Osuwisko w Chinach: Liczba ofiar śmiertelnych sięga 25 po tym, jak osuwisko pogrzebało dziesiątki osób w mroźnych zimowych temperaturach

Obrazy VCG/Getty

Ratownicy ubrani na pomarańczowo szukają ocalałych z osuwiska.CNN

Liczba ofiar śmiertelnych osuwiska, które miało miejsce w południowo-zachodnich Chinach, wzrosła do 25 osób, a ratownicy nadal przeczesują błoto, śnieg i gruz w poszukiwaniu ocalałych.

We wtorek państwowy nadawca CCTV poinformował, że 19 osób nadal jest zaginionych.

Władze zmobilizowały ponad 1000 ratowników i 45 psów ratowniczych do akcji poszukiwawczej po osuwisku, które nawiedziło górską wioskę Liangshui w prowincji Yunnan, na krótko przed świtem w poniedziałek, kiedy większość mieszkańców spała.

Jak podało CCTV, w sumie zasypano 18 domów, a ponad 500 osób ewakuowano.

Obrazy AFP/Getty

Członkowie chińskiej armii szukają ocalałych pod gruzami.

Reutera

Osuwisko pokazano na zrzucie ekranu z filmu w mediach społecznościowych z 22 stycznia 2024 r.

Nagranie z drona Materiał filmowy opublikowany przez media samorządowe przedstawiający miejsce katastrofy ukazuje szerokie zbocze ciemnego błota spływającego kaskadą po tarasach górskich i pokrytych śniegiem dachach wiosek.

Według telewizji CCTV w akcji ratowniczej zaangażowano także dziesiątki wozów strażackich i sprzętu do robót ziemnych.

Materiał transmitowany na CCTV Materiał ukazuje strażaków w pomarańczowych kombinezonach wspinających się po szarych gruzach zniszczonych domów w poszukiwaniu ocalałych, na tle stromych górskich wzgórz pokrytych śniegiem.

Obrazy AFP/Getty

Uważa się, że co najmniej 47 osób zaginęło w wyniku osunięcia się ziemi.

Agencja informacyjna Xinhua podała, że ​​w poniedziałek tuż po godzinie 11:00 czasu lokalnego spod gruzów wyciągnięto mężczyznę.

Telewizja Centralna podała, że ​​w niedzielę wieczorem w okolicę nawiedziły obfite opady śniegu i chociaż od tego czasu opady śniegu opadły, w poniedziałek temperatura utrzymywała się poniżej zera.

W oświadczeniu opublikowanym przez CCTV prezydent Chin Xi Jinping wezwał lokalne władze do szybkiego zintensyfikowania działań ratowniczych.

Jak podaje telewizja przemysłowa CCTV, Xi wezwał także urzędników w całych Chinach do zachowania najwyższej czujności, aby uniknąć poważnych incydentów w związku ze zbliżaniem się obchodów chińskiego Nowego Roku.

READ  Stolica Kanady przygotowuje się do konwoju motocyklistów, obawiając się powtórki protestu kierowców ciężarówek

Odległe góry Yunnan są podatne na osuwiska ze względu na strome zbocza i niestabilną glebę.

Chińska Administracja Meteorologiczna podała, że ​​większość obszarów południowych Chin, w tym prowincja Yunnan, doświadcza fali zimna, a temperatury spadają do poziomu bliskiego lub niższego od zera.

Ta historia została zaktualizowana o dalsze wydarzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *