Niemcy pożyczą 200 miliardów dolarów, aby obniżyć rachunki za energię dla konsumentów


Londyn
CNN Biznes

Niemiecki rząd ogłosił plany pożyczenia 200 miliardów euro (195 miliardów dolarów) na pułap gazu ziemnego Ceny domów i firm. Ta cena jest wyższa niż 150 miliardów funtów (165 miliardów dolarów) Oczekuje się, że rząd Wielkiej Brytanii zaciągnie pożyczki w celu sfinansowania pułapu oprocentowania.

NiemcyNajwiększa gospodarka Europy próbuje poradzić sobie z rosnącymi kosztami gazu i elektryczności, spowodowanymi w dużej mierze załamaniem dostaw rosyjskiego gazu do Europy. Moskwa obwiniała te problemy z dostawami Sankcje zachodnie, które nastąpiły później Inwazja na Ukrainę w lutym.

Ceny muszą spaść, więc rząd zrobi wszystko, co w jego mocy. „W tym celu tworzymy wielką tarczę obronną” – powiedział kanclerz Niemiec Olaf Schulz. Czwartek.

Zgodnie z planami, które mają obowiązywać do wiosny 2024 r., rząd wprowadzi awaryjny hamulec cen gazu, którego szczegóły zostaną ogłoszone w przyszłym miesiącu. Zlikwidowała również podatek od gazu, który miał pomóc firmom cierpiącym z powodu wysokich cen na rynku spot.

Tymczasowe hamowanie cen energii elektrycznej będzie wspierać podstawowe zużycie konsumentów oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Podatek od sprzedaży gazu spadnie gwałtownie do 7% z 19%.

Pakiet zostanie sfinansowany z nowych pożyczek w tym roku, ponieważ Berlin czerpie korzyści z zawieszenia konstytucyjnego limitu nowego zadłużenia w wysokości 0,35% PKB.

Minister finansów Christian Lindner powiedział, że w przyszłym roku chce ponownie trzymać się limitu.

Lindner z pro-biznesowych Liberalnych Demokratów, którzy dzielą władzę z Socjaldemokratami Schulzego i Zielonymi, powiedział w czwartek, że finanse publiczne kraju są stabilne.

„Nie możemy tego inaczej ująć: znajdujemy się w wojnie energetycznej” – powiedział Lindner. Chcemy wyraźnie oddzielić wydatki kryzysowe i zarządzać naszym stałym budżetem. Chcemy wysłać rynkom kapitałowym bardzo wyraźny sygnał”.

Lindner powiedział również, że kroki te spowodują zahamowanie inflacji, która osiągnęła najwyższy poziom od ponad ćwierć wieku.

READ  Protestujący olej pojawiają się w sądzie po tym, jak zupa została rzucona na obraz Van Gogha

Wstępne dane krajowego urzędu statystycznego w czwartek pokazały, że ceny konsumpcyjne wzrosły o 10,9% w ciągu roku do września.

Niemcy historycznie opierały się na eksporcie rosyjskiego gazu ziemnego, aby zasilać swoje domy i przemysł ciężki. Jednak gwałtowny spadek dostaw gazu w Moskwie od początku wojny zepchnął niektórych niemieckich producentów na skraj przepaści.

Thorsten Schmidt, szef badań ekonomicznych w RWI – Leibniz Institute for Economic Research, powiedział w czwartkowym raporcie, którego współautorem są trzy inne duże niemieckie instytuty gospodarcze.

Podczas gdy niemiecki PKB ma w tym roku wzrosnąć o 1,4%, w 2023 prawdopodobnie spadnie o 0,4%, prognozuje raport.

W raporcie stwierdzono, że chociaż dostawy gazu zamkniętego powinny spaść w średnim okresie, ceny prawdopodobnie utrzymają się „znacznie powyżej poziomów sprzed kryzysu”.

„To oznaczałoby trwałą utratę dobrobytu dla Niemiec” – powiedziała.

Grupy branżowe z zadowoleniem przyjęły plany rządu.

„To ważne” – powiedział Wolfgang Gross Entrop, szef grupy handlowej przemysłu chemicznego VCI. „Teraz szybko potrzebujemy szczegółów, ponieważ rośnie wsparcie korporacji dla ściany”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *