OPEC+ rozpoczyna spotkania, które mogą doprowadzić do dalszych cięć produkcji

  • Cięcia mogą sięgnąć 1 miliona baryłek dziennie – źródła
  • Saudyjski minister prosi spekulantów, by „uważali”
  • Nowak spodziewał się Rosjanina w niedzielnych spotkaniach

LONDYN (Reuters) – Źródła OPEC + poinformowały Reuters, że OPEC i jego sojusznicy rozpoczną w sobotę dwudniowe spotkania, które mogą zakończyć się dalszymi cięciami wydobycia nawet o 1 milion baryłek dziennie, ponieważ grupa stoi w obliczu spadku cen ropy i dostarczać nadmiar krosien.

OPEC+, w skład którego wchodzi Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową i sojusznicy z Rosją na czele, tłoczy około 40 proc. światowej ropy, co oznacza, że ​​jej decyzje polityczne mogą mieć znaczący wpływ na ceny ropy.

Cięcia są dyskutowane wśród opcji na niedzielną sesję, trzy źródła OPEC+ powiedziały Reuterowi w piątek, kiedy ministrowie OPEC+ spotykają się o 14:00 (12:00 GMT) w Wiedniu. Wcześniej ministrowie OPEC spotkają się o godzinie 11:00 w sobotę.

Źródła podały, że cięcia mogą wynieść nawet 1 milion baryłek dziennie, oprócz obecnych cięć o 2 miliony baryłek dziennie i dobrowolnych cięć o 1,6 miliona baryłek dziennie, ogłoszonych niespodziewanie w kwietniu i wprowadzonych w życie w maju.

Jeśli zostanie zatwierdzony, całkowity rozmiar cięć wyniesie 4,66 mln baryłek dziennie, czyli około 4,5% światowego popytu.

„Ta liczba jest przedwczesna. Nie zajęliśmy się (jeszcze) tymi sprawami” – powiedział dziennikarzom iracki minister ds. ropy Hayan Abdul Ghani, zapytany o możliwe cięcia o 1 milion baryłek dziennie.

Cięcia produkcji zwykle wchodzą w życie w następnym miesiącu po ich uzgodnieniu, ale ministrowie mogą również zgodzić się na ich wdrożenie później.

Kraje zachodnie oskarżają OPEC o manipulowanie cenami ropy i podkopywanie światowej gospodarki poprzez wysokie koszty energii. Zachód oskarżył również OPEC o opowiadanie się w dużej mierze po stronie Rosji pomimo zachodnich sankcji za inwazję Moskwy na Ukrainę.

READ  Jak rządy Twittera Elona Muska wzmocniły jego brutalny styl zarządzania | Elona Muska

W odpowiedzi przedstawiciele OPEC powiedzieli, że dodruk pieniędzy przez Zachód w ciągu ostatniej dekady napędzał inflację i zmuszał kraje produkujące ropę do pracy nad utrzymaniem wartości ich głównego eksportu.

Kraje azjatyckie, takie jak Chiny i Indie, kupiły lwią część rosyjskiego eksportu ropy i odmówiły przyłączenia się do zachodnich sankcji wobec Rosji.

Zaskakujące ogłoszenie

„Z niecierpliwością czekamy na decyzję, która zagwarantuje równowagę podaży i popytu” – powiedział minister energii ZEA Suhail Al Mazrouei.

Ministrowie rozmawiali z dziennikarzami w swoich hotelach w Wiedniu. OPEC odmówił dostępu mediów do swojej siedziby reporterom z agencji Reuters i innych mediów informacyjnych.

Niespodziewane ogłoszenie wydobycia w kwietniu pomogło podnieść ceny ropy o około 9 USD za baryłkę do poziomu powyżej 87 USD, ale szybko spadły one pod presją obaw o globalny wzrost gospodarczy i popyt. W piątek międzynarodowy benchmark ropy Brent osiągnął poziom 76 USD.

W zeszłym tygodniu saudyjski minister energii, książę Abdulaziz, powiedział, że inwestorzy, którzy obniżają ceny ropy lub stawiają na niższe ceny, powinni „uważać”, co wielu obserwatorów rynku zinterpretowało jako ostrzeżenie przed dodatkowymi cięciami podaży.

Ale wicepremier Rosji Aleksander Nowak powiedział później, że nie spodziewa się żadnych nowych kroków ze strony OPEC+ w Wiedniu, podały rosyjskie media. Nowak, który znajduje się na amerykańskiej liście sankcyjnej, spodziewany jest w Wiedniu na niedzielne spotkanie.

Międzynarodowa Agencja Energii spodziewa się dalszego wzrostu światowego popytu na ropę w drugiej połowie 2023 r., co może spowodować wzrost cen ropy.

Jednak analitycy JP Morgan powiedzieli, że OPEC nie działał wystarczająco szybko, aby dostosować dostawy do rekordowo wysokiego poziomu produkcji w USA i wyższego niż oczekiwano rosyjskiego eksportu.

„Jest po prostu zbyt duża podaż” – napisali analitycy JP Morgan w notatce, zauważając, że dodatkowe cięcia mogą wynieść około 1 miliona baryłek dziennie.

READ  Euro walczy z presją parytetową przed danymi o inflacji w USA

„Rynek ropy ma wątpliwości, czy między Saudyjczykami a Rosjanami uda się osiągnąć konsensus w sprawie kolejnego ograniczenia wydobycia, ale handlowcy nie powinni lekceważyć tego, co Saudyjczycy zrobią i z czego skorzystają podczas spotkań OPEC+” – powiedział Edward Moya z biura maklerskiego OANDA.

(Covering) Ahmed Ghaddar, Alex Lawler, Maha El Dahan i Julia Payne. Pisanie przez Dmitrija Żdannikowa; Montaż przez Davida Holmesa

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *