Google zaktualizowało swój algorytm. Internet już nigdy nie będzie taki sam

Jednak według właścicieli witryn i twórców treści, którzy rozmawiali z BBC, największym winowajcą są odpowiedzi generowane przez sztuczną inteligencję.

Google twierdzi, że nakładki AI na wyniki wyszukiwania będą dobrodziejstwem dla stron internetowych. Liz Reed, szefowa działu wyszukiwania Google, a Blog Wyniki wyszukiwania AI firmy faktycznie zwiększają ruch, jaki Google wysyła do witryn internetowych. „Przeglądy AI uzyskują więcej kliknięć, niż gdyby strona wyświetlała się w odpowiedzi na to zapytanie jako tradycyjny wykaz stron internetowych” – napisał Reid. „W miarę poszerzania tego doświadczenia będziemy nadal skupiać się na wysyłaniu cennego ruchu do wydawców i twórców”. Firma nie udostępniła jednak żadnych danych na poparcie tego twierdzenia, a wielu właścicieli witryn internetowych i ekspertów branżowych obawia się, że efekt może być odwrotny.

Katy Perry, właścicielka strony internetowej z poradami dotyczącymi sprzątania Gospodyni domowa How-Toss, przy założeniu, że użytkownicy zakończą wyszukiwanie, jeśli sztuczna inteligencja Google odpowie za nich na pytania. Wyniki wyszukiwania AI „Odpowiedz krótko na pytaniaI często błędnie, przez co ludzie nie widzą mojej witryny” – mówi Perry. Według Perry’ego ruch w jego witrynie spadł o 70% po aktualizacji Google Update w 2022 r., a nawet jeszcze bardziej, gdy Google zaczął testować swoją nową sztuczną inteligencję. „Moja witryna była przeciążona. „Mimo że moje rankingi niewiele się zmieniły, ruch w pierwszych miesiącach jest lepszy niż obecnie” – mówi.

Inni, jak pisarz podróżniczy David Leiter, twierdzą, że potencjalne konsekwencje są szczególnie niepokojące, ponieważ uważają, że sztuczna inteligencja Google bezpośrednio kradnie ich treści.

Na przykład Leiter twierdzi, że wyszukiwanie „najlepszych kanionów automatowych w pobliżu Las Vegas” spowodowało wyświetlenie artykułu na jego stronie internetowej. Facet z podróży po świecie. Jednak wyszukiwanie przeprowadzone na początku tego tygodnia przyniosło odpowiedź wygenerowaną przez sztuczną inteligencję na górze strony.

READ  Skandal na poczcie: prezes Henry Stanton musiał odejść, bo to nie zadziałało – Badenoch

„Google zastąpiło mój artykuł gigantycznym oknem przeglądu sztucznej inteligencji, które często wyświetlało błędne odpowiedzi” – mówi Leiter. „Pierwsze cztery miejsca, które wymienia, to nawet nie są kaniony szczelinowe. Kanion szczelinowy to specyficzny rodzaj kanionu z wąską ścieżką, ale sztuczna inteligencja tego nie rozumie. Zamiast tego wyświetla losowe kaniony, a nawet chodnik”. Przegląd AI zawiera link do artykułu Leitera, ale tylko jeśli poświęcisz trochę czasu i klikniesz małą strzałkę pod wnioskiem. Leiter twierdzi, że nie spodziewa się, że witryna będzie generować większy ruch niż dotychczas, gdy znajdowała się na czołowych miejscach w wynikach wyszukiwania. W obu przypadkach to niewielkie pocieszenie. Leiter twierdzi, że najnowsze aktualizacje algorytmów Google pozbawiły go 95% ruchu.

Google zdaje sobie sprawę, że narzędzia AI mogą dostarczać wprowadzających w błąd informacji, ale twierdzi, że stale pracuje nad poprawą wyników. Rzecznik Google powiedział, że przeglądy sztucznej inteligencji są zwykle pobierane z wielu stron internetowych, a nie z pojedynczych źródeł, a odpowiedzi mają na celu podkreślenie odpowiednich linków. Rzecznicy twierdzą, że wydawcy mogą z nich korzystać Specjalny znacznik na swoich stronach internetowych, aby kontrolować, czy przeglądy AI zawierają łącza do ich witryn. Jednak gdy model sztucznej inteligencji zeskrobuje zawartość, usunięcie tych danych może okazać się niemożliwe.

Dyrektorzy ds. mediów nie są jedynymi, którzy kwestionują kontrolę Google nad Internetem. Google toczy jednocześnie kilka spraw antymonopolowych przeciwko różnym częściom rozległej działalności firmy wartej 1,7 biliona funtów (2,2 biliona dolarów). Firma oczekuje obecnie na rozstrzygnięcie pozwu złożonego przez Departament Sprawiedliwości USA, w którym zarzuca Google posiadanie nielegalnego monopolu w branży wyszukiwarek. Jeśli firma technologiczna przegra pozew, kary mogą sięgać od wysokich grzywien po wymuszony rozpad firmy.

READ  Wybory w Libanie: Libańczycy głosowali w najważniejszych wyborach parlamentarnych

Google, który kontroluje ponad 90% światowego rynku wyszukiwania, twierdzi, że sukces firmy wynika wyłącznie z tworzenia świetnych produktów. Rzecznik Google powiedział, że firma stoi w obliczu „ogromnej konkurencji”, a użytkownicy mają wiele możliwości wyboru sposobu wyszukiwania informacji w Internecie.

Navarro z House Fresh powiedział: „Rozumiem, że Google nie jest nic winien nam ani nikomu innemu. „Ale Google kontroluje drogi. Jeśli jutro zdecydują, że drogi nie będą przebiegać przez całe miasto, miasto umrze. „Wzruszenie ramionami i powiedzenie: «Och, to wolny rynek» ma wielką moc” – mówi.

„Mogłbym spróbować pracować w świecie offline, spakować wszystko i prowadzić gdzieś sklep” – mówi Navarro. „Naiwnością byłoby sądzić, że odniesiemy sukces, tworząc świetne, oryginalne treści, które ludzie będą chcieli czytać”.

Zapisz się do swojej skrzynki odbiorczej, aby otrzymywać aktualne i wiarygodne wiadomości technologiczne od reporterów z całego świata Biuletyn zdekodowany technicznieKiedy Niezbędna lista Dwa razy w tygodniu udostępnia wybrane funkcje i spostrzeżenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *