Odkryto największą znalezioną właśnie galaktykę, która zniszczy Twój mózg

Astronomowie właśnie znaleźli absolutną bestię galaktyki.

Znajdujący się w odległości około 3 miliardów lat świetlnych Alkyoneus jest gigantyczną galaktyką radiową mierzącą 5 megaparseków w przestrzeni kosmicznej. Ma długość 16,3 miliona lat świetlnych i tworzy największą znaną strukturę pochodzenia galaktycznego.

To odkrycie podkreśla nasze niezrozumienie tego olbrzyma i to, co napędza jego zdumiewający wzrost. Ale może zapewnić drogę do lepszego zrozumienia nie tylko gigantycznych radiogalaktyk, ale także ośrodka międzygalaktycznego dryfującego w rozległe pustki przestrzeni.

Olbrzymie galaktyki radiowe to kolejna tajemnica w świecie pełnym tajemnic. Składa się z galaktyki macierzystej (grupy gwiazd krążących wokół jądra galaktyki zawierającej supermasywną czarną dziurę), a także z masywnych dżetów i płatów wyrzucanych z centrum galaktyki.

Te dżety i płaty, oddziałując z centrum galaktyk, działają jak Synchrotron Aby przyspieszyć elektrony, które wytwarzają emisję radiową.

Jesteśmy pewni, że wiemy, co wytwarza dżety: aktywna supermasywna czarna dziura w centrum galaktyki. Czarną dziurę nazywamy „aktywną”, gdy pochłania (lub „akumuluje”) materię z olbrzymiego dysku otaczającego ją materiału.

Nie cały materiał w dysku akrecyjnym krążącym wokół aktywnej czarnej dziury kończy się poza horyzontem zdarzeń. Mała jego część jest w jakiś sposób kierowana z wewnętrznego obszaru dysku akrecyjnego na bieguny, gdzie jest wyrzucana w przestrzeń jako strumienie zjonizowanej plazmy z prędkościami stanowiącymi duży procent prędkości światła.

Dżety te mogą pokonywać ogromne odległości, zanim rozproszą się w gigantycznych płatach promieniowania radiowego.

Płaty radiowe Alkyoneusa. (Uwe i in., arXiv, 2022)

Ten proces jest bardzo normalny. Nawet Droga Mleczna ma płaty radiowe. To, czego tak naprawdę nie wiemy dobrze, to dlaczego w niektórych galaktykach dorastają do absolutnie gigantycznych rozmiarów, w mega-francuskiej skali. Są to tak zwane radiowe gigantyczne galaktyki, a najbardziej ekstremalne przykłady mogą być kluczem do zrozumienia czynników napędzających ich wzrost.

READ  Betelgeza jest o około 50% jaśniejsza niż normalnie. Co się dzieje?

„Jeśli istnieją cechy galaktyk macierzystych, które są ważnym powodem wzrostu gigantycznych radiogalaktyk, jest prawdopodobne, że mają je gospodarze największych gigantycznych radiogalaktyk” – powiedzieli naukowcy, kierowani przez astronoma Martina Ue z Obserwatorium w Leiden. Holandia. Wyjaśnienie w ich przygotowaniu do drukuktóry został przyjęty do publikacji w Astronomia i astrofizyka.

„Podobnie, jeśli pewne środowiska wielkoskalowe są znacząco sprzyjające wzrostowi gigantycznych radiogalaktyk, to prawdopodobnie można w nich znaleźć największe gigantyczne radiogalaktyki”.

Zespół szukał tych wartości odstających w danych zebranych przez LOw Frequency ARray (żaluzja) w Europie, sieć interferometryczna składająca się z około 20 000 anten radiowych, rozmieszczonych w 52 miejscach w Europie.

Ponownie przetworzyli dane za pomocą nowego rurociągu, usuwając wbudowane źródła radiowe, które mogą zakłócać wykrywanie rozproszonych listków radiowych, i korygując zniekształcenia optyczne.

Mówią, że powstałe obrazy reprezentują najbardziej czułe poszukiwania, jakie kiedykolwiek przeprowadzono w poszukiwaniu płatów radiowych galaktyk. Następnie użyj pliku Najlepsze narzędzie do rozpoznawania wzorów Dostępne, aby wybrać cel: ich oczy.

W ten sposób znaleźli Alkyoneusa, emanującego z galaktyki oddalonej o kilka miliardów lat świetlnych.

„Odkryliśmy, co jest w rzucie największą znaną strukturą stworzoną przez pojedynczą galaktykę – gigantyczną galaktykę radiową o oczekiwanej odpowiedniej długości. [of] 4,99 ± 0,04 megaparseków. Prawdziwa odpowiednia długość wynosi co najmniej… 5,04 ± 0,05 megaparseka”, piszą.

Po zmierzeniu płatów naukowcy wykorzystali Sloan Digital Sky Survey, aby spróbować zrozumieć galaktykę gospodarza.

Odkryli, że jest to dość zwyczajna galaktyka eliptyczna, osadzona we włóknach kosmicznej sieci, o masie około 240 miliardów mas Słońca, z supermasywną czarną dziurą w jej centrum, około 400 milionów mas Słońca.

Oba te parametry są w rzeczywistości najważniejsze dla gigantycznych radiogalaktyk, co może dostarczyć pewnych wskazówek co do tego, co napędza wzrost płatów radiowych.

READ  SpaceX ma problemy z pierwszym ze swoich ulepszonych satelitów Starlink V2

„Daleko od inżynierii, Alkyoneus i jego gospodarz są podejrzanie zwyczajni: całkowita gęstość jasności o niskiej częstotliwości, masa gwiezdna i supermasywna masa czarnej dziury są niższe niż w przyśrodkowych olbrzymach radiowych, pomimo ich podobieństwa”. Naukowcy piszą.

„A więc bardzo masywne lub centralne galaktyki czarne dziury Nie jest to konieczne do rozwoju wielkich gigantów, a jeśli obserwowany stan jest źródłem na całe jego życie, to nie ma też dużej mocy radiowej. „

Alkyoneus może znajdować się w obszarze przestrzeni o mniejszej gęstości niż przeciętnie, co może umożliwić jego ekspansję – lub interakcja z kosmiczną siecią odgrywa rolę w rozwoju organizmu.

Cokolwiek się za tym kryje, naukowcy uważają, że Alkyoneus wciąż rośnie, daleko w kosmiczną ciemność.

Badanie zostało przyjęte do publikacji w Astronomia i astrofizykadostępne o arXiv.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *