Notatka wojskowa zwiększa możliwą tajemnicę międzygwiezdnego meteorytu

Podczas gdy wielu – w tym dwóch astronomów z Harvardu – zinterpretowało oświadczenie Dowództwa Kosmicznego NASA jako twierdzenie, że meteoryt jest międzygwiezdny, niektórzy astronomowie uważają, że potrzeba więcej danych na poparcie tego twierdzenia. Mówią, że dostępne pomiary nie zawierają słupków błędów, które wskazują ich dokładność lub niepewność.

Zdanie to za mało. Wyniki naukowe są publikowane i nie są poufne. powiedziała Maria Hajdukova, badaczka w Instytucie Astronomicznym Słowackiej Akademii Nauk na Słowacji, która bada meteory i bada wsparcie dowództwa kosmicznego. „Nie mówię, że w to nie wierzę, ale jeśli nie mam faktów, nie mogę się do nich przyznać” – dodała.

NASA powiedział w Ogólne zestawienie W tym miesiącu „krótki czas trwania zebranych danych, poniżej pięciu sekund, utrudnia ustalenie, czy pochodzenie obiektu jest rzeczywiście międzygwiezdne”.

„Szczerze mówiąc, nie możemy potwierdzić, że jest międzygwiezdny” – powiedział w wywiadzie oficer obrony planetarnej NASA, Lindley Johnson. „Chociaż ma dużą prędkość, która może być międzygwiezdna, prawie niemożliwe jest potwierdzenie, że jest międzygwiezdna bez towarzyszących danych – z większego zakresu danych lub danych z innych źródeł, których w tym przypadku nie ma ”.

Dr nie zgodził się. Loeb i pan Siraj. „Pięć sekund to dużo czasu” – powiedział dr Loeb. „Nie liczy się czas trwania, ale jakość zebranych danych. W ciągu pięciu sekund możesz wiele zrobić, jeśli chodzi o sprzęt i pomiary”.

On i pan Siraj planują ponownie przesłać swój artykuł do The Astrophysical Journal Letters. Peter Ferris, astronom z Centrum Mniejszych Planet Międzynarodowej Unii Astronomicznej, które śledzi obiekty w Układzie Słonecznym, powiedział, że dane o deszczu meteorów z 2014 r., które teraz pochodzą od wojska, mogą pomóc w ich argumentacji.

Dane te pokazują niezwykłą sekwencję trzech błysków światła, gdy obiekt przedzierał się przez ziemską atmosferę. „To brzmi dziwnie, mogę ci powiedzieć” – powiedział dr Ferris, zauważając, że jasność meteorów podczas ich opadania zwykle osiąga szczyt tylko raz.

READ  Nie, Betelgeza nie stanie się supernową za „dziesiątki lat”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *