Pentagon twierdzi, że żadna pomoc wyładowana z amerykańskiego doku u wybrzeży Gazy nie została dostarczona szerszej ludności palestyńskiej.CNN

Żadna pomoc nie została rozładowana Tymczasowy dok utworzony przez Stany Zjednoczone u wybrzeży Gazy Pentagon oznajmił we wtorek, że dostarczono je szerszej ludności palestyńskiej, podczas gdy Stany Zjednoczone współpracują z Organizacją Narodów Zjednoczonych i Izraelem nad określeniem bezpiecznych tras dostaw w obrębie enklawy.

Kilku zdesperowanych mieszkańców Gazy zablokowało w weekend ciężarówki przewożące pomoc z molo, co skłoniło Organizację Narodów Zjednoczonych do zawieszenia dostaw do czasu rozwiązania problemów logistycznych.

Stany Zjednoczone współpracują z Izraelem i Organizacją Narodów Zjednoczonych nad stworzeniem „alternatywnych tras” bezpiecznego dostarczenia 569 ton pomocy, która została przetransportowana do Gazy od zeszłego tygodnia, powiedział we wtorek rzecznik Pentagonu, generał dywizji Pat Ryder.

Zapytany, czy mieszkańcom Gazy dostarczono jakąkolwiek pomoc, Ryder odpowiedział: „Na dzień dzisiejszy nie sądzę”. Dodał, że pomoc przetrzymywano w miejscu zbiórki na plaży, ale od wtorku zaczęto ją transportować do magazynów w celu dystrybucji w całej Strefie Gazy, po wyznaczeniu alternatywnych tras.

Urzędnik amerykański powiedział CNN, że Departament Obrony i Organizacja Narodów Zjednoczonych nadal pracują nad ustaleniem, ile pomocy można w danym momencie przechowywać w miejscu zbiórki w Strefie Gazy.

Ilość pomocy docierającej do wybrzeża Gazy z początkowego miejsca postoju na Cyprze była mniejsza niż początkowe szacunki Pentagonu.

Od piątku za pośrednictwem tymczasowego doku zwanego JLOTS, czyli Joint Logistics Across the Shore, dostarczono na brzeg Gazy ponad 569 ton pomocy humanitarnej w celu dystrybucji przez partnerów humanitarnych, powiedział Ryder. Admirał Brad Cooper, dowódca Centralnego Dowództwa Sił Morskich Stanów Zjednoczonych, powiedział w zeszłym tygodniu, że Stany Zjednoczone początkowo mają nadzieję transportować przez dok 500 ton pomocy dziennie i z czasem zwiększać tę liczbę.

W weekend, gdy ciężarówki zaczęły przewozić pomoc dostarczoną na pływający dok, CNN poinformowało, że grupa mężczyzn w Gazie przechwyciła pomoc, wyrażając się, że nie ufają, że rzeczywiście była ona przeznaczona dla narodu palestyńskiego.

READ  Rosyjskie władze ścigają podejrzanego o ucieczkę po tym, jak został zastrzelony przez policję

„Mam wątpliwości” – powiedział CNN w pobliżu molo Mounir Ayyad, mieszkaniec Gazy. „Nie rozumiem tego pływającego doku, do czego się odnosi i jaki jest jego cel. Mówią, że to ma pomóc, ale ludzie się boją. Czy to jest pomoc, czy coś innego? „Wiemy, że Stany Zjednoczone nigdy nie wspierały sprawy palestyńskiej, więc nierozsądne jest, aby zapewniały nam pomoc, nie otrzymując czegoś w zamian”.

Ryder przyznał we wtorek, że część początkowej pomocy przywiezionej do Gazy „została przechwycona przez niektórych ludzi, którzy zabrali ją z tych pojazdów”.

„W pełni doceniamy tę desperację, ale także w pełni doceniamy fakt, że bardzo ważne jest, aby ta pomoc dotarła do osób, które jej najbardziej potrzebują, i na tym nadal będziemy się koncentrować. Rozumiem więc, że skupiamy się na tym, dlaczego tak się dzieje „to nie działa” lub „Dlaczego to nie działa”, ale skupiamy się na tym, jak możemy pracować, aby zapewnić narodowi palestyńskiemu pomoc.

Pięciokąt – powiedział w kwietniu Celem było dostarczenie głodnym mieszkańcom Gazy około 500 ton pomocy – co odpowiada 90 ciężarówkom – dziennie, przy założeniu obsługi do 150 ciężarówek dziennie. Wreszcie pojawił się chodnik Udał się do Gazy W zeszłym tygodniu sytuacja humanitarna w enklawie pogorszyła się.

Sonali Korde, zastępca dyrektora Biura Pomocy Humanitarnej USAID, powiedziała w zeszłym tygodniu, że warunki w Gazie „nie poprawiły się, a w ciągu ostatnich dwóch tygodni byliśmy świadkami zamknięcia ważnego przejścia granicznego w czasie, gdy kluczowe jest, abyśmy zobaczyć więcej ruchów pomocy.” W całej Gazie 2,2 miliona ludzi, czyli cała populacja, boryka się z poważnym brakiem bezpieczeństwa żywnościowego.

Stanąłem twarzą w twarz ze Stanami Zjednoczonymi Szereg wyzwań i doku, w tym planowanie izraelskich operacji w Rafah, co może budzić obawy dotyczące bezpieczeństwa; Wczesne kwestie dotyczące tego, kto będzie transportować pomoc z doku do Gazy, gdzie Stany Zjednoczone wielokrotnie powtarzały, że na miejscu nie będzie żadnych żołnierzy amerykańskich; Wyzwania logistyczne, takie jak warunki morskie i pogodowe, mogą w dalszym ciągu ograniczać możliwość ich wykorzystania.

READ  Książę Harry traci orzeczenie sądu bezpieczeństwa, co może mieć wpływ na jego wizyty w Wielkiej Brytanii

Ryder powiedział we wtorek, że Stany Zjednoczone w dalszym ciągu nawołują do dostarczania pomocy innymi drogami, w tym drogą lądową. Dodał, że sekretarz obrony Lloyd Austin w dalszym ciągu prowadzi rozmowy ze swoim izraelskim odpowiednikiem w sprawie wysiłków na rzecz dostarczenia pomocy przez przejścia lądowe, w tym przez przejście w Rafah.

Kiedy doradca Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan spotkał się w weekend z izraelskimi urzędnikami w ramach swojej podróży na Bliski Wschód, Izraelczycy przedstawili swoje najnowsze przemyślenia na temat potencjalnego wtargnięcia do Rafah, podczas którego strona amerykańska zadawała wiele „trudnych pytań”. Zdaniem wyższego urzędnika administracji. Osoba ta wskazała, że ​​obie strony będą kontynuować te dyskusje, lecz Izraelczycy nadal uwzględniali amerykańskie uwagi i obawy, kontynuując pracę nad tymi planami. Urzędnik dodał, że obie strony mają wspólny cel, jakim jest zniszczenie Hamasu.

W ramach rozmów z Izraelczykami urzędnicy amerykańscy złożyli także szereg „konkretnych próśb” dotyczących pomocy humanitarnej, które – według urzędnika – zgodzili się wdrożyć.

Jedna z takich próśb obejmowała pomoc w ułatwieniu dystrybucji pomocy poprzez przekonanie Izraelczyków, aby zgodzili się na wysłanie pomocy zeskanowanej na Cyprze bezpośrednio do izraelskiego portu Aszdod, z pominięciem Egiptu. Obecnie towary, które nie są transportowane do Gazy przez dok, muszą przejść przez Egipt i zostać poddane kontroli przed wprowadzeniem do Strefy Gazy.

„Uważam, że rozmowy były bardzo konstruktywne i teraz z niecierpliwością czekamy na zobaczenie w nadchodzących dniach części ustaleń, które tu osiągnięto” – powiedział urzędnik.

Według tej osoby, tylko we wtorek w Gazie rozdano ponad 370 palet z pomocą.

Stany Zjednoczone przeprowadziły także szereg zrzutów pomocy humanitarnej do Strefy Gazy we współpracy z Królewskimi Jordańskimi Siłami Powietrznymi. Nie jest jasne, jak regularnie te rzeczy będą się powtarzać; Rader powiedział we wtorek, że jest to „dostępna dla nas opcja”, ale nie chciał powiedzieć, czy takie wysiłki będą kontynuowane „w przyszłości”.

READ  Ramadan: Miesiąc postu dla muzułmanów rozpoczyna się po zobaczeniu półksiężyca

Ostatni zrzut pomocy humanitarnej ogłoszony przez Centralne Dowództwo USA miał miejsce 9 maja.

„To nie jest pojedynczy amerykański wysiłek wojskowy, to jest wysiłek między agencjami. Rozumiemy teraz pilną potrzebę narodu palestyńskiego” – powiedział Ryder o wysiłkach mających na celu zapewnienie pomocy dla Gazy kontynuujcie pracę, aby zapewnić im to, czego potrzebują”.

Ta historia została zaktualizowana o dodatkowe informacje.

Wkład w powstanie tego raportu wnieśli Sam Fossum, Kayla Tosh i MJ Lee z CNN.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *