Parlament izraelski zagłosował za rozwiązaniem, uruchamiając piąte wybory w ciągu czterech lat

W piątek minister spraw zagranicznych Yair Lapid oficjalnie przejmie funkcję promotora premiera na mocy porozumienia koalicyjnego zawartego między ubiegłorocznym premierem Naftalym Bennettem i Lapidem. Oficjalna inauguracja nie odbędzie się, ponieważ Lapit, były dziennikarz i gwiazdorski prezenter telewizyjny, jest zastępcą premiera.

Czwartkowe głosowanie 92-0 ostatecznie kończy powolny ruch Bennetta na stanowisko premiera – jeden z najkrótszych w historii Izraela – i toruje drogę byłemu premierowi Benjaminowi Netanjahu do powrotu do władzy.

Kiedy referendum się skończyło, Lobid i Bennett otoczyli się ramionami, przytulili się i zamienili miejscami, a Lobid został premierem.

Gdy opuszczali witrynę Knesetu, Bennett przypadkowo odebrał telefon komórkowy Lobita. – Mój bracie – powiedział Lapid – odebrałeś mój telefon. Bennett odpowiedział: „Mój bracie, wziąłeś moją pracę”.

Nowe wybory odbędą się 1 listopada – piąta tura głosowania dla Izraelczyków od czterech lat. Niedawny sondaż pokazuje, że partia Likud byłego premiera Netanjahu jest na dobrej drodze do zdobycia większej liczby mandatów, ale sondaże pokazują, że jego prawicowa koalicja powinna mieć wystarczająco dużo mandatów, aby zdobyć większość parlamentarną i utworzyć rządzący rząd. .

Przemawiając w parlamencie przed głosowaniem w sprawie rozwiązania, Netanjahu poprzysiągł powrót do władzy.

„Jesteśmy jedyną alternatywą: silnym rządem narodowym, stabilnym i odpowiedzialnym. Rządem, który przywróci narodowy szacunek obywatelom Izraela” – powiedział Netanjahu.

W noc przed rozwiązaniem Bennett ogłosił, że odchodzi z polityki i nie będzie ponownie kandydował na urząd.

„Pozostanę lojalnym żołnierzem tego kraju, przez całe życie służyłem jako żołnierz, oficer, minister i premier. Naród Izraela jest miłością mojego życia. Służenie jej jest moim przeznaczeniem” – powiedział Bennett. . W swoim przemówieniu do kraju. „Teraz nadszedł czas, abym się trochę cofnął. Spójrz na rzeczy z zewnątrz”.

Rząd koalicyjny słabł od tygodni. Ale Bennett i Lobit ogłosili w zeszłym tygodniu, że chcą rozwiązać swój własny rząd i przekazać władzę Lobidowi.

READ  Zimowa burza uderza w zachodnie Stany Zjednoczone, przynosząc obfite opady śniegu i ulewny deszcz

„W ciągu ostatnich kilku tygodni zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy, aby uratować ten rząd. Naszym zdaniem jego istnienie nadal leży w interesie narodowym” – powiedział Bennett, stojąc z Lobitem na początku tego miesiąca.

„Zaufaj mi, zaglądaliśmy pod każdy kamień. Nie zrobiliśmy tego dla siebie, ale dla naszego pięknego kraju, dla obywateli Izraela” – dodał Bennett.

Rząd Bennetta-Labida objął urząd w czerwcu ubiegłego roku, kończąc 12-letnią kadencję premiera Netanjahu.

Koalicja z nie mniej niż ośmioma partiami politycznymi obejmuje całe spektrum polityczne, w tym po raz pierwszy partię arabską kierowaną przez Mansoura Abbasa.

Czy jest jakieś wyjście z izraelskiego cyklu wyborczego?

W maju 2020 r. zjednoczyła się chęć zapobieżenia Netanjahu, który już rozpoczął śledztwo w sprawie korupcji – bez przedłużania swoich rządów, ponieważ różni partnerzy koalicji zgodzili się odłożyć na bok swoje istotne różnice.

Pomimo znaczących osiągnięć wewnętrznych i dyplomatycznych, to polityka wewnętrzna ostatecznie obaliła koalicję.

W ciągu ostatnich kilku tygodni wielu członków koalicji odeszło lub groziło odejściem.

Polityczny pat osiągnął punkt kulminacyjny na początku tego miesiąca, kiedy Kneset nie przeprowadził referendum w sprawie zastosowania izraelskiego prawa karnego i cywilnego wobec Izraelczyków na okupowanym Zachodnim Brzegu.

Między innymi to rozporządzenie, które jest odnawiane co pięć lat, zapewnia takie samo prawne traktowanie osadników izraelskich na terytoriach palestyńskich w granicach izraelskich i jest obiecującym artykułem dla prawicowych członków koalicji. Łącznie z premierem Bennettem.

Ale dwóch członków koalicji odmówiło poparcia ustawy, twierdząc, że nie została uchwalona.

Ponieważ parlament został rozwiązany przed wygaśnięciem ustawy 1 lipca, rozporządzenie będzie obowiązywać do czasu utworzenia nowego rządu, kiedy to ponownie trafi on do urn.

Andrew Carey przyczynił się do powstania tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *