Opóźniono proces doradcy Trumpa Walta Nauty w sprawie zarzutów dotyczących dokumentów niejawnych

Adwokat Nauthy powiedział sędziemu, że nie jest w stanie zatrudnić lokalnego adwokata.

Walt Nauta, długoletni doradca byłego prezydenta Donalda Trumpa, nie został we wtorek oskarżony na Florydzie zgodnie z planem po tym, jak jego adwokat powiedział sędziemu, że nie jest w stanie zatrudnić lokalnego adwokata.

Nauta został oskarżony na początku tego miesiąca wraz z Trumpem w ramach sprawy dotyczącej dokumentów niejawnych wniesionej przez specjalnego doradcę Jacka Smitha.

Zarzuty wobec Nautha obejmują spisek mający na celu utrudnianie działania wymiaru sprawiedliwości i składanie fałszywych zeznań.

Adwokat Nauty, Stan Woodward, powiedział sędziemu we wtorek, że lot Nauty z Newark w stanie New Jersey został odwołany i nie można zmienić rezerwacji.

Nautha „chciał złożyć sądowi szczere kondolencje” – powiedział sędziemu jego prawnik. „Traktuje zarzuty bardzo poważnie” – powiedział Woodward.

Sędzia zaakceptował spóźniony wniosek. Rozprawa odbędzie się teraz 6 lipca.

Członkowie Specjalnego Komitetu Doradczego nie sprzeciwili się opóźnieniu śledztwa, ale poprosili, aby opóźnienie było „tak krótkie, jak to możliwe”.

Jay Pratt, członek specjalnej rady doradczej, powiedział, że „chcą iść naprzód”.

Smith nie pojawił się w sądzie.

Trump nie przyznał się w tym miesiącu do 37 zarzutów karnych związanych z obchodzeniem się z materiałami niejawnymi po tym, jak prokuratorzy powiedzieli, że wielokrotnie odmawiał przekazania setek dokumentów zawierających informacje niejawne, od tajemnic nuklearnych USA po zdolności obronne narodu. Zaprzeczył wszystkim zarzutom i potępił śledztwo jako polityczne polowanie na czarownice.

READ  Fox News rozlicza się z Dominion za 787 milionów dolarów, unika procesu o zniesławienie w związku z kłamstwami wyborczymi w 2020 roku

Prokuratorzy twierdzą, że Nauta przeniosła pudła z tajnymi dokumentami wokół posiadłości Trumpa w Mar-a-Lago, aby uniemożliwić przekazanie dokumentów władzom.

W jednym przypadku, jak twierdzą prokuratorzy, pudła zostały przeniesione z magazynu w posiadłości Palm Beach, gdy prawnik Trumpa przeszukał pokój, aby przekazać dokumenty śledczym zgodnie z wezwaniem wielkiej ławy przysięgłych domagającym się ich zwrotu.

Zgodnie z aktem oskarżenia, Nautha była widziana na nagraniu z monitoringu podczas przenoszenia pudeł.

Prokuratorzy zarzucają również, że Nauta okłamał śledczych, gdy był pytany o jego wiedzę na temat miejsca pobytu skrzynek.

Nauta, pochodzący z Guam, który wstąpił do marynarki wojennej w 2001 roku, pracował w Białym Domu Trumpa, gdzie został awansowany na starszego szefa kuchni w 2021 roku, według danych Marynarki Wojennej. Trump, według śledczych, później awansował Nautę na swojego kamerdynera, zwanego inaczej „ciałem”.

Po tym, jak Trump opuścił Biały Dom i przeniósł się na Florydę, Nauta opuścił marynarkę wojenną i kontynuował pracę dla byłego prezydenta. W sierpniu 2021 roku Nauta została asystentką wykonawczą Trumpa, służąc jako jego osobista asystentka, w ramach której „podlegała Trumpowi, ściśle współpracowała z Trumpem i podróżowała z Trumpem”, zgodnie z federalnym aktem oskarżenia.

Ivan Pereira z ABC News przyczynił się do powstania tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *