Nigdy więcej wymówek: NASA w kolejce do finansowania planu Artemis

Powiększenie / Rakieta SLS i statek kosmiczny NASA Orion w miejscu startu na Florydzie, gotowe do prób na początku kwietnia.

NASA

Prezydent Joe Biden w poniedziałek opublikował swój wniosek budżetowy na nadchodzący rok fiskalny, a NASA jest wielkim zwycięzcą. Administracja prosi Kongres o sfinansowanie 25,9 miliarda dolarów dla agencji kosmicznej w 2023 roku, co stanowi wzrost o prawie 2 miliardy dolarów w porównaniu z 24 miliardami dolarów, które agencja otrzymała w roku podatkowym 2022.

ten Wniosek budżetowy dla NASA Obejmuje to zdrowy wzrost programu Artemis, który ma na celu przeprowadzenie serii ludzkich lądowań na Księżycu pod koniec tej dekady. Warto zauważyć, że finansowanie HLS wzrośnie z 1,2 miliarda dolarów w bieżącym roku podatkowym do 1,5 miliarda dolarów, umożliwiając drugiemu dostawcy rozpoczęcie pracy. Ponadto fundusze na księżycowe skafandry kosmiczne wzrosną ze 100 milionów dolarów do 276 milionów dolarów. NASA otrzyma również znaczne fundusze – 48 milionów dolarów – na rozpoczęcie opracowywania ludzkich kampanii eksploracyjnych na Księżycu i poza nim.

Wszystkie te nowe fundusze znajdują się w proponowanym budżecie, oprócz miliardów, które NASA wydaje rocznie na rozwój rakiety Space Launch System i statku kosmicznego Orion. Tym samym całkowite finansowanie Artemis wzrośnie z 6,8 miliarda dolarów w roku podatkowym 2022 do 7,5 miliarda dolarów w następnym roku podatkowym, który rozpocznie się 1 października 2022 roku.

Oznacza to, że po raz pierwszy agencja może dysponować wszystkimi funduszami potrzebnymi do realizacji głównych programów lądowania na Artemis Moon. „Ten budżet stawia nas na właściwej drodze”, powiedział asystent administratora NASA, Bob Cabana, podczas telekonferencji z dziennikarzami w poniedziałek po południu.

Pieniądze muszą przyjść

Są powody, by sądzić, że NASA otrzyma większość pieniędzy, o które poprosił prezydent Biden. W minionym roku Kongres kierowany przez Demokratów w dużej mierze poparł prezydenckie priorytety budżetowe dla NASA. Dyrektor agencji, były senator USA Bill Nelson, zademonstrował swoje umiejętności w pracy zarówno z Demokratami, jak i Republikanami w Kongresie. Jeśli więc NASA może uzyskać wszystkie fundusze, o które prosiła, czy opinia publiczna nie powinna żądać w zamian wyników?

READ  Inżynieria kwantowa – najnowszy „magiczny” rozwój nadprzewodnictwa

Obecny harmonogram agencji dla pierwszych trzech misji Artemis przewiduje uruchomienie Artemis 1 (bezzałogowy lot księżycowy) tego lata, Artemis 2 (lot księżycowy z załogą) w 2024 roku i Artemis 3 (astronauci lądujący na Księżycu) w roku 2025 .

Jim Frey, zastępca administratora w NASA’s Exploration Systems Development Mission Directorate, został zapytany, czy NASA mogłaby zobowiązać się do lądowania ludzi na Księżycu do 2025 roku, gdyby agencja otrzymała pełny wniosek budżetowy w tym roku i w kolejnych latach.

Frey odpowiedział: „Mogę wam powiedzieć, że codziennie pracujemy nad zwolnieniem Artemis 1, Artemis 2 w 2024, Artemis 3 w 2025”. „Nie jestem pewien, jakie jest dla ciebie zobowiązanie, ale mogę powiedzieć, że wiele osób codziennie przychodzi do pracy i pracuje, aby dostać się do 2025 roku”.

Inne części budżetu

W połączeniu z programem Artemis wniosek budżetowy będzie finansował programy naukowe NASA na jeszcze wyższy poziom, w dużej mierze z powodu przekroczenia kosztów w Maszynka do strzyżenia Europy Misja. Koszt misji, która wykona dziesiątki lotów na interesujący księżyc Jowisza, skąd pochodzi jego nazwa, wzrósł o 703 miliony dolarów do prawie 5 miliardów dolarów. Aby dostosować się do przekroczenia kosztów, kilka innych misji zostanie opóźnionych, w tym misja NEO Surveyor, której celem jest wykrywanie asteroid znajdujących się w pobliżu Ziemi.

Wniosek budżetowy ma również na celu ponad podwojenie środków na „komercyjny” program rozwoju stacji kosmicznych po wycofaniu ISS. NASA współpracuje z czterema różnymi wykonawcami nad różnymi propozycjami, aby te prywatne stacje kosmiczne były gotowe do lotu lub na orbicie do końca 2020 roku. Aby sfinansować ten wysiłek o nazwie Commercial Low Earth Orbit Development, wnioskowany budżet wymaga zwiększenia 2022 do 224 milionów dolarów.

„Silny budżet NASA wysyła wiadomość do naszych klientów i inwestorów o intencjach agencji i zaufaniu do naszej wizji oraz [the budget] „Wspiera również przywództwo konkurencyjne Stanów Zjednoczonych w sektorze komercyjnym” – powiedział Michael Suffredini, prezes i dyrektor generalny Axiom, jednej z firm współpracujących z NASA.

READ  Walter Cunningham: Zmarł ostatni żyjący astronauta Apollo 7

Finansowanie tych opcji stacji komercyjnych wydaje się prawdopodobne, biorąc pod uwagę obecne napięcia między Stanami Zjednoczonymi a ich głównym partnerem na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w Rosji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *