Pięć najbardziej zapierających dech w piersiach zdjęć z teleskopu Webba NASA

Odkąd w lipcu pojawiły się pierwsze zdjęcia z nowego Jamesa Webba z NASA, pionierski teleskop uwolnił stały strumień oszałamiających zdjęć.

Kosztujący 10 miliardów dolarów teleskop Jamesa Webba, który zastąpił stary Teleskop Hubble’a i wystrzelił w kosmos w grudniu 2021 r., uchwycił odległe galaktyki, świecące gwiazdy odległe o lata świetlne i nowy obraz Jowisza.

Oto pięć najbardziej niesamowitych zdjęć, jakie do tej pory zrobił James Webb.

Mgławica Pierścień Południowy

NASA i Instytut Naukowy Kosmicznego Teleskopu (STScI)

Jedną z najpopularniejszych witryn w sieci jest . Mgławica Pierścień Południowyktóre były jednymi z pierwszych obrazów Webba opublikowanych 12 lipca.

Webb uchwycił szczątki białego karła – szczątki gwiazdy, która spaliła całe swoje paliwo jądrowe i wyrzuciła swoją zewnętrzną powłokę do mgławicy planetarnej.

Teleskop zbiera obrazy w świetle podczerwonym. W porównaniu z Hubble’em, Teleskop Jamesa Webba może uchwycić przestrzeń w podczerwieni ze znacznie większą mocą, „zapewniając nigdy wcześniej nie widziane widoki wszechświata”, napisali urzędnicy NASA na stronie internetowej agencji.

NASA opublikowała obraz Mgławicy Pierścień Południowy w świetle bliskiej podczerwieni (NIRcam) i średniej podczerwieni (MIRcam), przy czym ta pierwsza jest bliższa widzialnej długości fali, którą widzi normalne ludzkie oko, co sprawia, że ​​jego obrazy są znacznie gorętsze i bardziej intensywne. rezolucja.

Jednak kamera MIRcam może uchwycić rzeczy bardziej szczegółowo. Na przykład zdjęcie Mgławicy Pierścień Południowy w średniej podczerwieni pokazuje wyraźniejszy obraz jasnej gwiazdy świecącej w tle za białym karłem.

kosmiczne stoki

Przez NASA i Instytut Naukowy Kosmicznego Teleskopu (STScI)

Innym popularnym obrazem jest kosmiczne stoki Krawędź regionu gwiazdotwórczego, który NASA porównała do „gór skalistych w księżycowy wieczór”.

Młody obszar formowania się gwiazd, NGC 3324, znajduje się w odległości ponad 7000 lat świetlnych w Mgławicy Kilu. Zdjęcia NASA tego miejsca we wszechświecie pokazują masywną jamę gazową na krawędzi NGC 3324 na pomarańczowo-niebieskim połączonym obrazie.

READ  Gwiazda Earndela: Kosmiczny Teleskop Hubble'a widzi najdalszą gwiazdę w historii, 28 miliardów lat świetlnych od nas

„Jasny obszar mgławicy został wyrzeźbiony przez intensywne promieniowanie ultrafioletowe i wiatry gwiazdowe z gorących, masywnych młodych gwiazd w centrum bańki” – napisali urzędnicy na stronie internetowej.

W kamerze NIRcam widzowie mogą zobaczyć setki gwiazd ukrytych przed normalnym ludzkim okiem, a także wiele galaktyk migoczących w tle.

NGC 3324 została po raz pierwszy zarejestrowana przez astronoma Jamesa Dunlopa w 1826 roku.

galaktyka koła wózka

NASA i Instytut Naukowy Kosmicznego Teleskopu (STScI)

to jest 2 sierpnia zdjęcia Galaktyka Koła Rydwanu przypomina jasnoczerwony galaktyczny diabelski młyn w kosmosie.

Galaktyka Koło Wozu powstała około 400 milionów lat temu w wyniku zderzeń z dużą prędkością. Webb uchwycił to, jak tworzy się w „przejściu”, ponieważ obrazy wszechświata oddalonego o lata świetlne spoglądają w przeszłość, ze względu na czas potrzebny na uzyskanie do nich dostępu i ich zarejestrowanie.

Według NASA ta galaktyka spiralna składa się z dwóch pierścieni, jaśniejszego pierścienia wewnętrznego i kolorowego pierścienia zewnętrznego. Wewnątrz koła znajdują się jaskrawoczerwone felgi lub smugi spowodowane świecącym pyłem bogatym w węglowodory.

Jowisz

NASA i Instytut Naukowy Kosmicznego Teleskopu (STScI)

sieć Najnowsze zdjęcie opublikowane w tym tygodniu To wspaniały obraz sąsiada Ziemi w Układzie Słonecznym.

Złożony z trzech filtrów obraz Jowisza przedstawia „mgłę wirującą wokół bieguna północnego i południowego” gazowego olbrzyma planetarnego.

Podkreśla również Wielką Czerwoną Plamę, burzę tak dużą, że pochłonie Ziemię, tworząc duży biały pas wokół gazowego giganta.

Emke de Pater, emerytowany profesor Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, który współprowadził obserwacje Jowisza, powiedział, że zespół był zaskoczony szczegółami planety.

„Nie spodziewaliśmy się, że będzie tak dobrze” – powiedział Butter w oświadczeniu na blogu NASA. „To naprawdę fajne, że na jednym zdjęciu możemy zobaczyć szczegóły dotyczące Jowisza z jego pierścieniami, małymi księżycami, a nawet galaktykami”.

Kolekcja Galaxy SMACS 0723

NASA i Instytut Naukowy Kosmicznego Teleskopu (STScI)

Ten obraz wydaje się trochę niewyraźny, jest niesamowity, ponieważ pokazuje tysiące galaktyk w odległej grupie znanej jako SMAX 0723.

READ  Oszałamiająca animacja NASA ujawnia potworną skalę czarnych dziur: ScienceAlert

To zdjęcie, wśród pierwszych zdjęć Webba opublikowanych 12 lipca, jest pierwszym zdjęciem w głębokim polu z teleskopu.

W centrum zdjęcia widać jasną, białą galaktykę eliptyczną, która przyćmiewa resztę, której spiczaste ramiona są rozciągnięte w pięciu kierunkach. Otoczony przez galaktyki wszelkich kształtów i rozmiarów, zalewa obraz i pokazuje, jak ogromny jest wszechświat.

To zdjęcie było kamieniem milowym, NASA Napisał W lipcu wykazał, w jaki sposób Webb „pozwoli przyszłym badaczom skatalogować drobne struktury galaktyk we wczesnym Wszechświecie, co może ostatecznie zmienić nasze zrozumienie tego, jak galaktyki zmieniały się i ewoluowały przez miliardy lat”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *