Czy Palestyna jest państwem? Wyjaśnił państwo palestyńskie


Czy te nowe uznania, do których nie dołączyły Stany Zjednoczone i główne kraje europejskie, przybliżą do pełnego państwa palestyńskiego i poprawią życie Palestyńczyków?

On gra

Ona ma wiedzę. Hymn narodowy. Dyplomaci. Nawet międzynarodowy numer kierunkowy. W rzeczywistości trzy czwarte ze 195 krajów świata – 143 państwa członkowskie Organizacji Narodów Zjednoczonych Oprócz Watykanu i Sahary Zachodniej – mówią, że to kraj.

Decyzja Irlandii, Norwegii i Hiszpanii o uznaniu Niepodległe państwo palestyńskieDecyzja, która oficjalnie weszła w życie we wtorek, następuje prawie osiem miesięcy po rozpoczęciu wojny Izraela z Hamasem w Strefie Gazy i po dziesięcioleciach jednego z najbardziej znanych i nierozwiązywalnych konfliktów między Izraelczykami i Palestyńczykami.

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez powiedział we wtorek, że „uznanie państwa Palestyna to nie tylko kwestia sprawiedliwości historycznej”, ale także „fundamentalny wymóg, jeśli wszyscy chcemy osiągnąć pokój”.

Ale co oznacza ta oficjalna klasyfikacja kraju? Czy te uznania, do których nie przyłączyły się Stany Zjednoczone i główne kraje europejskie, przybliżą do pełnego państwa palestyńskiego i poprawią życie Palestyńczyków?

Po zbombardowaniu Rafah: Netanjahu obiecuje kontynuować walkę, dopóki nie wywieszymy flagi zwycięstwa

Rowan Nicholson, badacz prawa międzynarodowego na australijskim Uniwersytecie Flinders, powiedział, że aby móc być państwem, wymagane są zazwyczaj cztery kryteria: stała populacja, określone terytorium, rząd i niezależność.

Powiedział, że wymagania dotyczące państwowości są dość rygorystyczne i stanowią przedmiot dyskusji.

„Normy ewoluowały na przestrzeni wieków Ćwiczyć Z krajów. Nie ma jednej ostatecznej wersji pisemnej; „Jest niejasny i otwarty na interpretację” – powiedział Nicholson, który pracował przy sprawach sądowych. Międzynarodowy Trybunał SprawiedliwościW zeszłym tygodniu holenderski sąd w Hadze nakazał Izraelowi wstrzymanie operacji wojskowej w Rafah w Strefie Gazy w ramach oskarżenia o zbrodnie wojenne wniesionego przez Republikę Południowej Afryki.

„Ale jedna z prób zapisania tego, na co ludzie często wskazują, to Konwencja z Montevideo z 1933 r. Są wyjątki. „Nie można na przykład stworzyć nowego państwa poprzez nielegalną inwazję na istniejące państwo i oddzielenie jego części, jak Rosja próbowała kilka lat temu zrobić z Ukrainą”.

READ  Elon Musk odwiedza Auschwitz po wrzasku wywołanym antysemickimi wiadomościami na pokładzie statku X

Jednakże w kontekście palestyńskim jednym z powodów wątpienia w kwalifikowalność Palestyny ​​jako państwa w rozumieniu Konwencji z Montevideo i podobnych sformułowań, argumentuje Nicholson, jest fakt, że nie cieszy się ona faktyczną niezależnością od Izraela.

Armia izraelska okupuje terytoria palestyńskie. Izrael nadzoruje niektóre aspekty życia cywilnego na Zachodnim Brzegu kontrolowanym przez Fatah i nawet przed obecną wojną w dużej mierze kontrolował dostęp do kontrolowanej przez Hamas Strefy Gazy.

Państwo palestyńskie krok po kroku

Larry Garber, były POWIEDZIAŁEŚ Dyrektor misji na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy powiedział, że Stany Zjednoczone od dawna stoją na stanowisku, że jakiekolwiek oficjalne uznanie państwa palestyńskiego powinno nastąpić wyłącznie w drodze bezpośrednich negocjacji między zainteresowanymi stronami: między Izraelczykami a Palestyńczykami.

„Przez wiele lat wszyscy pracowaliśmy zgodnie z teorią, że należy to robić etapami” – powiedział Garber. „Po pierwsze Palestyna powinna zbudować różne cechy państwa, takie jak dobre rządy i niezależna, skutecznie funkcjonująca gospodarka, a wtedy ostatecznym celem będzie państwowość”.

Niemcy i Francja powtórzyły to stanowisko i nadal to czynią.

Minister spraw zagranicznych Francji Stephane Ségourne oświadczył w zeszłym tygodniu: „Nasze stanowisko jest jasne: uznanie państwa palestyńskiego nie jest dla Francji tematem tabu”. Segorn dodał jednak: „Ta decyzja musi być użyteczna, to znaczy (musi) umożliwiać zdecydowany krok naprzód na szczeblu politycznym. Francja nie uważa, że ​​istnieją jeszcze warunki, aby ta decyzja miała realny wpływ”. W tym procesie.”

Maya Cross, profesor nauk politycznych na Uniwersytecie Northeastern w Bostonie, stwierdziła, że ​​najnowsze europejskie wyróżnienia zasadniczo mówią o uznaniu „aspiracji” przyszłego państwa palestyńskiego.

„Można powiedzieć, że technicznie rzecz biorąc, z prawnego punktu widzenia jest to czysta symbolika. Ale myślę, że to coś więcej, ponieważ nie ma tu tylko symboliki kontra legalność. Jest polityka – stosunki międzynarodowe są pełne polityki”.

Cross powiedziała, że ​​„namacalnym” wpływem tych zeznań jest przesłanie, jakie wysyłają do izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu. Netanjahu wielokrotnie odrzucał wezwania do suwerenności Palestyny. Tak spędził lata, Izraelskie media twierdziły, że Wspieranie Hamasu w Gazie jako przeciwwagi dla prób Autonomii Palestyńskiej z Zachodniego Brzegu zmierzających do rozwiązania dwupaństwowego.

READ  Argentyńscy mistrzowie świata przylecieli helikopterami, gdy uliczne imprezy są przepełnione

Z tym poglądem zgadzają się prawnicy, tacy jak Mark Wheeler, który kieruje prawem międzynarodowym i studiami konstytucyjnymi na Uniwersytecie w Cambridge. Powiedział: „Kraje uznające mówią: Teraz zmienimy status (Palestyny) z całości”. Powinien Być państwem w naszej jednostce Prawo To jest kraj. Utrudnia to Izraelowi odmowę prawa Palestyny ​​do stania się państwem. Dodał, że zeznania celowo sformułowano tak, aby zaprzeczały twierdzeniom Netanjahu, że nie może być rozwiązania w postaci dwóch państw.

„To potężne narzędzie polityczne, które pomaga odizolować fakt, że Izrael odmawia istnienia państwa palestyńskiego” – powiedział Wheeler.

Uznanie państwa palestyńskiego – i jego oznaki

Garber powiedział jednak, że zeznania mają pewne wymierne konsekwencje.

„Poprawiają stosunki dyplomatyczne między Palestyną a uznanym państwem, w tym potencjalnie umożliwiają wymianę ambasadorów. To pozwala im podpisywać bardziej formalne traktaty” – powiedział.

„Bez względu na to, czy podmiot rzeczywiście spełnia kryteria, czy nie, państwo uznające ma obowiązek traktować go jak państwo ze względów praktycznych” – powiedział Nicholson, prawnik z Australii.

Oznacza to, że będzie przyjmować paszporty, przyznawać urzędnikom immunitet suwerenny i ogólnie działać tak, jak gdyby uznany podmiot miał prawo rządzić swoim terytorium – powiedział.

Simon Harris, premier Irlandii, wyraźnie nawiązując do tej kwestii, ogłaszając uznanie Palestyny ​​przez swój kraj: „Uznanie Palestyny ​​nie jest końcem procesu, ale raczej początkiem”.

Słowenia i Malta zasygnalizowały, że mogą również uznać państwo palestyńskie, a urzędnicy palestyńscy wyrazili optymizm, że zostanie ono wkrótce uznane, chociaż izraelski minister spraw zagranicznych Yisrael Katz określił tę sytuację jako przesłanie dla Palestyńczyków i świata komunikatu, że „terroryzm popłaca .”

„Nie jestem pewien, czy to nam bardzo pomoże”.

Na początku maja Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło uchwałę stwierdzającą, że Palestyńczycy kwalifikują się do pełnego członkostwa w ONZ. Zgromadzenie Ogólne może przyznać pełne członkostwo jedynie za zgodą Rady Bezpieczeństwa, którą Stany Zjednoczone prawdopodobnie zawetują. Część tego amerykańskiego wsparcia dla Izraela można wyjaśnić w kategoriach historycznych.

Stany Zjednoczone były jednym z pierwszych krajów, które w 1948 roku uznały Izrael za niepodległe państwo. Są głównym dostawcą broni dla Izraela. Amerykańscy dyplomaci przyzwyczaili się do przedstawiania Izraela jako jedynego partnera demokratycznego i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie, który podziela wartości i interesy ze Stanami Zjednoczonymi.

READ  Bitwa o naukę niesie ze sobą sztandarowy raport klimatyczny ONZ

Jednakże Amed Khan, który pracował przy kampanii prezydenckiej Billa Clintona w 1992 r., jest określany jako biznesmen „Filantrop akcji bezpośredniej” On, który podróżuje na linię frontu kryzysów humanitarnych i wykorzystuje swój majątek osobisty do zakupu i dystrybucji pomocy, powiedział, że istnieje prostsze wyjaśnienie, dlaczego Stany Zjednoczone nie uznają państwa palestyńskiego.

„Jakich danych potrzeba komukolwiek, aby stwierdzić, że Stany Zjednoczone zasadniczo realizują politykę izraelską” – powiedział.

Dodał: „Nie jest przesadą stwierdzenie, że Stany Zjednoczone robią wszystko, co w ich mocy, aby zapobiec uznaniu Palestyny, ponieważ ogranicza to zdolność Palestyny ​​do wykonywania funkcji państwa na szczeblu lokalnym, regionalnym i międzynarodowym”.

Według Khana jeden z przykładów: „Stany Zjednoczone nie mogą nawet przekonać Izraela do otwarcia swojej granicy lądowej, więc w rezultacie wydają setki milionów dolarów na pływający dok, który nie oferuje prawie niczego”, odnosząc się do doku zbudowanego przez Pięciokąt. Stacja dokująca napotykała różne problemy podczas wykonywania swojej misji.

Omar Shaaban, założyciel mieszczącego się w Gazie Centrum Studiów Strategicznych Pal-Think, wyraził tę kwestię w bardziej dyplomatyczny sposób.

„Oczywiście doceniamy to uznanie” – powiedział Palestyńczyk przez telefon z Brukseli, gdzie spotykał się z urzędnikami europejskimi. Shaaban uciekł z Gazy trzy miesiące temu i obecnie mieszka w Kairze. „Ale nie jestem pewien, czy to nam bardzo pomoże. Sytuacja Palestyńczyków wcale się nie poprawia – w związku z wojną w Gazie, rządem w Izraelu, podziałem palestyńskim i strachem, jaki mamy”.

W poniedziałek izraelski nalot spowodował ogromny pożar, w którym zginęło 45 osób w obozie namiotowym w mieście Rafah w Gazie. W następstwie tego, gdy rodziny palestyńskie spieszyły do ​​szpitali, aby przygotować swoich zmarłych do pochówku, światowi przywódcy nawoływali do wdrożenia nakazu Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości, aby zaprzestać ataku.

Shaaban powiedział, że Palestyńczycy woleliby pomóc Europejczykom zatrzymać izraelską wojnę w Gazie, niż uznać państwo.

„Wezwijmy pomoc, aby powstrzymać zabijanie” – powiedział.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *