Obiady państwowe Białego Domu w Kenii: Orchidee i Obama

On gra

WASZYNGTON — Ubrani w eleganckie suknie i garnitury goście przechadzali się dumnie po czerwonym dywanie, gdy ogłoszono ich przybycie na najbardziej wystawne wydarzenie w Waszyngtonie: państwową kolację w Białym Domu.

W czwartkowy wieczór prezydent Joe Biden i pierwsza dama Jill Biden powitali prezydenta Kenii Williama Ruto i jego żonę Rachel na efektownym wydarzeniu pełnym przepychu i okoliczności. Kolacje państwowe są często postrzegane jako narzędzie miękkiej dyplomacji mające na celu przyciągnięcie przywódców krajów, z którymi dążą do silnego partnerstwa.

„Łączy nas ogromny szacunek dla historii, która nas łączy” – powiedział Biden, wznosząc toast za swoich gości. Następnie zacytował byłego prezydenta Jimmy’ego Cartera, który w 1980 r. gościł prezydenta Kenii Daniela arapa Moi, który powiedział: „Sąsiedzi nie dzielą granic, oni dzielą przekonania”.

Biden ogłosił w czwartek, że będzie współpracował z Kongresem, aby wyznaczyć Kenię jako „kluczowego sojusznika spoza NATO”, ponieważ Stany Zjednoczone pragną pogłębić 60-letnie formalne partnerstwo USA–Kenia. Stany Zjednoczone przyznają to oznaczenie krajom, które utrzymują bliskie i strategiczne stosunki robocze z amerykańską armią i cywilami zajmującymi się obroną.

Podróż Ruto to pierwsza wizyta państwowa prezydenta Kenii w Stanach Zjednoczonych od dwóch dekad i pierwsza wizyta afrykańskiego przywódcy od 2008 r. Ostatnim afrykańskim przywódcą, który przemawiał do Kongresu, była prezydent Liberii Ellen Johnson Sirleaf, która przemawiała w Izbie Reprezentantów w 2006 roku.

Czwartkowy obiad państwowy zgromadził około 500 osób i był szóstym, którego gospodarzem był Biden.

Przez cały wieczór goście bawili się przy muzyce w wykonaniu Howard Gospel Choir, wielokrotnie nagradzanego artysty muzyki country Brada Paisleya, Orkiestry Kameralnej Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych oraz orkiestry smyczkowej armii i sił powietrznych.

READ  Liz Truss ostrzega, że ​​ma godziny na uratowanie swojej pracy jako premier Wielkiej Brytanii

Jak wyglądał wystrój uroczystej kolacji?

Na całej wystawie zaprezentowano amerykańskie czerwone róże i żywe fioletowe afrykańskie orchidee, co stanowiło ukłon w stronę „jedności i przyjaźni” między Stanami Zjednoczonymi a Kenią. Wzdłuż ścian pawilonu ustawiono świece, które stworzyły przytulną atmosferę, a wiszący element centralny składający się z 15 000 odblaskowych metalicznych nakładek mienił się złotymi i srebrnymi odcieniami.

Zaproszeni, od liderów biznesu, przez gwiazdy filmowe, po dwóch byłych prezydentów, zostali wprowadzeni do szklanego pawilonu z ponad 1000 płonącymi świecami, gdzie zjedli kolację składającą się z schłodzonej zupy pomidorowej, krótkich żeberek wołowych wędzonych drewnem i masła. Homar gotowany.

Wystrój wieczoru odzwierciedla zamiłowanie Pierwszej Damy do blasku świec, które preferuje, aby goście czuli się jak w domu, nawet jeśli są częścią dużej grupy, powiedział Brian Rafanelli, organizator wieczoru.

„Gdy goście opuszczają salę, ich drogę oświetla nasz jedyny księżyc” – powiedział Biden, przeglądając wcześniej wystrój. „Mam nadzieję, że poczują to samo ciepło, jakie ja poczułem podczas mojej wizyty w Kenii”.

Co znalazło się w państwowym menu obiadowym?

Trzydaniowy posiłek, przygotowany przez szefa kuchni Białego Domu Chrisa Comerforda i cukierniczkę Susie Morrison, rozpoczął się od schłodzonej zupy pomidorowej, a następnie krótkich żeberek i homara gotowanego na maśle z dodatkiem młodej kapusty i puree ze słodkiej kukurydzy. . Na deser goście otrzymali koszyczek białej czekolady z ganache bananowym, malinami, brzoskwiniami i skórką cytrynową.

Kim są znani goście na uroczystym obiedzie?

Na wydarzeniu pojawił się były prezydent Barack Obama, którego ojciec był Kenijczykiem. Jego nazwisko nie figurowało wcześniej na liście obecności. Były prezydent wpadł do nas, ale nie został na kolacji.

Wśród gości wieczoru znaleźli się także były prezydent Bill Clinton, była sekretarz stanu Hillary Clinton i aktor Sean Penn. Byli tam członkowie Kongresu i administracji, a także liderzy biznesu, tacy jak Albert Bourla, dyrektor generalny firmy Pfizer.

READ  Ignorując niepowodzenia na Ukrainie, Putin popisuje się rosyjskimi umiejętnościami w zakresie broni

Prezenty dla prezydenta Kenii i jego żony

Jako formalny prezent Prezydent i Pierwsza Dama podarowali rodzinie Rotos zestaw foteli bujanych wyprodukowanych przez rodzinną firmę z Troutman w Północnej Karolinie. Drewniane fotele bujane mają siedzisko z trzciny, zakrzywione w kształcie pary słupki oparcia i spersonalizowane ryciny upamiętniające wizytę państwową na podłokietnikach.

Biden podarował także Ruto pierwsze wydanie książki Martina Luthera Kinga Jr. „Trąbka sumienia” w spersonalizowanym skórzanym etui z ręcznie grawerowanym grawerem upamiętniającym wizytę państwową. Pierwsza Dama podarowała Rachel Ruto niestandardowy naszyjnik z pereł i oliwinów z Arizony, wykonany przez jubilera z Filadelfii.

Swapna Venugopal Ramaswamy jest korespondentką Białego Domu „USA TODAY”. Możesz śledzić ją na X, dawniej Twitterze, @SwapnaVenugopal

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *