Naukowcy twierdzą, że asteroida Bennu ma zaskakującą wodnistą przeszłość

Zapisz się na newsletter CNN „Teoria cudów”. Odkrywaj wszechświat dzięki wiadomościom o fascynujących odkryciach, postępach naukowych i nie tylko.



CNN

Wczesne analizy próbki pobranej z asteroidy Bennu sugerują, że skała kosmiczna miała nieoczekiwanie bogatą w wodę przeszłość i mogła oddzielić się od starożytnego świata oceanicznego.

Misja NASA OSIRIS-REx zebrała nieskazitelną próbkę o masie 4,3 uncji (121,6 grama) z asteroidy bliskiej Ziemi w 2020 r. Przywrócił go na Ziemię we wrześniu ubiegłego roku.

Od tego czasu naukowcy zaczęli analizować skały i pył asteroidów, aby dowiedzieć się, jakie tajemnice mogą zawierać na temat powstawania asteroidy i tego, czy transportowała ona na Ziemię pierwiastki niezbędne do życia. Asteroidy budzą również ciekawość naukowców, ponieważ są pozostałością po powstaniu Układu Słonecznego.

Wskazał na to wstępny przegląd niektórych próbek udostępniony w październiku Asteroida zawiera dużą ilość węgla.

Podczas nowej analizy próbki zespół odkrył, że pył Bennu jest bogaty w węgiel, azot i związki organiczne, które pomogły w powstaniu Układu Słonecznego. Składniki te są również niezbędne do powstania życia w naszej rozumieniu i mogą pomóc naukowcom lepiej zrozumieć ewolucję planet podobnych do Ziemi.

W środę w czasopiśmie opublikowano szczegółowe opracowanie wyników Meteorologia i planetologia.

„OSIRIS-REx dał nam dokładnie to, na co liczyliśmy: dużą, nieskazitelną, bogatą w azot i węgiel próbkę asteroidy ze świata” – współautor badania Jason Dworkin, naukowiec projektu OSIRIS-REx w należącym do NASA Goddard Space Flight Centrum w Greenbelt w stanie Maryland stwierdziło w oświadczeniu: „Wcześniej było mokro”.

Największą niespodzianką było znalezienie w próbce fosforanu sodowo-magnezowego, czegoś, czego teledetekcja początkowo nie wykryła, gdy OSIRIS-REx, czyli misja Origins, Spectral Interpretation, Resource Identification, and Security — Regolith Explorer, znajdowała się na orbicie Bennu.

Fosforan sodowo-magnezowy jest związkiem, który można rozpuścić w wodzie i uważany jest za biochemiczny składnik życia.

READ  Pierwszy prywatny zespół astronautów powitał stację kosmiczną na pokładzie platformy orbitalnej

Lauretta, Connolly i in. (2024)/Meteorologia i nauki planetarne

Obraz mikroskopowy pokazuje ciemną cząstkę Bennu o długości około milimetra z jasną skorupą fosforanową.

Możliwe, że asteroida oderwała się od… Naukowcy twierdzą, że w naszym Układzie Słonecznym mały, prymitywny świat oceaniczny już nie istnieje.

Próbka asteroidy składa się głównie z minerałów ilastych, w tym serpentyny, co czyni ją niezwykle podobną do skał znalezionych w grzbietach śródoceanicznych na Ziemi. Te grzbiety to miejsce, w którym materiał płaszcza – warstwy pod skorupą ziemską – spotyka się z wodą.

Podobny fosforan występuje w A Próbka asteroidy Ryugu Został zebrany przez misję Hayabusa 2 Japońskiej Agencji Badań Kosmicznych i powrócił na Ziemię w grudniu 2020 r. Jednak związek z próbki Bennu jest czystszy i zawiera większe ziarna.

„Obecność i stan fosforanów, wraz z innymi pierwiastkami i związkami na Bennu, wskazuje na wodnistą przeszłość asteroidy” – Dante Lauretta, współautorka badania, główny badacz OSIRIS-REx i profesor na Uniwersytecie Arizony w Tucson, – napisano w oświadczeniu. „Bennu prawdopodobnie należy do bardziej wilgotnego świata, chociaż ta hipoteza wymaga dalszych badań”.

Skały zebrane z Bennu stanowią kapsułę czasu z początków Układu Słonecznego, sięgającą ponad 4,5 miliarda lat.

Erika Blumenfeld/Joseph Aebersold/NASA

Skały i pył z asteroidy Bennu zostały zebrane i sprowadzone na Ziemię przez misję OSIRIS-REx.

„Próbka, którą przywieźliśmy, jest obecnie największym zbiornikiem niezmienionego materiału asteroidowego na Ziemi” – powiedziała Loretta.

Astronomowie uważają, że skały kosmiczne, takie jak asteroidy i komety, mogły w starożytności służyć jako posłańcy w naszym Układzie Słonecznym.

„Oznacza to, że asteroidy takie jak ta mogły odegrać kluczową rolę w dostarczaniu wody i pierwiastków niezbędnych do życia na Ziemi” – powiedział współautor badania Nick Timms, członek zespołu zajmującego się analizą próbek OSIRIS-REx i profesor nadzwyczajny na Uniwersytecie Curtin Szkoła Nauk o Ziemi i Planetach. Nauka w oświadczeniu.

READ  Meduzy i muszki owocowe rzucają światło na pochodzenie regulacji głodu

Gdyby te mniejsze, skaliste ciała niosły wodę, minerały i inne pierwiastki i zderzyły się z Ziemią podczas jej powstawania miliardy lat temu, mogłyby pomóc w utorowaniu drogi do powstania życia na naszej planecie.

„Wyniki te podkreślają znaczenie zbierania i badania materiału z asteroid takich jak Bennu — zwłaszcza materiału o małej gęstości, który zazwyczaj spala się po wejściu w ziemską atmosferę” – stwierdziła Lauretta. „Materiały te są kluczem do rozwikłania złożonych procesów powstawania Układu Słonecznego i biochemii, które mogły przyczynić się do pojawienia się życia na Ziemi”.

Bogactwo materiału zebranego z asteroidy oznacza, że ​​więcej laboratoriów na całym świecie otrzyma własne fragmenty próbki do badań.

„Próbki Bennu to piękne, ekscytujące, pozaziemskie skały” – powiedział Harold Connolly Jr., główny badacz badania, osoba pobierająca próbki z misji OSIRIS-REx i kierownik wydziału geologii w Szkole Ziemi i Środowiska Uniwersytetu Rowan w Glassboro w stanie New Jersey. zezwolenie. „Co tydzień analiza przeprowadzona przez zespół analizy próbek OSIRIS-REx dostarcza nowych, a czasem zaskakujących wyników, które pomagają nałożyć istotne ograniczenia na pochodzenie i ewolucję planet podobnych do Ziemi”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *