Niemcy akceptują polską prośbę o wysłanie MiG-29 na Ukrainę | Wiadomości o wojnie między Rosją a Ukrainą

Ukraina, która ma nadzieję na kontratak w nadchodzących miesiącach, chce myśliwców do obrony przed nalotami.

Niemiecki rząd zatwierdził wniosek Polski o przekazanie pięciu sowieckich myśliwców MiG-29, aby pomóc Ukrainie w obronie przed rosyjską inwazją.

„Z zadowoleniem przyjmuję fakt, że wspólnie podjęliśmy tę decyzję w rządzie federalnym” – powiedział minister obrony Boris Pistorius w czwartkowym oświadczeniu.

Polska potrzebuje zgody Niemiec na wysłanie pozostałych samolotów do kraju trzeciego.

Zamówienie z Polski dotarło w czwartek, powiedział Pistorius, dodając, że zatwierdzenie tego samego dnia pokazało, że „na Niemcy można liczyć”.

Niemcy odziedziczyły 24 MiG-29 po Niemieckiej Republice Demokratycznej, zwanej również NRD, podczas zjednoczenia w 1990 roku. Samolot ten był wówczas uważany za jeden z najnowocześniejszych samolotów bojowych na świecie.

W 2004 r. rząd niemiecki dostarczył sąsiedniej Polsce 22 samoloty. Z dwóch pozostałych samolotów jeden został zniszczony w katastrofie, a drugi jest wystawiony w muzeum.

Kiedy tydzień temu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedził Warszawę, jego polski odpowiednik Andrzej Duda powiedział, że jego kraj dostarczył Ukrainie już cztery MiG-29, cztery kolejne w dostawie i sześć kolejnych w przygotowaniu. Słowacja dostarczyła również MiG-29 na Ukrainę.

Ukraina, która ma nadzieję na kontratak w nadchodzących tygodniach lub miesiącach, chce zabezpieczyć myśliwce do obrony przed rosyjskimi nalotami.

Do tej pory kraje zachodnie niechętnie dostarczały Ukrainie zaawansowanych myśliwców, takich jak wyprodukowane w USA F-16, ale niektóre kraje wkroczyły, wysyłając starzejące się MiG-29, które są już używane przez Ukrainę.

Samoloty myśliwskie znajdowały się na szczycie listy wymaganego wyposażenia Kijowa od początku wojny, ale wysiłki koncentrowały się na pozyskiwaniu zaawansowanych zachodnich czołgów.

Zaproszenia do zachodnich samolotów wzrosły od czasu, gdy Niemcy i Stany Zjednoczone zgodziły się wysłać odpowiednio czołgi Leopard 2 i Abrams na Ukrainę.

READ  Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy twierdzi, że po walkach dwie trzecie rosyjskiej 15 brygady zmechanizowanej stało się niezdatne do użytku

Polska, która wysłała na Ukrainę 14 niemieckich czołgów Leopard 2, była jednym z pierwszych zwolenników wysłania myśliwców do rozdartego wojną kraju.

Choć MiG-29 mogą przynieść Ukrainie pewną ulgę, to raczej nie spełnią jej żądań.

Wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Andrij Melnyk wzywał wcześniej do utworzenia „silnego sojuszu samolotów myśliwskich dla Ukrainy”, składającego się z wyprodukowanych w USA samolotów F-16 i F-35, myśliwców Eurofighter, Tornado, Rafale i Gripen.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *