Odkrycie starożytnych gadów krokodylopodobnych w Brazylii

Krajobraz środkowego i późnego triasu w południowej Brazylii przedstawia dużego Presto suchus chiniquensis żerującego na tuszy dicynodonta, podczas gdy osobniki Parvo suchus aurelioi rywalizują o resztki. Źródło: Matthews Fernandes/Natura

Odkrycie nowego gatunku Parvosuchus orelloi Klasyfikować W Brazylii odnotowano starożytne gady drapieżne z grupy Pseudomonas. Jej początki sięgają około 237 milionów lat temu, w okresie Bliskiego i Późnego Wschodu Trias Odkrycie to wnosi ważny wgląd w różnorodność wczesnych gadów przed dominacją dinozaurów.

Artykuł opublikowany w Raporty naukowe Szczegóły odkrycia nowego starożytnego gada drapieżnego znanego jako Parwozuch orelloi w Brazylii. To stworzenie należy do grupy krokodylopodobnych gadów zwanych pseudopodami. Okaz ten datuje się na około 237 milionów lat temu, w środkowym i późnym triasie, i stanowi pierwsze odkrycie tego rodzaju małego drapieżnego gada w kraju.

Przed dominacją dinozaurów pseudogady były powszechną formą starożytnych czworonożnych gadów w okresie triasu (252–201 milionów lat temu), a niektóre gatunki należały do ​​największych drapieżników tamtych czasów. Mniejsze pseudonóg, zwane gracilissuchids, żyły obok tych drapieżników wierzchołkowych i znaleziono je na obszarach takich jak Chiny i Argentyna.

demaskować Parwozuch orelloi

Teraz Rodrigo Müller poinformował o odkryciu nowego gatunku gracilissuchid na podstawie okazu znalezionego w formacji Santa Maria w Brazylii. Częściowy szkielet datuje się na około 237 milionów lat temu i składa się z całej czaszki, w tym dolnej szczęki, 11 kręgów grzbietowych, miednicy i częściowo zachowanych kończyn. Autor nazywa nowy gatunek Parwozuch orelloi Pochodzi od słów „parvus” (mały) i „suchus” (krokodyl) i jest hołdem dla paleontologa-amatora Pedro Lucasa Porcelli Aurelio, który odkrył materiał kopalny.

Czaszka ma 14,4 cm (5,7 cala) długości i długą, smukłą szczękę ze spiczastymi, zakrzywionymi do tyłu zębami i licznymi otworami czaszkowymi. Szkielet jest lekki, a jego całkowitą długość szacuje się na niecały metr. Cechy te są sklasyfikowane P. Oriloy Jako gracilissuchid, co czyni go, zdaniem autora, pierwszym gatunkiem z tej grupy potwierdzonym w Brazylii. Dodaje, że to odkrycie uwypukla różnorodność wśród homininów w okresie triasu.

READ  10 nadchodzących misji kosmicznych, które ekscytują nas przyszłością

Odniesienie: „Nowy mały drapieżny pseudoarchozaur ze środkowego i późnego triasu południowej Brazylii” autorstwa Rodrigo T. Muellera, 20 czerwca 2024 r., Raporty naukowe.
doi: 10.1038/s41598-024-63313-3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *