Pierwsze zdjęcia Marsa wykonane przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba mogą ujawnić więcej informacji na temat atmosfery

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba wciąż wykonuje zdjęcia po raz pierwszy Zdjęcia planet Układu SłonecznegoA ostatnia rata może być szczególnie pomocna. W NASA i Europejskiej Agencji Kosmicznej abonent Wczesne zdjęcia Marsa zostały wykonane 5 września, co obiecuje nowy wgląd w atmosferę planety. Dane z kamery bliskiej podczerwieni (NIRCam) już oferują pewne niespodzianki. Po pierwsze, gigantyczny basen Hellas jest dziwnie ciemniejszy niż pobliskie obszary w najgorętszej porze dnia, Giuliano Liuzzi z NASA i Space.com spiczasty – Wyższe ciśnienie powietrza przy niższej wysokości akwarium obniżyło emisję ciepła.

Zdjęcia z JWST dały również agencjom kosmicznym możliwość podzielenia się składem atmosfery bliskiej podczerwieni Marsa za pomocą pokładowego układu spektroskopowego teleskopu. Widmowa „mapa” (na zdjęciu pośrodku) pokazuje planetę pochłaniającą dwutlenek węgla na kilku różnych długościach fal, a także obecność tlenku węgla i wody. Przyszły artykuł dostarczy więcej szczegółów na temat chemii marsjańskiego powietrza.

NASA, ESA, CSA, STScI i Mars JWST/GTO

Szczególnie trudno było nagrywać obrazy. Mars jest jedną z najjaśniejszych rzeczy, jakie może zobaczyć Teleskop Jamesa Webba — problem dla obserwatorium zaprojektowanego do badania Najdalsza rzecz we wszechświecie. Naukowcy przeciwdziałali temu, wykonując bardzo krótkie ekspozycje i wykorzystując specjalne techniki do analizy wyników.

To dopiero pierwsza fala obrazów i danych. Potrzeba będzie więcej obserwacji, aby dowiedzieć się więcej o Marsie. Jednak informacje spektroskopowe już wskazują na więcej informacji o materiałach planety. Liuzzi uważa również, że badania JWST mogą rozwiązać spory dotyczące obecności metanu na Marsie, co może wskazywać, że Czerwona Planeta była miejscem życia w swojej odległej przeszłości.

Wszystkie polecane przez Engadget produkty są starannie dobierane przez naszą redakcję, niezależnie od naszej firmy macierzystej. Niektóre z naszych historii zawierają linki afiliacyjne. Jeśli kupisz coś przez jeden z tych linków, możemy otrzymać prowizję partnerską. Wszystkie ceny są aktualne w momencie publikacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *