Oto, co wiemy o 40-milowym rosyjskim konwoju poza stolicą Ukrainy

Kilka dni później wciąż czekają.

Brytyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało w czwartek, że konwój zatrzymał się 30 km przed Kijowem i że poczynił „znaczące niewielkie postępy” w ciągu ostatnich trzech dni, powołując się na informacje wywiadowcze.

„Główny korpus dużej rosyjskiej kolumny nacierającej na Kijów pozostaje ponad 30 kilometrów od centrum miasta, opóźniony przez silny opór Ukrainy, mechaniczne zawalenie i zatłoczenie. Od ponad trzech dni kolumna nie poczyniła znaczących postępów” Oświadczenie Wielkiej Brytanii mówi.

Podczas gdy konwój i szerszy rosyjski nacisk na Kijów „pozostaje w zawieszeniu”, rzecznik Pentagonu, John Kirby, powiedział w środę wieczorem, „istniała wielka obawa”, że okno może się zamknąć, aby móc uzyskać pomoc dla miast, które mogą zostać oblężenie.

Wysoki rangą funkcjonariusz obrony USA powiedział dziennikarzom, że chociaż konwojowi zaczęło brakować paliwa i żywności, USA oceniły, że Rosjanie „jeszcze raz wyciągną wnioski z tych pułapek i spróbują je przezwyciężyć”.

Zatrzymanie konwoju w posuwaniu się może stworzyć dla Rosji liczne problemy strategiczne.

Po pierwsze, jako główna rosyjska linia zaopatrzenia dla każdego większego ataku na Kijów, jest bardzo dużym celem dla sił ukraińskich walczących z inwazją.

Po drugie, przebywanie całymi dniami w 40-milowym korku może wpłynąć na morale i dyscyplinę rosyjskich żołnierzy przed rozpoczęciem dużej operacji wojskowej.

Uważa się, że przyczepa ma Wjechał na Ukrainę przez BiałoruśRosja, kluczowy sojusznik Putina, przemieściła w ostatnich tygodniach ogromną liczbę żołnierzy, aby przeprowadzić, jak to określiła, wspólne ćwiczenia. Po zakończeniu ćwiczeń wojska nie wyszły, a zdjęcia satelitarne pokazały, że Rosja zwiększyła swoją obecność wojskową w kraju.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski stwierdził w środę wieczorem, że zaciekły opór Ukrainy nadszarpnął morale Rosji.

„Coraz więcej okupantów ucieka z powrotem do Rosji, przed nami, przed tobą… Jesteśmy narodem, który w ciągu tygodnia zniweczył plany wroga – plany, które budowano latami” – powiedział w poście na Facebooku.

Oblężone główne miasto Mariupol, gdy Rosja zacieśnia kontrolę nad południową Ukrainą

Najnowsze oceny dotyczące konwoju pochodzą po tym, jak rosyjskie wojsko opublikowało swoje pierwsze żniwo ofiar wojny, mówiąc, że 498 żołnierzy zginęło, a 1597 zostało rannych. „Jest prawie pewne, że faktyczna liczba zabitych i rannych będzie znacznie wyższa i będzie nadal rosła” – napisano w oświadczeniu Wielkiej Brytanii w czwartek.

READ  Media państwowe egzekwują ograniczenia w podróżowaniu związane z koronawirusem wobec dyskryminujących chińskich gości

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow wyraził „głęboki żal” z powodu strat armii rosyjskiej w czwartek rano.

Wydaje się jednak, że Rosja napotyka mniejszy opór w Południowa Ukrainagdzie burmistrz strategicznie ważnego czarnomorskiego miasta Chersoń wskazał, że kontrolę przejęły wojska rosyjskie, chociaż roszczenia pozostają kwestionowane.
I krytyczny południowy wschód Ukraińskie miasto Mariupol Rosja znalazła się w oblężeniu przez rosyjskie siły w czwartek, ponieważ Moskwa stara się zacieśnić swój uścisk na południu kraju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *