Niedawne wiadomości o wojnie rosyjsko-ukraińskiej: komunikaty na żywo

Wicepremier Ukrainy i duchowny z ciężarówkami z pomocą poinformowali w niedzielę, że konwój humanitarny próbujący dotrzeć do oblężonego miasta portowego Mariupol nie opuścił Berdiańska z powodu ciężkich walk.

Andrei Kovalenko, biskup Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego, powiedział, że walki wokół miasta były intensywne. Powiedział, że nowa inicjatywa zostanie uruchomiona w poniedziałek.

Ukraińska wicepremier Irina Vareshchuk powiedziała w nagraniu wideo późną niedzielę, że ciężki ostrzał ogarnął kontrolowany przez Rosję Berdiańsk, około 80 mil na południowy zachód od Mariupola. W innym poście w Telegramie powiedział, że samochody jeżdżą powoli i można jeździć tylko w dzień.

Ukraińscy urzędnicy mają nadzieję, że konwój z żywnością i lekarstwami dotrze w ten weekend do ponad 400-tysięcznego miasta. Prezydent Wołodymyr Żeleński Powiedział pod adresem wideo W tę niedzielę „głównym zadaniem jest Mariupol”.

Zełenski, który później przyznał, że trasa została „zablokowana”, powiedział, że w ciągu sześciu dni przez Ukrainę ewakuowano ponad 130 000 osób.

Rada Miasta Mariupol powiedziała w niedzielnym telegramie W rosyjskiej inwazji zginęło 2187 mieszkańców. Przywódcy miast wielokrotnie oskarżali Rosję o atakowanie obszarów mieszkalnych i ostrzegali przez wiele dni, że będą odizolowani przez rosyjskie oblężenie i bez żywności, wody i podstawowych artykułów pierwszej potrzeby.

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii Powiedział W niedzielę wieczorem siły rosyjskie oblegały wybrzeże Morza Czarnego na południu Ukrainy i dokonały „lądowania amfibią” z Morza Azowskiego, gdzie siedzi Mariupol. W nadchodzących tygodniach Rosja może wykonać jeszcze kilka prób lądowania, poinformowało ministerstwo obrony.

READ  Sędzia orzekł, że wybory do Senatu w Gruzji mogą odbyć się w sobotę, 26 listopada

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *