Należący do NASA Kosmiczny Teleskop Hubble’a zarejestrował czarną dziurę wijącą gwiazdę w kształt pączka

Kosmiczny Teleskop Hubble’a NASA Rejestruj szczegółowo ostatnie chwile gwiazdy pożeranej przez czarną dziurę.

Agencja twierdzi, że proces ten przekształcił gwiazdę w kształt pączka.

Kiedy gwiazda zbliża się wystarczająco blisko, grawitacyjny uchwyt czarnej dziury gwałtownie ją rozrywa, emitując intensywne promieniowanie w tak zwanym „rozerwaniu pływowym”.

Astronomowie używają teleskopu, aby lepiej zrozumieć, co się dzieje, wykorzystując jego silną czułość w ultrafiolecie do badania światła z „gwiezdnej przekąski” AT2022dsb.

WEBB NASA ujawnia formowanie się gwiazd w „pasmach pyłu” Klostera

Ta sekwencja ilustracji artysty pokazuje, jak czarna dziura może pożreć przelatującą gwiazdę. 1. Zwykła gwiazda przechodzi w pobliżu supermasywnej czarnej dziury w centrum galaktyki. 2. Zewnętrzne gazy gwiazdy są wciągane w pole grawitacyjne czarnej dziury. 3. Gwiazda zostaje rozerwana przez siły pływowe. 4. Gwiezdna pozostałość jest wciągana do okrągłego pierścienia wokół czarnej dziury i ostatecznie opada z powrotem do czarnej dziury, emitując ogromne ilości wysokoenergetycznego światła i promieniowania.
(Źródła: NASA, ESA, Leah Hustak (STScI))

Gwiazda znajduje się 300 milionów lat świetlnych stąd, w sercu galaktyki ESO 583-G004.

Astronomowie wykryli prawie 100 zakłóceń pływowych wokół czarnych dziur za pomocą różnych teleskopów.

Agencja poinformowała niedawno, że w marcu 2021 r. obserwatorium kosmiczne o dużej mocy wykryło kolejne takie zdarzenie.

Zewnętrzne gazy gwiazdy są wciągane w pole grawitacyjne czarnej dziury.

Zewnętrzne gazy gwiazdy są wciągane w pole grawitacyjne czarnej dziury.
(Źródła: NASA, ESA, Leah Hustak (STScI))

„Jesteśmy podekscytowani, że możemy uzyskać te szczegółowe informacje na temat tego, co robią szczątki. Zdarzenia pływowe mogą nam wiele powiedzieć o czarnej dziurze” — Emily Engelthaler z Centrum Astrofizyki | Harvard i Smithsonian, powiedział w oświadczeniu.

Teleskop Jamesa Webba NASA znalazł pierwszą egzoplanetę mniej więcej tego samego rozmiaru co Ziemia

dla dowolnej galaktyki z Masywna supermasywna czarna dziura Szacuje się, że w centrum gwiezdne rozrywanie zdarza się tylko kilka razy na 100 000 lat.

READ  NASA rozważa wykorzystanie SpaceX do ratowania astronautów po wycieku z rosyjskiej stacji kosmicznej

To zdarzenie AT2022dsb zostało po raz pierwszy wykryte 1 marca 2022 r. przez All-Sky Instrument Survey of Supernovae, sieć naziemnych teleskopów.

Gwiezdna pozostałość jest przyciągana do okrągłego pierścienia wokół czarnej dziury i ostatecznie opada z powrotem do czarnej dziury, emitując ogromne ilości wysokoenergetycznego światła i promieniowania.

Gwiezdna pozostałość jest przyciągana do okrągłego pierścienia wokół czarnej dziury i ostatecznie opada z powrotem do czarnej dziury, emitując ogromne ilości wysokoenergetycznego światła i promieniowania.
(Źródła: NASA, ESA, Leah Hustak (STScI))

Zderzenie było wystarczająco blisko Ziemi i wystarczająco jasne dzięki spektroskopii ultrafioletowej przez dłuższy okres czasu niż zwykle.

„Normalnie te zdarzenia są trudne do zauważenia. Prawdopodobnie masz jakieś obserwacje na początku zakłócenia, kiedy jest naprawdę jasno. Nasze oprogramowanie różni się tym, że jest zaprojektowane do przyglądania się niektórym pływom w ciągu roku, aby zobaczyć, co się stanie „, wyjaśnił Peter Maksim z Centrum Astrofizycznego. Widzieliśmy to na tyle wcześnie, że mogliśmy obserwować to w niezwykle intensywnych fazach akrecji czarnej dziury. Widzieliśmy, jak tempo akumulacji spada, ponieważ z czasem staje się coraz krótsze”.

Kliknij tutaj, aby przejść do aplikacji FOX NEWS

Dane są interpretowane jako pochodzące z okrągłej figury Region gazowy, który kiedyś był gwiazdą.

Obszar ten, znany jako torus, krąży wokół czarnej dziury w centrum.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *