Pelosi spotyka prezydenta Tajwanu: najnowsze wiadomości

Demonstranci za i przeciw wizycie przewodniczącej Nancy Pelosi na Tajwanie zebrali się we wtorek wieczorem przed hotelem Grand Hyatt, w którym będzie przebywać podczas swojej wizyty.

TAIPEI, Tajwan — Media informacyjne i tłumy zebrały się we wtorek na lotnisku w Tajpej, aby być świadkiem przybycia przewodniczącej Nancy Pelosi, najwyższego urzędnika USA, który odwiedził Tajwan od 25 lat.

Huang Chao-yuan, 53-letni właściciel firmy, który odwiedził okolice lotniska Changshan, aby obejrzeć lądowanie samolotu pani Pelosi, nazwał wizytę prelegenta „historycznym momentem”.

„Jestem bardzo zadowolona z jej dzisiejszej wizyty, ponieważ jest to przykład, że Ameryka nie musi dyskutować z KPCh, może tu przyjechać, jeśli chce, a Tajwan może tu przyjechać, ktokolwiek zaprosi” – powiedziała Huang. Używa akronimu Komunistycznej Partii Chin. „Ten incydent dowodzi niezależności Tajwanu”.

32-letni filmowiec Henry Chang, który był na lotnisku, aby oglądać lądowanie pani Pelosi, był zaskoczony przybyciem tak znanego amerykańskiego prawodawcy.

„To było jak złapanie rzadkiego Pokemona” – powiedział.

Powiedział, że nie obawia się, że wizyta doprowadzi do konfliktu zbrojnego. „Czuję, że wojna nie może się po prostu wydarzyć – wszyscy będą dalej żyć” – powiedział.

Nagranie wideo dostarczone przez tybetańskiego aktywistę Taszi Tseringa pokazuje ludzi zbierających się we wtorek wieczorem przed Grand Hyatt Taipei, gdzie pani Pelosi miała spędzić noc. Wielu z nich niosło transparenty takie jak „Tajwanczycy witają przewodniczącą Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi”, „Tajwan pomaga” i „Tajwan ≠ Chiny”.

Na zewnątrz hotelu kilkadziesiąt osób popierających zjednoczenie z Chinami protestowało przeciwko wizycie pani Pelosi: niektórzy skandowali pod jej adresem „Wynoś się z Tajwanu”, a inni trzymali transparenty potępiające ją.

„To słodko-gorzkie widzieć, jak Pelosi zabiera głos” – powiedział Sam Lynn, właściciel firmy recyklingowej w tłumie. „To smutne, że napięcia rosną w cieśninach, ale cieszę się, że nasze ponowne połączenie z Chinami staje się bardziej osiągalne”.

50-letni pan Lin dodał: „Nie chcę wojny, ale obecne stosunki transgraniczne osiągnęły kolejny etap”.

READ  Okręt podwodny znika podczas rejsu na Titanica z 5 osobami na pokładzie; Trwa akcja poszukiwawczo-ratownicza
dług…Amy Chang Chien/The New York Times

W przeciwieństwie do protestów, w centralnej dzielnicy biznesowej stolicy, Taipei 101 – niegdyś najwyższy budynek na świecie i punkt orientacyjny na panoramie miasta – rozbłysło wiadomościami witającymi panią Pelosi.

Na Tajwanie wielu zostało dotkniętych zagrożeniami ze strony Chin, które twierdzą, że wyspa jest swoim własnym terytorium. Napięcia między Waszyngtonem a Pekinem związane z podróżą mówcy wzbudziły skromną uwagę przed wtorkiem. Prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen milczał w dniach poprzedzających wizytę pani Pelosi, chociaż jej bliscy doradcy polityczni powiedzieli, że z zadowoleniem przyjmuje wizyty urzędników amerykańskich.

Na znak, że Tajwan ma dość Zagrożenia z ChinAlexander Huang, najwyższy urzędnik w przyjaznym Chinom Kuomintang, powiedział, że z zadowoleniem przyjął wizytę pani Pelosi i powiedział, że ma przed sobą „bogaty” harmonogram na wyspie.

Podczas swojej wizyty pani Pelosi odwiedzi tajwańską legislaturę i spotka się z prezydentem Tsai Ing-wen, tajwańskim prawodawcą i lokalnym urzędnikiem. Planuje również uczestniczyć w przyjęciu w pensjonacie w Tajpej i odwiedzić Narodowe Muzeum Praw Człowieka.

Pan. Huang powiedział, że dyskretne podejście wizyty odzwierciedla planowanie mające na celu uniknięcie eskalacji i tak już napiętej sytuacji w Chinach.

„Nie złożyli oświadczenia wobec świata zewnętrznego, nie próbowali antagonizować drugiej strony i robili wszystko, co mogli, aby sytuacja w Cieśninie Tajwańskiej była mniej napięta” – powiedział.

Powiedział, że najbardziej martwi go reakcja wojskowa z Chin kontynentalnych – w szczególności to, co Chiny mogą zrobić po odejściu pani Pelosi. Powiedział, że Chiny podejmą kroki w celu dalszego odizolowania Tajwanu na arenie międzynarodowej. W ostatnich latach Chiny nakłoniły kilka krajów do uznania Tajwanu za państwo i odcięły go od głównych organizacji międzynarodowych, takich jak Światowa Organizacja Zdrowia.

READ  Co najmniej trzy osoby zginęły, a kilka zostało rannych, gdy pociąg Amtrak wykoleił się w Missouri

We wtorek wojsko Tajwanu poinformowało, że wzmacnia gotowość bojową w oczekiwaniu na możliwą reakcję Chin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *