O wydobyciu helu-3 na Księżycu mówiło się już od dawna, a teraz jedna firma zamierza tego spróbować

Zbliżenie / To nie jest zbieracz przypraw. Jest to ekstraktor, który wyciąga hel-3 z powierzchni Księżyca.

Interlunia

Dwóch pierwszych pracowników Blue Origin, były prezes Rob Meyerson i główny architekt Gary Lai, utworzyło firmę, która stara się wydobywać hel-3 z powierzchni Księżyca, sprowadzać go z powrotem na Ziemię i sprzedawać do zastosowań tutaj.

Od założenia w 2022 r. firma działa potajemnie, ale w środę ujawniła się i ogłosiła, że ​​zebrała 15 milionów dolarów oprócz poprzednich rund aniołów inwestycji.

Jest to godne uwagi ogłoszenie, ponieważ chociaż finansowanie jest niewielkie, potencjalne skutki są duże. Ostatnio toczyło się wiele dyskusji na temat „księżycowej gospodarki” w lotach kosmicznych, ale nie było jasne, co to oznacza. Większość firm, które ogłosiły plany biznesowe dotyczące wystrzelenia rakiet na Księżyc, wylądowania na nim lub prowadzenia tam innych działań, robiła to z zamiarem sprzedaży usług księżycowych lub wody NASA lub innym stronom realizującym kontrakty rządowe. Innymi słowy, nie doszło do tworzenia bogactwa, a ostatecznie klientem jest NASA.

Obecna gorączka księżycowa przypomina trochę gorączkę złota w Kalifornii bez złota.

Zbierając hel-3, którego na Ziemi jest mało i którego podaż jest ograniczona, Interlune może pomóc zmienić tę kalkulację, wydobywając wartość z zasobów na Księżycu. Pozostaje jednak wiele pytań dotyczących tego podejścia. Przede wszystkim firma musi znaleźć sposób na wydobycie gazu z księżycowego regolitu – ściernego, skalistego, przypominającego brud materiału znajdującego się na powierzchni Księżyca. Następnie musi zwrócić hel-3 na Ziemię. Obecnie nie ma na to możliwości. Wreszcie musi wykazać, że będzie istniał duży i zrównoważony rynek izotopów stabilnych na Ziemi, który będzie wspierał jej działalność.

Jednak biorąc pod uwagę, że NASA inwestuje dziesiątki miliardów dolarów w program Artemis mający na celu powrót ludzi na Księżyc, Myerson jest przekonany, że nadszedł czas, aby wykorzystać transport, energię i inne zasoby do założenia firmy wydobywczej na Księżycu. Wcześniej nie było to możliwe w żadnym momencie. Być może dzisiaj jest to prawie niemożliwe.

READ  Elektroniczna grupa osprzętu SRAM Force AXS drugiej generacji czerpie inspiracje z modelu Rival i poprawia przód

„Hel-3 to jedyny zasób, którego cena jest wystarczająco wysoka, aby umożliwić wyprawę na Księżyc i powrót na Ziemię” – powiedział Merson w wywiadzie. „Są klienci, którzy chcą to dzisiaj kupić”.

Przydatny izotop helu

Hel-3 jest stabilnym izotopem helu zawierającym dwa protony i jeden neutron. Powstaje w wyniku syntezy jądrowej na Słońcu i transportowany przez wiatr słoneczny. Jednakże ziemska magnetosfera odchyla ten przepływ cząstek od planety.

Substancja nie występuje naturalnie na Ziemi, a występuje w bardzo ograniczonych ilościach w wyniku testów broni jądrowej, reaktorów jądrowych i rozpadu radioaktywnego. Jeden litr kosztuje kilka tysięcy dolarów, a Departament Energii USA stara się go poddać recyklingowi. Ponieważ wokół Księżyca nie ma magnetosfery, uważa się, że duże ilości helu-3 są uwięzione w kieszeniach księżycowego regolitu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *