Około 220 milionów ludzi w Pakistanie jest pozbawionych prądu po przerwach w dostawie prądu w całym kraju


Islamabad, Pakistan
CNN

Ogólnokrajowa przerwa w dostawie prądu w Pakistanie pozbawiła w poniedziałek 220 milionów ludzi, grożąc spustoszeniem w południowoazjatyckim kraju, który już zmaga się z niedoborami paliwa w miesiącach zimowych.

Ministerstwo Energii tego kraju poinformowało w oświadczeniu, że krajowa sieć elektryczna uległa awarii o godzinie 7:34 czasu lokalnego, „powodując powszechną awarię systemu elektroenergetycznego”, według wstępnych raportów.

„Prace konserwacyjne systemu postępują szybko” – dodano w oświadczeniu.

Ministerstwo poinformowało, że elektryczność została przywrócona w „ograniczonej liczbie sieci” w stolicy, Islamabadzie i mieście Peszawar.

Nie jest jasne, jak długo potrwa przerwa w dostawie prądu, trwają starania o przywrócenie zasilania w różnych częściach kraju.

Awaria nastąpiła, gdy krucha gospodarka kraju nadal boryka się z wieloma wyzwaniami, w tym z poważnym kryzysem energetycznym.

Na początku tego miesiąca premier Shahbaz Sharif nakazał wszystkim departamentom federalnym zmniejszenie zużycia energii o 30%, podczas gdy jego rząd nakazał zamknięcie wszystkich rynków do 20:30 i restauracji do 22:00.

Decyzja o ograniczeniu zużycia energii zapadła, gdy Pakistan ogłosił, że jego rezerwy walutowe skurczyły się do alarmująco niskiego poziomu. Według banku centralnego w grudniu płynne rezerwy walutowe kraju wyniosły 11,7 mld USD, czyli o połowę mniej niż na początku ubiegłego roku.

Poniedziałkowa awaria jest najbardziej rozpowszechnioną awarią w Pakistanie od 2021 r., kiedy kraj pogrążył się w ciemności na wiele godzin po „nagłym spadku częstotliwości w systemie przesyłowym energii”.

READ  Meksyk mówi, że nie akceptuje rosyjskiej inwazji na Ukrainę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *