Pierwszy sposób na powrót do zdrowia po zwolnieniu

Pracownik niesie materiały biurowe po wyjściu.

Fotografia Jackyenjoy | chwila | Getty Images

Wśród wielu ostatnio nagłówków dotyczących zwolnień, jedno pytanie wciąż pozostaje aktualne: kiedy firma redukuje zatrudnienie, kto jako pierwszy staje na przeszkodzie?

Według nowych danych BambooHR, firmy zajmującej się oprogramowaniem HR, 65% specjalistów HR zazwyczaj radzi sobie ze zwolnieniami, najpierw pozbywając się nowo zatrudnionych pracowników. W raporcie przeprowadzono ankietę wśród ponad 1500 specjalistów HR i pracowników od 19 grudnia do 4 stycznia. Ogólnie stwierdzono, że pracownicy uważają, że w przypadku fali redukcji etatów prawdopodobieństwo zwolnień wynosi 62% w przypadku pracowników niedawno zatrudnionych i 20% w przypadku pracowników długoletnich. .

Z raportu wynika również, że ponad połowa ankietowanych pracowników chce wiedzieć, dlaczego pracodawcy decydują się na rezygnację z niektórych ról. Według Sandry Sucher, profesor Harvard Business School, która bada zwolnienia, ta potrzeba przejrzystości w zakresie zwolnień jest jednym z powodów, dla których wielu pracodawców w przeszłości decydowało się najpierw zwolnić niedawno zatrudnionych.

„To było stosunkowo łatwe do wyjaśnienia, co jest ważne, jeśli chodzi o przymusowe zakończenie” – mówi Sucher CNBC Make It. „Ponieważ ludzie potrzebują i chcą wyjaśnień”.

Oczywiście istnieją inne sposoby zwalniania pracowników, z których mogą korzystać firmy, ale nie są one tak łatwe ani proste jak zwolnienia, twierdzi Sarah Rudehorst, dyrektor generalny firmy zajmującej się zasobami ludzkimi Onwards HR. Firma może na przykład eliminować stanowiska pracy w oparciu o umiejętności lub wyniki, ale menedżerowie będą potrzebować dostępu do odpowiednich danych, aby wyjaśnić, dlaczego umiejętności lub wyniki pracownika są niewystarczające, aby ich zatrzymać.

„Dlaczego tak wiele organizacji przyciąga ten etat, ponieważ jest to łatwe. Jest to bardzo obiektywny i łatwo dostępny element dla firm” — mówi Rudehorst.

Biorąc pod uwagę dzisiejszy kruchy krajobraz gospodarczy, powiedziała Anita Grantham, dyrektor ds. Zasobów ludzkich w BambooHR, osoby poszukujące pracy powinny dokładniej zbadać, w jaki sposób ich potencjalne firmy radzą sobie ze zwolnieniami, aby uniknąć wylądowania gdzieś, gdy już się znajdą.

READ  Najpierw Paramount, teraz Apple. Berkshire należący do Buffetta sprzedaje akcje technologicznego giganta

Ale nawet gdy zwolnienia rozprzestrzeniają się w różnych branżach, Grantham mówi, że niektóre firmy wciąż zatrudniają. Mówi, że nowi zwolnieni pracownicy powinni mądrze myśleć o tym, jak wrócić do poszukiwania pracy.

Jeśli znajdziesz się przed drzwiami firmy, gdy tylko wejdziesz do środka, Sucher mówi, że jedna rzecz jest naprawdę ważna dla ożywienia na rynku pracy: jak ułożyć swoją narrację.

„Ludzie, którzy po zwolnieniu radzą sobie najlepiej, mogą powiedzieć i uwierzyć, że była to decyzja firmy podjęta z powodów ekonomicznych i nie miała ona nic wspólnego z moimi wynikami” – mówi Sawyer. „Im szybciej dojdziesz do punktu, w którym powiesz:„ To jest dla nich, nie dla mnie ”, tym bardziej pozytywne nastawienie będziesz mieć”.

Rodehorst mówi, że przeniesienie ciężaru zwolnienia na ekonomiczne efekty zewnętrzne jest dokładniejszą i bardziej wartościową historią dla przyszłych pracodawców, ponieważ często, zwłaszcza w obecnym momencie gospodarczym, zwolnienie nie jest twoją winą i pracodawcy to rozumieją.

Rodehorst dodaje, że pracownicy powinni głośno opowiadać o swoich zwolnieniach, nawet w mediach społecznościowych, takich jak LinkedIn, ponieważ to właśnie tam obecnie rekruterzy szukają kandydatów. Badanie BambooHR wykazało, że 43% specjalistów HR korzysta z LinkedIn do sprawdzania kandydatów.

„Wszyscy rozumieją, że nie jest to już szkarłatna litera do noszenia” — mówi Rodehorst. „To wina gospodarki, która się teraz dzieje. To wina wielu decyzji, które firmy podjęły po drodze”.

Nie przegap: Chcesz być mądrzejszy i odnosić większe sukcesy ze swoimi pieniędzmi, pracą i życiem? Zapisz się do naszego nowego newslettera!

spłacać:

W obliczu zbliżających się zwolnień możesz otrzymać propozycję dobrowolnego wykupu — 4 rzeczy, które warto wiedzieć przed skorzystaniem z niego

Czy nadal powinieneś aplikować na ofertę pracy, która jest poniżej twojego przedziału płac? Co teraz wiesz o negocjacjach płacowych?

3 branże o największym ryzyku zwolnień – i 4 branże, które są prawdopodobnie najbezpieczniejsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *