OPEC + zgadza się na niewielkie ograniczenie wydobycia ropy

Zdjęcie godła Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) w jej siedzibie w Wiedniu, Austria, 21 sierpnia 2015 r. REUTERS/Heinz Peter Baer/File Photo

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

  • Podaż zostanie zmniejszona o 0,1 miliona baryłek dziennie od października
  • Umowa nuklearna z Iranem może zwiększyć dostawy ropy naftowej
  • Dostawy rosyjskiego gazu do Europy zostały jeszcze bardziej ograniczone
  • Ropa Brent spadła do 96 USD ze 120 USD w czerwcu

LONDYN (Reuters) – OPEC i jego sojusznicy, na czele z Rosją, zgodzili się w poniedziałek na nieznaczne ograniczenie wydobycia ropy, aby wesprzeć ceny, które spadły z powodu obaw o spowolnienie gospodarcze.

Producenci ropy ograniczą produkcję o 100 000 baryłek dziennie, co stanowi zaledwie 0,1% światowego popytu, w październiku, a także uzgodnili, że mogą spotkać się w dowolnym momencie, aby dostosować produkcję przed kolejnym spotkaniem zaplanowanym na 5 października.

Decyzja zasadniczo utrzymuje status quo, ponieważ OPEC odnotowuje ekstremalne wahania cen ropy.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Matthew Holland z Energy Aspects powiedział: „OPEC+ obawia się przedłużającej się zmienności cen spowodowanej słabymi nastrojami makroekonomicznymi, słabą płynnością, ponownymi przerwami w kontaktach z Chinami, a także niepewnością co do potencjalnej umowy amerykańsko-irańskiej i prób ograniczenia rosyjskich cen ropy”.

Arabia Saudyjska, największy producent w Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC), w zeszłym miesiącu zasygnalizowała możliwość ograniczenia produkcji, aby zaradzić temu, co uważa za przesadne spadki cen ropy. Czytaj więcej

Benchmark Ropa Brent spadła do około 95 USD za baryłkę ze 120 USD w czerwcu w obawie przed spowolnieniem gospodarczym i recesją na Zachodzie.

Wpłynął również na możliwy wzrost dostaw z powodu powrotu irańskiej ropy na rynek, jeśli Teheran może wznowić umowę nuklearną z mocarstwami światowymi z 2015 roku.

READ  Poniżej znajdują się wymiany obsługujące zrzuty LUNA

„Punkt polityczny wydaje się być saudyjskim przesłaniem dla Stanów Zjednoczonych o wznowieniu umowy nuklearnej z Iranem” – powiedział Tamas Varga z brokera naftowego BVM – „Trudno interpretować tę decyzję jako coś, co nie wspiera ceny”.

Oczekuje się, że jeśli sankcje zostaną złagodzone, Iran zwiększy dostawy o milion baryłek dziennie lub 1% światowego popytu, chociaż w piątek perspektywy porozumienia nuklearnego wydawały się mniej jasne. Czytaj więcej

„Cięcie wskazuje, że istnieje chęć obrony cen ropy na poziomie powyżej 90 dolarów za baryłkę” – powiedział Giovanni Stonovo z UBS.

To sygnał intencji… decyzja o cięciu wzmacnia, że ​​„nie bierze nas za pewnik”, powiedział Raad al-Qadri z Eurasia Group.

Jednak sygnały z rynku fizycznego sugerują, że podaż pozostaje napięta, a wiele krajów OPEC produkuje poniżej zakładanych celów, podczas gdy nowe zachodnie sankcje zagrażają rosyjskiemu eksportowi.

Rosja zapowiedziała, że ​​przestanie dostarczać krajom, które popierają ideę ograniczenia dostaw rosyjskiej energii z powodu konfliktu zbrojnego na Ukrainie.

Tymczasem dostawy rosyjskiego gazu w Europie uległy dalszemu ograniczeniu, co prawdopodobnie doprowadzi do dalszego wzrostu cen. Czytaj więcej

„Cięcie produkcji nie przyniesie im żadnych przyjaciół w czasie, gdy świat stoi w obliczu kryzysu kosztów utrzymania” – powiedział analityk Craig Erlam z OANDA.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Dodatkowe raporty Roweny Edwards i Olesi Astakhovej.

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *