NOAA mówi: „Poważne” burze geomagnetyczne wpływają na Ziemię: Co warto wiedzieć?

(NEXSTAR) – Wielka burza geomagnetyczna uderza w Ziemię, podało w niedzielne popołudnie Centrum Prognoz Pogody Kosmicznej (SWPC) NOAA. Jednak Stany Zjednoczone mogą nie zobaczyć zorzy polarnej typowo kojarzonej z takimi wydarzeniami na niebie.

W sobotę SWPC wydało Zegarki burz geomagnetycznych Aż do poniedziałku, kiedy koronalny wyrzut masy zbliżał się do Ziemi. Agencja podała wówczas, że burze geomagnetyczne mogą osiągnąć „umiarkowaną” siłę G2 i „silną” G3.

Jednak w niedzielę SWPC ostrzegło, że burza osiągnęła „poważne” warunki w strefie G4. Agencja podała w niedzielę, że od poniedziałku warunki te mogą ulec zmianie Wieczorna aktualizacja.

Oto co wiemy:

Co to jest koronalny wyrzut masy?

Koronalny wyrzut masy (CME) to eksplozja plazmy i materiału magnetycznego ze Słońca, która może dotrzeć do Ziemi w ciągu zaledwie 15–18 godzin, NOAA On tłumaczy. według NASAWyrzut koronalny może wytworzyć w ziemskim polu magnetycznym prądy, które wysyłają cząstki na biegun północny i południowy. Kiedy te cząstki reagują z tlenem i azotem, mogą stworzyć zorzę polarną.

„Zasadniczo jest to słońce wyrzucające magnes w przestrzeń kosmiczną” – powiedział wcześniej Nexstar Bill Murtagh, koordynator programu SWPC i weteran prognozy pogody kosmicznej. „Ten magnes wpływa na pole magnetyczne Ziemi i uzyskujemy tak dużą interakcję”.

Ta interakcja znana jest jako burza geomagnetyczna, której siła będzie miała wpływ na to, jak daleko na południe będzie widoczna zorza polarna.

Jak mierzy się burze geomagnetyczne?

SWPC używa Skala 5-punktowa Aby zmierzyć siłę burz geomagnetycznych, tak jak prognostycy używają huraganów i mierników huraganów.

Skala burz geomagnetycznych waha się od G1 do G5. Na dolnym końcu znajdują się G1, które są opisywane jako drobne burze, które mogą powodować zorze polarne na górnym półwyspie Maine i Michigan. Burza G5, opisana jako silna, może wysłać zorzę polarną aż na Florydę i południowy Teksas.

Burze geomagnetyczne mogą również wpływać na nawigację, komunikację i sygnały radiowe. W przypadku zaobserwowania znacznej aktywności słonecznej SWPC wydaje ostrzeżenie, mówi dr Delores Knipp, profesor naukowy w… Ann i HJ Smid Wydział Nauk Inżynierii Lotniczej na Uniwersytecie Colorado Boulder, powiedział wcześniej Nexstar. Ostrzega to osoby korzystające z radiotelefonów o wysokiej częstotliwości (np. osoby zarządzające sytuacjami kryzysowymi), linie lotnicze oraz osoby odpowiedzialne za naszą sieć elektryczną o potencjalnym wpływie na naszą komunikację, GPS i systemy elektryczne.

Burza G1 może mieć niewielki wpływ na sieć energetyczną, działanie satelitów i zwierzęta migrujące. Znacznie większa burza może zniszczyć satelity, sieci komunikacyjne i energetyczne.

Jak niebezpieczna jest ta burza?

SWPC wskazało w niedzielne popołudnie, że według doniesień burza geomagnetyczna osiągnęła warunki G4. W Najnowsza aktualizacjaAgencja podała, że ​​oczekuje się, że poziomy „co najmniej do G3” utrzymają się do niedzielnego wieczoru.

Obserwowaną w niedzielę burzę G4 uważa się za „poważną” – zauważa SWPC, twierdząc, że burza tego kalibru stanowi „poważne zaburzenie pola magnetycznego Ziemi”. Ich intensywność często waha się od niskiego poziomu do silnych warunków sztormowych w trakcie wydarzenia. Choć może to zabrzmieć niepokojąco, agencja radzi inaczej.

„Społeczeństwo nie powinno spodziewać się negatywnych skutków i nie jest wymagane żadne działanie, ale powinno być odpowiednio informowane o rozwoju burzy, odwiedzając naszą stronę internetową” – stwierdził SWPC. powiedział w niedzielnej aktualizacjiDodano, że „operatorzy infrastruktury zostali powiadomieni o konieczności podjęcia niezbędnych środków w celu złagodzenia wszelkich potencjalnych skutków”.

Urzędnicy zauważyli również, że mogą występować zwiększone i powtarzające się problemy z kontrolą napięcia, które „zwykle można złagodzić”. Zwiększone ryzyko „anomalii lub wpływu na działanie satelitów”; oraz „potencjał coraz dłuższych okresów degradacji GPS”.

READ  Naziemny alarm przeciwpożarowy opóźnia wystrzelenie ładunku Northrop Grumman na stację kosmiczną

„Zmiany w sile poziomów burz geomagnetycznych będą miały miejsce w wyniku zmian wiatru słonecznego, w miarę jak wyrzut koronalny będzie nadal przechodził nad Ziemią” – oznajmiło SWPC w niedzielny wieczór.

Czy zobaczymy zorzę polarną?

Na nieszczęście dla Stanów Zjednoczonych silna aktywność obserwowana w niedzielne popołudnie występuje w godzinach dziennych. Aktualne modele prognoz SWPC pokazują, że w północnej Europie i Azji mogą pojawić się zorze polarne, ale mogą one nie utrzymywać się nad Stanami Zjednoczonymi.

„Możesz przegapić najlepsze warunki w Stanach Zjednoczonych, ponieważ wciąż jest dzień” – powiedział główny meteorolog Eric Snittel. WROC powiedział w Nextstar.

W niedzielny wieczór SWPC stwierdziło, że jeśli w nocy poziom G4 zostanie osiągnięty, zorza polarna może być widoczna „w dużej części północnej części kraju, prawdopodobnie aż na południe aż do Alabamy w północnej Kalifornii”.

„Konkluzja jest taka, że ​​teraz jest to gra na wyczekiwanie, w którą zagramy” – powiedział Snittel. „Czas pokaże, czy w zbiorniku tego źródła znajduje się wystarczająca ilość gazu, aby kontynuować pracę po zmroku”.

Od 14:30 czasu wschodniego Wyświetlane są prognozy SWPC Mieszkańcy północnych Stanów Zjednoczonych nadal mogą dostrzec zorzę polarną w niedzielne i poniedziałkowe wieczory. Najnowsza prognoza może ulec zmianie już w poniedziałek rano.

Jeśli w niedzielę nie zobaczysz zorzy polarnej, nie martw się – prawdopodobnie wkrótce będziemy mieli kolejną szansę.

Według NOAA my też Zbliża się kulminacja Z 25. cyklu słonecznego jest to okres 11 lat, podczas którego odwracają się bieguny północny i południowy. W tym czasie może wystąpić kilka zjawisk pogody kosmicznej, które mogą sprowadzić na Ziemię burze geomagnetyczne i zorzę polarną.

Prawa autorskie 2024 Nexstar Media Inc. wszystkie prawa są zachowane. Materiał ten nie może być publikowany, emitowany, przepisywany ani redystrybuowany.

READ  Astronomowie odkryli metaliczną bliznę na gwieździe-kanibalu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *