Nauka o rakietach: Ślimak na Alasce spowodowany zrzutem paliwa SpaceX

ANCHORAGE, Alaska (AP) — Fani zorzy polarnej mieli niespodziankę, gdy zielone pasma światła tańczyły na niebie Alaski: jasnoniebieska, podobna do galaktyki spirala pojawiła się pośród zorzy polarnej na kilka minut.

Przyczyna wczesnego sobotniego poranka była bardziej przyziemna niż inwazja obcych czy pojawienie się portalu do odległych zakątków wszechświata. To był po prostu nadmiar paliwa uwolniony z rakiety SpaceX, która wystartowała z Kalifornii około trzy godziny temu.

Czasami rakiety zawierają paliwo, które należy zutylizować, powiedział astrofizyk Don Hampton, profesor nadzwyczajny w Fairbanks Institute of Geophysics na Uniwersytecie Alaski.

„Kiedy robią to na dużych wysokościach, paliwo zamienia się w lód” – powiedział. „A jeśli dzieje się to w świetle słonecznym, kiedy jesteś w ciemności na Ziemi, możesz zobaczyć to jako rodzaj dużej chmury, czasem wirującej”.

Chociaż nie jest to częsty widok, Hampton powiedział, że widział takie wydarzenia około trzy razy.

Wygląd wiru został uchwycony w trybie poklatkowym kamerą całego nieba Instytutu Geofizyki i został szeroko udostępniony. „To w pewnym sensie stworzyło burzę internetową z tym wirem” – powiedział Hampton.

Fotografowie, którzy przybyli na pokaz zorzy polarnej, opublikowali również swoje zdjęcia w mediach społecznościowych.

„Wszystko to wydarzyło się podczas przelotu nad Alaską podczas pięknego pokazu zorzy polarnej, a wielu obserwatorów nocnych, w tym ja, było oszołomionych” – powiedział Associated Press w e-mailu profesjonalny fotograf Todd Salatt, znany ze swoich oszałamiających zdjęć zorzy polarnej.

„Uwierz mi”, powiedział, „na początku byłem całkowicie zdumiony”. „Teraz wiem, że można to wyjaśnić nauką o rakietach, ale podczas eksperymentu i bezpośrednio po nim bardzo podobało mi się niejasne poczucie nieznanego”.

Rakieta wystartowała z Vandenberg Space Force Base w Kalifornii w piątek wieczorem, niosąc około 25 satelitów.

Czas zrzutu paliwa i fakt, że był to start polarny, sprawiły, że niebieska spirala była widoczna na dużym obszarze Alaski. „Mamy naprawdę fajną spiralę” – zauważył Salah.

READ  Woda w pyle asteroid może dostarczyć wskazówek dotyczących pochodzenia życia na Ziemi | przestrzeń

W styczniu zaobserwowano kolejny wirTym razem nad Wielką Wyspą Hawajów. Kamera na szczycie Mauna Kea, przed japońskim Narodowym Obserwatorium Astronomicznym Teleskopu Subaru, uchwyciła wirujący wir na nocnym niebie.

Naukowcy stwierdzili, że było to wynikiem wystrzelenia wojskowego satelity GPS na rakiecie SpaceX na Florydzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *