Netanjahu: Proponowanie libańskiej umowy o granicy morskiej chroni izraelskie interesy bezpieczeństwa

Premier Izraela Yair Lapid potwierdził w niedzielę, że Izrael otrzymał długo negocjowaną przez USA propozycję rozwiązania sporu o granicę morską z Libanem i powiedział, że plan ten zachowa regionalne interesy Izraela.

Stany Zjednoczone przekazały w sobotę pisemny plan prezydentowi Libanu Michelowi Aounowi.

Zwracając się do ministrów na początku cotygodniowej sesji gabinetu, Lapid powiedział, że powstające porozumienie zabezpiecza interesy Izraela, jak wynika z oświadczenia wydanego przez Kancelarię Premiera.

„Omawiamy ostateczne szczegóły” – powiedział Lapid, ostrzegając, że jest jeszcze za wcześnie na zakończenie umowy.

„Nie sprzeciwiamy się rozwojowi dodatkowego libańskiego pola gazowego, z którego oczywiście otrzymamy udział, na jaki zasługujemy” – powiedział Lapid.

„Taki obszar osłabi zależność Libanu od Iranu, ograniczy Hezbollah i zwiększy stabilność regionalną” – powiedział.

Energean Floating Production System (FPSO) na polu gazowym Karish na Morzu Śródziemnym. (energia)

Ale nalegał: „Jak prosiliśmy od pierwszego dnia, propozycja w pełni chroni interesy dyplomatyczne i bezpieczeństwa Izraela, jak również nasze interesy gospodarcze”.

„Izrael przez ponad 10 lat próbował osiągnąć ten układ, który wzmacnia izraelskie bezpieczeństwo i izraelską gospodarkę” – powiedział Lapid.

Dzisiaj, w sobotę, Aoun spotkał się z ambasadorką USA w Libanie Dorothy Shea Otrzymano pisemną propozycję Od amerykańskiego mediatora Amosa Hochsteina o wyznaczenie granicy morskiej z Izraelem.

Libańskie media państwowe poinformowały, że rząd szybko pracuje nad sformułowaniem odpowiedzi na plan.

Tekst wniosku nie został opublikowany do publikacji.

Prezydent Libanu Michel Aoun (L) otrzymuje propozycję ambasadora USA w Libanie Dorothy Shea rozwiązania sporu o granicę morską z Izraelem, 1 października 2022 r. (prezydencja libańska)

Spór morski dotyczy około 860 kilometrów kwadratowych (330 mil kwadratowych) Morza Śródziemnego, w tym lukratywnych podmorskich pól gazowych.

READ  W Dniu Zwycięstwa Rosji Putin staje przed opcją ogólnej mobilizacji żołnierzy

Rozmowy prowadzone przez USA na temat praw w regionie, będące przedmiotem długotrwałych, ale pośrednich negocjacji między Jerozolimą a Bejrutem oraz powtarzających się gróźb ze strony organizacji terrorystycznej Hezbollah, poczyniły postępy w ostatnich tygodniach.

Rozmowy rozpoczęły się pod auspicjami poprzedniego rządu kierowanego przez ówczesnego premiera Benjamina Netanjahu.

Netanjahu powiedział w niedzielę, że „Lapid nie ma mandatu na przekazanie suwerennego terytorium wrogiemu państwu i suwerennych aktywów należących do nas wszystkich”.

Netanjahu powiedział również, że Lapid „skapitulował przed groźbami Hezbollahu” i że jeśli utworzy rząd po wyborach 1 listopada, nie będzie związany umową.

Lapid odpowiedział w tweecie skierowanym bezpośrednio do Netanjahu, mówiąc: „Przez 10 lat nie próbowałem osiągnąć tego porozumienia, przynajmniej nie szkodząc interesom bezpieczeństwa Izraela i pomagając Hezbollahowi nieodpowiedzialnymi wiadomościami”.

Minister obrony Benny Gantz również wtrącił się w komentarze Netanjahu, oskarżając lidera opozycji o kierowanie się „nieodpowiedzialnymi względami politycznymi”.

„Będziemy nadal odpowiedzialnie i państwowo dbać o interesy polityczne, bezpieczeństwa i gospodarcze państwa Izrael” – napisał na Twitterze.

Napięcia wzrosły po tym, jak Izrael na początku tego roku przeniósł statek do poszukiwań gazu na sporne pole gazowe Karish i niedawno powiedział, że rozpocznie wydobycie z tego miejsca. W zeszłym miesiącu przywódca Hezbollahu Hassan Nasrallah zagroził, że rakiety jego wspieranej przez Iran organizacji terrorystycznej zostaną „przykute” do Karish.

Izraelska łódź rakietowa Sa’ar klasy 4.5 strzeże pływającego statku produkcyjno-magazynowego i wyładunkowego Energean na polu gazowym Karish, na filmie opublikowanym przez wojsko 2 lipca 2022 r.

po in Sobotnie komunikaty telewizyjneNasrallah powiedział, że amerykański projekt umowy otwiera „nowe i obiecujące horyzonty dla ludności Libanu, ratując kraj z kryzysu, w którym popadł”.

Według raportu Channel 12, w ramach powstającego porozumienia, położenie proponowanej granicy będzie kompromisem między obiema stronami. W raporcie stwierdzono, że Liban będzie w stanie poszukiwać gazu pięć kilometrów na północ od izraelskiej platformy gazowej Karish.

READ  Aktualizacje z wojny rosyjsko-ukraińskiej: pociski wystrzelone w Kijowie podczas wizyty przywódców afrykańskich

Nienazwany urzędnik ds. bezpieczeństwa powiedział sieci, że projekt propozycji gwarantuje interesy bezpieczeństwa Izraela.

Sobotni reportaż telewizyjny pojawił się tuż po rozmowach Lapida o przygotowaniach do wydobycia gazu ze złoża Karish, pośród groźby Hezbollahu, że zaatakuje Izrael, jeśli rozpocznie on tam wiercenia przed osiągnięciem porozumienia na granicy morskiej.

Liban twierdzi, że złoże gazowe Karish znajduje się na spornym obszarze, podczas gdy Izrael twierdzi, że znajduje się na jego wodach gospodarczych uznanych na całym świecie.

W zeszłym miesiącu biuro Lapida zobowiązało się, że Izrael będzie kontynuował wydobycie gazu z Karish, z umową o granicy morskiej z Libanem lub bez niej.

Nieustępliwy twórczy duch Izraela

Jestem dumny z relacjonowania sztuki i kultury izraelskiej dla The Times of Israel. Moje rytmy pokazują tutaj „drugą stronę” życia, z inspirującymi artystami wszelkiego rodzaju – muzykami, malarzami, pisarzami, szefami kuchni, winiarzami, filmowcami i scenarzystami.

W jakiś sposób twórczy duch Izraelczyków kwitnie pomimo wszystkich przeszkód, z jakimi borykał się ten mały kraj. Mam zaszczyt dzielić się tymi wspaniałymi historiami z czytelnikami i słuchaczami ToI, podnosząc waszą świadomość tętniącej życiem izraelskiej społeczności artystycznej.

Wasze wsparcie, za pośrednictwem społeczności Times of Israel, pomaga nam nadal dostarczać czytelnikom na całym świecie historie tak niesamowite i imponujące jak moje. Dołączysz dziś do naszej społeczności?

Dziękuję Ci,

Jessica Steinberg, redaktorka ds. sztuki i kultury

Tak, dam

Tak, dam

Jesteś już członkiem? Zaloguj się, aby przestać to widzieć

Jesteś profesjonalnym czytelnikiem

Dlatego założyliśmy The Times of Israel dziesięć lat temu – aby zapewnić wymagającym czytelnikom, takim jak ty, relacje o Izraelu i świecie żydowskim, które trzeba przeczytać.

READ  USA i Korea Południowa testują pociski rakietowe w ciągłej odpowiedzi po wystrzeleniu przez Koreę Północną

Jak dotąd mamy prośbę. W przeciwieństwie do innych serwisów informacyjnych, nie wprowadziliśmy paywalla. Ale ponieważ dziennikarstwo, które prowadzimy, jest kosztowne, zapraszamy czytelników, dla których The Times of Israel stał się ważny, aby pomogli nam wesprzeć naszą pracę, dołączając Czasy Izraela Towarzystwa.

Już za 6 USD miesięcznie możesz wesprzeć nasze wysokiej jakości dziennikarstwo, jednocześnie ciesząc się The Times of Israel Darmowe reklamya także dostęp EKSKLUZYWNA TREŚĆ Dostępne tylko dla członków społeczności Times of Israel.

Dziękuję Ci,
David Horowitz, założyciel i redaktor The Times of Israel

Dołącz do naszej społeczności

Dołącz do naszej społeczności

Jesteś już członkiem? Zaloguj się, aby przestać to widzieć

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *