Oto jak chińskie media relacjonują Ukrainę

Oddział szanghajski gazety Partii Komunistycznej, People’s Daily, 27 lutego 2022 r.

Przyszłe wydawnictwa | Przyszłe wydawnictwa | Obrazy Getty

PEKIN – W Chinach ściśle kontrolowane relacje z inwazji Rosji na Ukrainę koncentrowały się głównie na negocjacjach.

Linia Pekinu polegała na przyspieszeniu negocjacji, a Chiny próbowały zdystansować się od Rosji dalej, niż to przedstawiano na początku lutego podczas spotkania na wysokim szczeblu między chińskim prezydentem. Xi Jinping Prezydent Rosji Prezydent Rosji Władimir Putin.

Gdy w poniedziałek delegacja ukraińska przybyła na granicę białoruską na pierwszą rundę rozmów z Rosją, chińskie media państwowe starały się zaktualizować procedury, a nawet transmitować je na żywo. Państwowe media zdementowały doniesienia, jakoby rozmowa Xi z Putinem pod koniec piątku dotyczyła chęci rosyjskiego przywódcy do negocjacji.

Kiedy w czwartek rozpoczęła się wojna, chińskie MSZ nadal koncentrowało się na negocjacjach. I chociaż Chiny tak mówiły, nie podobało jej się to, co widziała. Odmówił zaklasyfikowania ataku jako inwazji.

w mediach państwowych

Zamiast tego chińskie media państwowe użyły terminu „specjalne operacje wojskowe”. Państwowy codzienny wieczorny program CCTV donosił o konflikcie rosyjsko-ukraińskim, ale w krótkim odcinku pod koniec około półgodzinnego programu w specjalnym dziale poświęconym wiadomościom międzynarodowym.

Ponownie dyskusja o wojnie skupiła się bardziej na wysiłkach zmierzających do negocjacji, a mniej na ofensywie rosyjskiej.

Podczas gdy chińska agencja informacyjna Xinhua publikowała wizualne raporty na temat ukraińskich uchodźców, z których część donosił Dziennik Ludowej Partii Komunistycznej, twierdziła, że ​​pokazuje uchodźców przybywających na wschodnią granicę z Rosją.

Agencja informacyjna Xinhua od czasu do czasu transmituje na żywo z Kijowa, głównie mówiąc o życiu miejscowej ludności pośród „konfliktu”.

W weekend Ambasada Chin na Ukrainie opublikowała prawie 10-minutowe nagranie ambasadora Fan Xianronga, w którym powiedział, że jest w Kijowie, słysząc syreny, wybuchy i strzały.

Chiny są „niezwykle smutne”, widząc konflikt, powiedział chiński minister Wang Yi we wtorek podczas rozmowy telefonicznej z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba, zgodnie z oficjalnym anglojęzycznym oświadczeniem chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych. A lokalne media opublikowały chińską wersję odczytu, w której stwierdzono również, że wezwanie dotyczyło ewakuacji obywateli Chin.

Państwowe media finansowe dyskutowały o wpływie wojny na ceny i rynki surowców.

Ale jak to często bywa w Chinach, media skupiły się na przemówieniach Xi i wydarzeniach krajowych.

Pekin koncentruje się na zwykle drażliwym politycznie czasie w roku – w dużej mierze symbolicznym zgromadzeniu delegatów w stolicy, aby uzgodnić cel wzrostu PKB, budżet krajowy i inne środki polityczne. Główne spotkanie ma rozpocząć się w sobotę i potrwa co najmniej tydzień.

Porozmawiaj o stosunkach amerykańsko-chińskich

Rosyjska inwazja na Ukrainę zbiegła się z obchodami 50. rocznicy podróży prezydenta USA Richarda Nixona do Chin oraz odwilży w stosunkach USA z Pekinem.

Chiński minister spraw zagranicznych Wang podkreślił wagę relacji amerykańsko-chińskich oraz potrzebę zacieśnienia współpracy i powrotu na „właściwą” ścieżkę, zgodnie z wypowiedziami chińskich mediów.

Jednak rzecznik chińskiego MSZ oskarżył Stany Zjednoczone o eskalację napięć między Rosją a Ukrainą, a codzienne wieczorne wiadomości państwowe pokazały, że Stany Zjednoczone nie radzą sobie z epidemią i nie utrzymują stabilności na Bliskim Wschodzie.

Podczas wtorkowej konferencji prasowej chińskie Ministerstwo Handlu nie odpowiedziało na żadne pytanie reportera dotyczące handlu z Rosją, Ukrainą czy Stanami Zjednoczonymi.

READ  Rosja blokuje ostateczny projekt traktatu o rozbrojeniu jądrowym w ONZ | wieści wojenne między Rosją a Ukrainą

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *