Nie twórz dramatu w związku z umową Brexit, Rishi Sunak powiedział posłom torysów

  • Napisane przez Becky Morton i Davida Wallace’a Lockharta
  • Polityka BBC

Premier Rishi Sunak wezwał swoich posłów, aby nie tworzyli „kolejnego dramatu Westminster”, ponieważ starał się zdobyć ich poparcie dla swojej nowej umowy Brexit.

Poprosił konserwatywnego posła, aby dał DUP „czas i przestrzeń” na rozważenie umowy.

Umowa z Unią Europejską ma na celu rozwiązanie kwestii związanych z ustaleniami handlowymi Irlandii Północnej po Brexicie.

Wsparcie dla DUP będzie kluczem do przywrócenia podziału władzy w Irlandii Północnej.

Partia bojkotowała Stormont i uniemożliwiała funkcjonowanie zdecentralizowanemu rządowi z powodu obaw związanych z obecnymi ustaleniami dotyczącymi Irlandii Północnej.

Lider DUP, Sir Geoffrey Donaldson, powiedział, że nowa umowa „w pewnym stopniu” rozwiała obawy jego partii, ale niektóre kwestie pozostały.

Powiedział, że partia zajmie trochę czasu, aby przestudiować szczegóły i dojść do zbiorowej decyzji.

We wtorek Sunak zwrócił się do wpływowego komitetu posłów torysów z 1922 r., aby sprzedał swoją umowę po ujawnieniu naruszenia w Irlandii Północnej dzień wcześniej.

Po spotkaniu minister Irlandii Północnej Steve Baker powiedział dziennikarzom, że umowa jest „tak dobra, jak to możliwe”, wskazując, że rząd nie wznowi negocjacji z UE.

Tymczasem pro-Brexit Tory European Research Group (ERG), która usłyszała od Sir Jeffreya na wtorkowym spotkaniu, zleciła coś, co określają jako „gwiezdny pokój” prawników w celu zbadania umowy.

„Legalnym sępom” grupy może zająć około dwóch tygodni, a nawet dłużej, aby przejść przez to „bardzo cienkim grzebieniem” – powiedział Marc-François, szef ERG.

Dodał, że rozsądne było, aby premier dał DUP czas.

Z kolei były sekretarz ds. brexitu, David Frost, wyciągnął już kilka własnych wniosków na temat umowy z Sunakiem.

Zgodnie z nową umową pana Sunaka:

  • Towary z Wielkiej Brytanii będą przemieszczać się do Irlandii Północnej przez nowy „zielony pas”, z oddzielnym „czerwonym pasem” dla towarów zagrożonych przedostaniem się do UE.
  • Produkty przywożone do Irlandii Północnej przez Zielony Korytarz będą podlegały znacznym ograniczeniom kontroli i formalności, podczas gdy towary przesyłane Czerwonym Korytarzem nadal będą podlegać regularnym kontrolom.
  • „Hamulce burzowe” pozwalają Zgromadzeniu Irlandii Północnej zawetować „znacząco różne” nowe przepisy UE, które miałyby zastosowanie w Irlandii Północnej
  • Irlandia Północna nie będzie już musiała przestrzegać niektórych przepisów UE, na przykład dotyczących podatku od wartości dodanej i podatku od niektórych napojów i towarów

Uważa się, że na spotkaniu z komisją w 1922 r. Sunak powiedział posłom torysów, że „spędził dużo czasu” z Sir Geoffreyem.

„Chciałbym powiedzieć wam wszystkim jedną rzecz: musimy dać DUP czas i przestrzeń” – powiedział, dodając, że w partii istnieje „zakres opinii”.

„Więc nie zmuszajmy ich do natychmiastowej odpowiedzi” – dodał Sunak.

„Pamiętajmy też, że ostatnią rzeczą, jakiej chce publiczność, jest kolejny dramat Westminster”.

Konserwatywni posłowie odpowiadają Rama Windsora Od jego ogłoszenia w poniedziałek było powszechnie pozytywne.

Po przemówieniu pana Sunaka do komisji z 1922 r., sojusznik byłego premiera Borisa Johnsona powiedział, że „wykonał dobrą robotę”, podczas gdy Brexiteer powiedział, że słowa premiera były zbyt dobre.

Inny poseł torysów, który w zeszłym tygodniu był głęboko sceptyczny, że pan Sunak może zawrzeć akceptowalną umowę, powiedział BBC, że prawdopodobnie powinni „zjeść skromne ciasto”, ponieważ wydawało się, że premier to zrobił.

Ramy Windsor zostały przyjęte z zadowoleniem przez partię nacjonalistyczną, chociaż stwierdziła, że ​​nadal musi zbadać szczegóły.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *