Phoenix stawia czoła nieustającym falom ekstremalnych upałów na południowym zachodzie Ameryki

15 lipca (Reuters) – Michael Shields od lat obsługuje baseny w rejonie Phoenix, wystarczająco dużo czasu, aby opracować strategię przetrwania brutalnych upałów, które każdego lata nawiedzają pustynne miasto w Arizonie.

Zwykle wstaje o 4 rano, zakłada odzież ochronną, pije napoje elektrolitowe i smaruje ręce i twarz kremem przeciwsłonecznym. Przygotowany do stawienia czoła inferno, przybywa do domu swojego pierwszego klienta przed świtem, gdy temperatura sięga już lat 90. Fahrenheita.

Nic dziwnego, że latem zdarzają się dni, kiedy słupek rtęci przekracza 100 stopni Fahrenheita (38 stopni Celsjusza). Ale przez ostatnie dwa tygodnie słupki rtęci osiągały 110 stopni F (43 C) lub więcej każdego popołudnia, co oznacza serię ekstremalnych temperatur, które utrzymają się w przyszłym tygodniu, bijąc rekord 18 dni z rzędu ustanowiony w Phoenix w 1974 r. powiedział.

Według National Weather Service temperatura osiągnie 115 F (46 C) w sobotę i 116 (47 C) w niedzielę.

To fala upałów, która zatrzymała wielu mieszkańców Phoenix, nawet letnich stażystów, takich jak Shields, który mówi, że unika doniesień prasowych na ten temat.

„Nie patrzę na pogodę” – powiedział 67-letni Shields.

W latach 1985-2005 Phoenix doświadczał siedmiu dni powyżej 109 F (43 C) rocznie, według Climate Check, grupy zajmującej się analizą klimatu skupioną na nieruchomościach. Szacują, że do 2050 roku mieszkańcy Phoenix będą widzieć średnio 44 dni w roku powyżej tych temperatur.

Liczba zgonów związanych z upałami w hrabstwie Phoenix Maricopa wzrosła w ciągu ostatnich kilku lat, z 338 w 2021 r. do 425 w zeszłym roku. Do tej pory w 2023 roku doszło do 12 zgonów związanych z upałami, a 55 osób nadal jest przedmiotem śledztwa.

W miarę postępu ostatniej fali upałów pracownicy służb ratowniczych i urzędnicy państwowi skupili się na pomocy miastu w radzeniu sobie z upałami, rozprowadzając butelkowaną wodę wśród bezdomnych i zachęcając ich do pozostania w kilku publicznych stacjach chłodzenia.

READ  Podstawowe wskazówki, które powinien znać każdy gracz online

Ponieważ region nie chłodzi się wystarczająco w nocy, niektóre stacje chłodzenia wydłużają swoje godziny pracy, powiedział David Hondula, który kieruje miejskim Biurem Reakcji Termicznej i Łagodzenia.

Powiedział, że tego lata miasto prawie podwoiło liczbę wolontariuszy rozdających wodę, nakrycia głowy i kremy do opalania. Ponieważ upał pogarsza brak cienia drzew, miasto planuje zaoferować dotacje, aby pomóc ludziom je sadzić.

Zamknięcia parku

W najgorętszej części dnia szlaki na pobliski Piasteva Peak i Camelback Mountain są zamknięte. Rzecznik prasowy Phoenix Parks and Recreation, Adam Waltz, powiedział, że kiedy słońce mocno praży, a ciepło unosi się z ziemi, temperatura na niezacienionych częściach szlaków może sięgać 130 lub 140 stopni (54 lub 60 stopni Celsjusza).

Gry dla dzieci na świeżym powietrzu już się skończyły z powodu lata, powiedział Waltz, kończąc się w czerwcu i rozpoczynając ponownie we wrześniu.

Powiedział, że pomimo tendencji do cieplejszych dni, mieszkańcy Phoenix mają tendencję do łagodzenia upałów. Są przyzwyczajeni do tego, by po prostu sobie z tym radzić.

Ale długoterminowy trend ocieplenia – z chłodniejszymi nocami i asfaltem i betonem zatrzymującym ciepło pomaga podnieść temperaturę – jest niepokojący.

„Ludzie spoza Phoenix widzą numer 113 lub 114 i wzdychają” – powiedział Waltz. „Zwykle mamy około 118 lub 119. Ale jest zbyt gorąco i niebezpiecznie”.

Kopuła ciepła jest „zatrzymywana” u góry.

Fala upałów rozciągająca się od Oregonu wzdłuż zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych, na południowy zachód i Alabamę, w tym do Teksasu, jest niezwykła, powiedział Zach Taylor, meteorolog z Centrum Prognoz Pogody National Weather Service w College Park w stanie Maryland.

READ  U osoby dorosłej w społeczności Boston Public Schools zdiagnozowano małpią ospę

Dotknięty obszar ma „utkniętą” kopułę powietrza pod wysokim ciśnieniem i odwraca wszelkie systemy deszczowe i burzowe, które mogłyby przynieść ulgę 100 milionom ludzi objętych ostrzeżeniami i ostrzeżeniami dotyczącymi upałów, powiedział Taylor.

Ponieważ masa wiatru koncentruje się na południowym zachodzie, Phoenix ma najgorsze.

„Jest tam zakotwiczony przez wiele dni” – powiedział Taylor. „To nie jest typowy letni upał”.

Po osiągnięciu 115 F (46 C) w sobotę i 116 (47 C) w niedzielę, temperatury utrzymają się powyżej 110 F (43 C) w przyszłym tygodniu, podał serwis pogodowy.

Oczekuje się, że Las Vegas osiągnie 115 F w sobotę i 118 F (47 C) w niedzielę; Dolina Śmierci może osiągnąć 127 (53 C) w sobotę i 130 (54 C) w niedzielę, podała agencja.

Stażystka naukowa Emily Luberto ubrana w długie rękawy, spodnie i buty trekkingowe, aby pobrać próbki gleby do projektu badającego chorobę zwaną gorączką doliny w pobliżu Phoenix, Mesa, w piątek.

Jego zespół z Uniwersytetu Północnej Arizony w Flagstaff zwykle wyrusza w drogę o 8 rano i dociera do Mesy 2,5 godziny później. W tym tygodniu zaczęli o 6 rano, mając nadzieję, że nieco pokonają upał. Ale o 8:30 temperatura przekroczyła już 100 (38 C).

Ciepło słoneczne nie jest jedyną przyczyną szkód. Temperatura asfaltu może osiągnąć 160 stopni F (71 C) latem, napisało na swoim blogu Arizona Humane Society.

Wyprowadzacz psów Cooper Burton nie wyprowadza zwierząt po 9 rano, ponieważ chodniki i ulice są bardzo gorące.

„Nie chcemy, aby ich stopy się paliły” – powiedział.

Reportaż Sharon Bernstein, Rachel Nostrand i Richa McKaya; Napisane przez Sharon Bernstein; Montaż przez Aurorę Ellis i Jonathana Otisa

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *