Oczekuje się, że rządy USA i Iraku rozpoczną rozmowy na temat przyszłości amerykańskiej obecności wojskowej w tym krajuCNN

Oczekuje się, że Stany Zjednoczone i Irak wkrótce rozpoczną rozmowy na temat przyszłości amerykańskiej obecności wojskowej w tym kraju, według źródeł zaznajomionych ze sprawą, w związku z publicznymi wezwaniami rządu irackiego do wycofania swoich sił przez Stany Zjednoczone.

Zeszłego lata Stany Zjednoczone i Irak zgodziły się na utworzenie wyższego komitetu wojskowego. Zdaniem PentagonuJako środek do rozmów. Dyskusje między urzędnikami amerykańskimi i irackimi, podobne do rozmów w grupie roboczej, skupią się na kolejnej fazie kierowanej przez USA koalicji przeciwko ISIS, przy czym grupa terrorystyczna została obecnie zredukowana do cienia samej siebie. Jak poinformowali urzędnicy, w dyskusjach wezmą udział amerykańscy urzędnicy wojskowi i dyplomatyczni.

Rozmowy na temat przyszłości amerykańskiej obecności wojskowej stały się pilniejsze w obliczu szerszej niestabilności w regionie oraz w obliczu rosnących publicznych wezwań rządu irackiego do wycofania swoich sił przez Stany Zjednoczone z kraju. Wezwania te nadeszły w odpowiedzi Stany Zjednoczone przeprowadziły ataki powietrzne w Iraku Atak na bojowników wspieranych przez Iran, którzy atakują tam amerykański personel.

Sekretarz obrony Lloyd Austin potwierdził w czwartek, że komisja wojskowa rozpocznie pracę „w nadchodzących dniach”.

Austin oświadczył w oświadczeniu, że urzędnicy wojskowi i obrona będą doradzać komisji „w sprawie najskuteczniejszego rozwoju misji koalicji przeciwko ISIS, zapewniając, że ISIS nie pojawi się ponownie, w porozumieniu z partnerami koalicyjnymi przez cały czas trwania operacji”.

Stany Zjednoczone mają obecnie w Iraku około 2500 żołnierzy pracujących tam w zakresie doradztwa i pomocy od grudnia 2021 r., kiedy wojsko amerykańskie rozpoczęło… Ogłaszać Koniec jego roli bojowej w kraju.

Pozostałą liczbę bojowników ISIS w Iraku i Syrii szacuje się na „około 1000” – w tym bojownicy, finansiści, koordynatorzy i „sieć, która będzie wspierać bojowników ISIS” – powiedział reporterom wyższy rangą urzędnik wojskowy.

„Są niepełnosprawni i są prześladowani… ISIS nie jest obecnie w stanie dokonać nic więcej poza małymi atakami w Iraku i Syrii” – powiedział urzędnik wojskowy.

READ  Tunezyjski piłkarz zmarł po podpaleniu się w proteście

Część dyskusji skupi się na tym, czy i kiedy możliwe jest zakończenie amerykańskiej obecności wojskowej w Iraku. Urzędnicy amerykańscy powiedzieli, że Stany Zjednoczone preferują harmonogram oparty na warunkach w Iraku, w tym na ciągłej porażce ISIS oraz stabilności irackiego rządu i sił bezpieczeństwa.

Jednak niektóre elementy rządu irackiego preferują harmonogram oparty na osi czasu określającej datę wycofania się Stanów Zjednoczonych, niezależnie od stabilności i sytuacji w zakresie bezpieczeństwa w kraju. 10 stycznia biuro irackiego premiera Muhammada Shia al-Sudaniego ogłosiło, że wkrótce rozpocznie proces „trwałego zakończenia obecności międzynarodowych sił koalicyjnych w Iraku”.

Amerykański urzędnik powiedział CNN: „Stany Zjednoczone i Irak są bliskie porozumienia w sprawie rozpoczęcia dialogu z Naczelnym Komitetem Wojskowym, który został ogłoszony w sierpniu ubiegłego roku”.

Urzędnik powiedział: „Hamad Medical Corporation będzie okazją do przeprowadzenia wspólnej oceny warunków wymaganych dla przyszłości walki z ISIS w Iraku oraz do ukształtowania charakteru dwustronnych stosunków w zakresie bezpieczeństwa”. „Rozmawiamy o tej sprawie od miesięcy. Moment nie ma nic wspólnego z ostatnimi atakami. Stany Zjednoczone zastrzegają sobie pełne prawo do samoobrony podczas rozmów.”

Jonathan Lord, dyrektor Programu Bezpieczeństwa Bliskiego Wschodu w Centrum Nowego Bezpieczeństwa Amerykańskiego, powiedział CNN, że Stany Zjednoczone muszą zmienić swoje wsparcie dla Iraku na budowanie „trwałego i zrównoważonego potencjału wojskowego w Iraku”. [Iraqi Security Forces]Aby uniknąć kolejnego 2014 r. Tak się nie stało.

„Jeśli teraz wyjdziemy, bez planu, wyślemy pacjenta z powrotem na ulicę, bez planu, aby zachować zdrowie” – dodał, porównując wstępną interwencję przeciwko ISIS do pobytu na szpitalnej izbie przyjęć. „Jest prawdopodobne, że jeśli sytuacja się pogorszy, oni tam wylądują. To najdroższy i najmniej skuteczny sposób, aby im pomóc”.

We wtorek, po ostatniej rundzie amerykańskich ataków w Iraku, rzecznik premiera stwierdził w oświadczeniu, że strajki „podważają porozumienia i różne sektory wspólnej współpracy w zakresie bezpieczeństwa”, gdyż oba kraje pracują nad „przekształceniem przyszłych stosunków”.

READ  Armia ukraińska opuszcza zdewastowane miasto na ufortyfikowane pozycje

Były wyższy rangą urzędnik wojskowy USA powiedział: „Będą pewne kosmetyczne zmiany, ale nie sądzę, że Irakijczycy chcą, żebyśmy wyjechali”.

Były urzędnik nawiązał do głosowania irackiego parlamentu za usunięciem sił amerykańskich z kraju wkrótce po zamordowaniu przez Stany Zjednoczone wyższego rangą dowódcę irańskiego w Bagdadzie. Cztery lata po tym głosowaniu wojsko amerykańskie pozostaje w Iraku na zaproszenie rządu.

„Myślę, że zdają sobie sprawę, że bez znaczącej pomocy amerykańskiej będzie im trudno przetrwać” – powiedział były urzędnik.

Stany Zjednoczone i Irak zgodziły się rozpocząć rozmowy na temat przyszłości amerykańskiej obecności wojskowej w zeszłym roku, zanim atak terrorystyczny Hamasu na Izrael z 7 października doprowadził do szerszych napięć w regionie i ośmielił grupy wspierane przez Iran, zwłaszcza Kataib Hezbollah, w Iraku i gdzie indziej. W całym kraju. Bliski wschód.

Pentagon potwierdził, że rząd iracki oficjalnie nie zwrócił się do armii amerykańskiej o wycofanie się, podkreślając, że siły te nadal przebywają tam na zaproszenie rządu irackiego. Nie ma określonego terminu zakończenia dyskusji wyższych komitetów wojskowych ani ich ostatecznego wyniku.

John Alterman, dyrektor Programu Bliskowschodniego w Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych, powiedział, że polityka amerykańskiej obecności wojskowej w Iraku jest „zdradziecka” od ponad dekady, ale nie jest to wybór binarny pomiędzy pozostaniem lub opuszczeniem Iraku . . Dodał, że nie jest to proces, który musi przebiegać szybko.

„To wybór, gdzie chcesz się znaleźć w widmie” – powiedział Alterman. „Dyplomaci mogą manipulować czasem i kierunkiem rozmów i osiągać szeroki zakres możliwych wyników”.

Jednakże Alterman powiedział, że narzekanie na możliwą zmianę pozycji władzy USA w Iraku byłoby zwycięstwem Iranu. Każdy znak, że to początek końca, będzie szeroko celebrowany w irańskich korytarzach”.

W środę iracki minister spraw zagranicznych napomknął o zbliżających się rozmowach, stwierdzając w oświadczeniu, że spotkał się z ambasador USA w Bagdadzie Eleną Romanowskim i „otrzymał od niej ważne przesłanie od rządu USA do rządu irackiego, które będzie badane.” Premier i właściwe zainteresowane władze. Kolejne kroki w tej sprawie zostaną podjęte wkrótce.”

READ  Bank centralny Australii podniósł stopy procentowe o 25 punktów bazowych, wbrew oczekiwaniom

Stany Zjednoczone są również obecne w Syrii, aby walczyć z ISIS, ale urzędnicy administracji powiedzieli CNN, że wycofanie się z tego kraju nie jest rozważane.

„Administracja Bidena nie rozważa wycofania wojsk z Syrii” – powiedział CNN wyższy rangą urzędnik amerykański.

Haley Britsky z CNN napisała reportaż.

Ta historia została zaktualizowana o dodatkowe szczegóły.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *