Sąd Najwyższy broni miliardów w planie pożyczek studenckich Bidena

WASHINGTON (AP) — Sąd Najwyższy Rozpoczęły się spory w stronniczej batalii prawnej nad planem prezydenta Joe Bidena dotyczącym wyeliminowania lub zmniejszenia pożyczek studenckich. W posiadaniu milionów Amerykanów.

Sąd Najwyższy z konserwatywną większością głosów 6:3Słyszałem argumenty Plan, w dwóch wyzwaniach we wtorek, został jak dotąd zablokowany przez mianowanych przez Republikanów sędziów w sądach niższych instancji.

Argumenty miały trwać dwie godziny, ale mogły trwać dłużej. Publiczność może tego słuchać Kanał YouTube AP lub na Strona internetowa Sądu.

Na początku sporów kilku konserwatywnych sędziów przesłuchało główną prawniczkę Sądu Najwyższego w administracji Bidena, Elizabeth Preloger, i zasugerowało, że administracja przekroczyła swoje uprawnienia w ramach planu.

Prezes Sądu Najwyższego John Roberts zwrócił uwagę na powszechny wpływ i koszt planu, który szacuje się na 400 miliardów dolarów w ciągu 30 lat.

„Jeśli mówisz o tym w pigułce, myślę, że większość przypadkowych obserwatorów powiedziałaby, że zamierzasz zrezygnować z tak wielu… pieniędzy. Jeśli masz zamiar wpłynąć na zobowiązania tak wielu Amerykanów na coś, co jest tak kontrowersyjne, pomyślą, że jest to coś, na czym Kongres może działać” – powiedział Roberts.

Administracja Bidena twierdzi, że 26 milionów ludzi złożyło wnioski o przebaczenie federalnych pożyczek studenckich w wysokości do 20 000 USD w ramach programu.

„Wierzę, że mamy prawne uprawnienia do realizacji tego planu” – powiedział Biden w poniedziałek podczas wydarzenia z okazji Miesiąca Czarnej Historii.

Prezydent, który kiedyś wątpił we własne uprawnienia do szerokiego anulowania kredytów studenckich, po raz pierwszy ogłosił plan w sierpniu. Szybko pojawiły się wyzwania prawne.

Ustawodawcy w stanach i Kongresie kierowanych przez Republikanów oraz konserwatywne interesy ustawodawcze ustawili się przeciwko planowi jako wyraźnemu pogwałceniu władzy wykonawczej Bidena. Państwa kierowane przez Demokratów i liberalne grupy interesu wspierają demokratyczną administrację.

READ  Źródła policyjne: Mężczyzna, który zachowywał się chaotycznie w metrze, zmarł po tym, jak pasażer go udusił

Bez tego administracja twierdzi, że niespłacalność pożyczek może dramatycznie wzrosnąć, gdy moratorium na spłatę pożyczek zakończy się latem tego roku. Płatności zostały wstrzymane w 2020 roku w ramach reakcji na pandemię koronawirusa.

Ustawa z 2003 r., powszechnie znana jako ustawa HEROES, pozwala sekretarzowi ds. Prawo miało przede wszystkim na celu zapewnienie, że członkowie służby nie będą w niekorzystnej sytuacji finansowej podczas prowadzenia wojen w Afganistanie i Iraku.

Nebraska i inne stany, które pozwały, twierdzą, że nie ma potrzeby utrzymywania wskaźnika niewypłacalności z grubsza na poziomie sprzed pandemii. Stany twierdzą, że 20 milionów pożyczkobiorców zostanie umorzonych w całości, co pozostawi ich w lepszej sytuacji niż przed pandemią.

Dziesiątki pożyczkobiorców z całego kraju obozowało w pobliżu sądu w mokry poniedziałkowy wieczór, mając nadzieję, że znajdą miejsce na argumenty. Wśród nich był Cinyetta Hill, który powiedział, że plan Bidena zlikwiduje wszystkie oprócz 20 000 dolarów, czyli 500 dolarów, jego kredytów studenckich.

„Miałem 18 lat, kiedy poszedłem do college’u. Nie wiedziałam, że to będzie takie duże obciążenie. Żaden uczeń nie powinien mieć z tym do czynienia. Nikt nie powinien mieć z tym do czynienia” – powiedział 22-letni Hill, który planuje studiować prawo po ukończeniu w maju University of Wisconsin-Milwaukee.

Plan Bidena może spotkać się z mroźnym przyjęciem na sali sądowej. Konserwatyści na dworze sceptycznie odnoszą się do innych inicjatyw Bidena związanych z pandemią, w tym do wymogów szczepień i przerw w ewakuacjach. Były one w dużej mierze rozliczane jako środki zdrowia publicznego mające na celu spowolnienie rozprzestrzeniania się COVID-19.

Z kolei program umorzenia kredytu ma na celu przeciwdziałanie ekonomicznym skutkom pandemii.

Oczekuje się, że stan wyjątkowy zakończy się 11 maja, ale administracja twierdzi, że skutki gospodarcze będą się utrzymywać, pomimo historycznie niskiego bezrobocia i innych oznak siły gospodarczej.

READ  Strzelec z lotniska w Dallas twierdzi, że jest żoną Chrisa Browna

Oprócz debaty na temat uprawnień do umorzenia pożyczek studenckich, sąd będzie musiał stawić czoła wyzwaniom przed sędziami, czy stany i dwie osoby fizyczne mają zdolność prawną lub mogą pozwać.

Strony muszą zasadniczo wykazać, że poniosłyby straty finansowe i skorzystałyby na korzystnym dla nich orzeczeniu sądu. Sędzia federalny początkowo uznał stany za nieszkodliwe i oddalił ich sprawę, zanim powiedział, że panel odwoławczy może kontynuować..

Spośród dwóch osób pozujących w Teksasie, jeden składa się z komercyjnych pożyczek studenckich, a drugi kwalifikuje się do umorzenia długów w wysokości 10 000 USD, a nie maksymalnie 20 000 USD. Jeśli wygrają sprawę, nie dostaną nic.

Decyzja spodziewana jest do końca czerwca.

___

Współautorki prasowe, Jessica Cresco i Colleen Binkley, przyczyniły się do powstania tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *