Rosja może nie spłacać swojego zadłużenia w ciągu kilku dni

Połowa rezerw walutowych kraju – około 315 miliardów dolarów – została zamrożona z powodu zachodnich sankcji nałożonych później Inwazja na UkrainęRosyjski minister finansów Anton Siluanov powiedział w niedzielę. W rezultacie, powiedział, Moskwa będzie płacić wierzycielom z „nieprzyjaznych krajów” w rublach, dopóki sankcje nie zostaną zniesione.

Agencje ratingowe z większym prawdopodobieństwem uznają Rosję za niewypłacalną, jeśli Moskwa nie wywiąże się ze swojego zadłużenia wyemitowanego w dolarach lub euro w innych walutach, takich jak rubel lub chiński juan. Niewypłacalność może wypędzić nielicznych pozostałych inwestorów zagranicznych z Rosji i jeszcze bardziej odizolować załamującą się gospodarkę kraju.

Według JPMorgan Chase, niewypłacalność może nastąpić już w środę, kiedy Moskwa będzie musiała zwrócić ponad 117 milionów dolarów odsetek od obligacji rządowych denominowanych w dolarach. Chociaż od 2018 roku Rosja wyemitowała obligacje, które można spłacić w wielu walutach, płatności te muszą być dokonywane w dolarach amerykańskich.

Kristalina Georgieva, dyrektor zarządzająca Międzynarodowego Funduszu Walutowego, powiedziała w niedzielę, że niewypłacalność Rosji nie jest już „wysoce nieprawdopodobna”.

„Rosja ma pieniądze na obsługę swojego długu, ale nie może się do niego dostać” – powiedziała podczas wywiadu dla CBS Face the Nation.

W zeszłym tygodniu agencja ratingowa Fitch obniżyła ocenę długu Rosji, twierdząc, że gotowość i zdolność Moskwy do obsługi długu zostały podważone, a niewypłacalność jest „bliska”. Agencja ratingowa ostrzegła również, że Rosja może próbować spłacać wierzycieli w niektórych krajach rublami.

Analitycy Capital Economics twierdzą, że niewypłacalność została już odzwierciedlona w cenie rosyjskich obligacji dolarowych, które spadły do ​​poziomu zaledwie 20 centów za dolara.

Środowe spłaty odsetek są objęte 30-dniowym okresem karencji. Ale agencje ratingowe mogą ogłosić niewypłacalność Rosji przed końcem tego okresu, jeśli Moskwa da jasno do zrozumienia, że ​​nie ma zamiaru płacić.

READ  Dubaj ogłasza budowę największego budynku lotniska na świecie kosztem 35 miliardów dolarów Wiadomości lotnicze

Ostatni raz Rosja nie spłacała swojego długu krajowego, gdy kraj popadł w kryzys finansowy z powodu załamania się cen towarów w 1998 roku. Ostatnia niewypłacalność waluty obcej miała miejsce w 1918 roku, kiedy przywódca bolszewicki Władimir Lenin odrzucił obligacje wyemitowane przez rząd carski.

co się działo później

Rosyjski rząd pożyczył stosunkowo niewiele. JPMorgan oszacował, że pod koniec zeszłego roku miał około 40 miliardów dolarów długu w walutach obcych, z czego około połowa była w posiadaniu inwestorów zagranicznych.

Trudno jednak oszacować potencjalne konsekwencje niewykonania zobowiązania. Globalny kryzys finansowy z 2008 roku i pandemia koronawirusa pokazały, jak negatywne wstrząsy mogą rozprzestrzenić się na system finansowy i współczesną, połączoną światową gospodarkę.

Według Banku Rozrachunków Międzynarodowych banki międzynarodowe są winne rosyjskim podmiotom ponad 121 miliardów dolarów. Europejskie banki mają łącznie ponad 84 miliardy dolarów należności, przy czym najbardziej narażone są Francja, Włochy i Austria, a banki amerykańskie są winne 14,7 miliarda dolarów.

Georgieva powiedziała w niedzielę, że kryzys finansowy prawdopodobnie nie rozwinie się „w obecnym czasie”, mówiąc, że ekspozycje zachodnich banków są „systemowo nieistotne”.

Nawet gdyby Moskwa wstrzymała wypłaty na rzecz inwestorów zagranicznych całego swojego długu państwowego, niewypłacalność około 60 miliardów dolarów – wliczając w to dług w rublach utrzymywany za granicą – znalazłaby się w tej samej sytuacji co Argentyna w 2020 r. – niekorzystne wydarzenie dla rynków.

Jednak analitycy Capital Economics ostrzegali, że duża instytucja finansowa może być szczególnie narażona na rosyjski dług, co może spowodować szerszą finansową zarazę. Drugie ryzyko polega na tym, że niewypłacalność może prowadzić do niewywiązywania się z płatności przez rosyjskie firmy.

Władimir Potanin jest najbogatszym rosyjskim biznesmenem W zeszłym tygodniu wezwała Moskwę do złagodzenia ograniczeń na obcej walucie, aby można było spłacać odsetki od zagranicznych obligacji i pożyczek. W przeciwnym razie istniało ryzyko, że kraj całkowicie nie wywiąże się ze swojego zadłużenia zagranicznego, które oszacował na około 480 miliardów dolarów.

Analitycy z Capital Economics napisali: „Dla Rosji głównym kosztem jest jej wykluczenie z globalnych rynków kapitałowych lub przynajmniej wyższe koszty finansowania zewnętrznego przez długi czas. Ale sankcje i tak to zrobiły”.

READ  Meloni zostanie premierem podczas głosowania Włochów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *