Opłaty za nieruchomości mogą ulec obniżeniu po rozliczeniu z agentami w USA

  • Autor: Mike Wendling
  • BBC News w Chicago

Źródło obrazu, Dobre zdjęcia

Ugoda w procesie przeciwko amerykańskim agentom nieruchomości mogłaby obniżyć koszty zakupu i sprzedaży domów.

Krajowe Stowarzyszenie Pośredników w Obrocie Nieruchomościami (NAR) i firmy z branży nieruchomości zostały oskarżone w serii procesów sądowych o sztuczne zawyżanie prowizji od sprzedaży.

W piątek ogłoszono ugodę obejmującą 418 mln dolarów (328 mln funtów) odszkodowania.

NAR zgodziła się obniżyć prowizje i ułatwić kupującym negocjowanie opłat, co mogłoby ostatecznie obniżyć koszty kupna i sprzedaży.

Oczekuje się, że ugoda zwiększy konkurencję na amerykańskim rynku mieszkaniowym, gdzie standardem jest 6% prowizja od ceny sprzedaży.

Przy średniej cenie domu w USA wynoszącej 417 700 USD (328 000 GBP) stała prowizja wynosi ponad 25 000 USD i często jest przekazywana w całości lub w części na kupującego.

W listopadzie 2023 r. federalne jury w Missouri nakazało NAR i firmom maklerskim zapłatę 1,78 miliarda dolarów (1,4 miliarda funtów). Zgodnie z amerykańskim prawem antymonopolowym wysokość odszkodowania może zostać potrojona przez sędziego. Pozew ten ostatecznie doprowadził do ugody ogłoszonej w piątek.

NAR z siedzibą w Chicago, zrzeszający około 1 miliona członków, jest przedmiotem ugody, która wymaga ostatecznej zgody sądu.

Stowarzyszenie prowadzi bazę danych nieruchomości o nazwie Multiple Listing Service (MLS) i wymaga od sprzedawców domów zapłaty negocjowanej stawki prowizji przed umieszczeniem ich nieruchomości na liście.

Bez tego wymogu kupujący mieliby większą swobodę w negocjowaniu niższych stawek prowizji lub zryczałtowanych opłat za sprzedaż. Rozwiązanie zawiera także inne zasady, które mogą potencjalnie obniżyć koszty transakcyjne.

Zgodnie z warunkami ugody, która wejdzie w życie w lipcu, NAR i spółki z branży nieruchomości nie mają obowiązku przyznania się do winy.

Adwokat Robert Brown z Chicago, który reprezentuje nabywców domów w dwóch pozwach zbiorowych przeciwko agentom nieruchomości, nazwał to „dużą zmianą w stosunku do starych przepisów”.

„Ale okaże się, czy faktycznie spowoduje to zmianę cen na rynku mieszkaniowym” – napisał Brown w e-mailu.

Ugoda nie rozwiązuje wielu procesów sądowych przeciwko spółkom z branży nieruchomości ani potencjalnego śledztwa federalnego w sprawie NAR. Agenci nieruchomości w Kanadzie spotykają się z podobnymi działaniami prawnymi w zakresie opłat za kupno i sprzedaż.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *