Piosenki Harry'ego Stylesa, Bad Bunny i SZA z TikTok również zostaną ściągnięte z Billboardu

Największy wpływ impasu licencyjnego Universal Music Group i TikTok będzie prawdopodobnie wynikał nie z opuszczenia platformy przez gwiazdy UMG, ale z utraty autorów piosenek.

Bada

Oglądaj najnowsze filmy, wykresy i aktualności

Oglądaj najnowsze filmy, wykresy i aktualności

Utrata muzyki z wytwórni płytowych takich jak Taylor Swift, Drake, Morgan Wallen, BTS, Olivia Rodrigo i innych na TikTok sama w sobie jest trzęsieniem ziemi, ale doniesienia medialne na temat wygasłej już licencji, która wygasła 31 stycznia, w dużej mierze zignorowały fakt, że świat Odchodzą także autorzy tekstów z największej wytwórni muzycznej. Oznacza to, że każda płyta dotknięta przez autora piosenek Universal Music Publishing Group (UMPG) również zostanie usunięta z platformy – nawet jeśli została wydana przez wytwórnię inną niż UMPG. Autorzy piosenek i artyści, tacy jak Harry Styles, Bad Bunny i SZA, to trzy z wielu znanych przykładów autorów UMPG wydających muzykę pod wytwórniami innymi niż UMG, których to dotyczy. Artyści współpracujący z twórcami hitów UMPG, takimi jak Metro Boomin, Jack Antonoff czy Fred ponownie… również mogą tego doświadczyć.

Na dzisiejszym rynku popu i rapu sale do pisania są większe niż kiedykolwiek wcześniej, a w skrajnych przypadkach, takich jak „Sicko Mode” Travisa Scotta, zapisało się od jednego do 30 autorów. Typową piosenkę popową w radiu prawdopodobnie będą dystrybuowane przez co najmniej trzy lub cztery osoby. To, w połączeniu z faktem, że UMPG jest jednym z największych wydawców muzycznych na świecie, posiadającym 4 miliony praw autorskich do swojej nazwy, oznacza, że ​​usunięcie wszystkich utworów, którymi interesuje się UMPG, będzie miało w jakiś sposób wpływ na każdą inną wytwórnię płytową i wydawcę muzycznego.

Obliczono, że w trzecim kwartale 2023 r. UMPG zdobyło jedną piątą udziału w rynku na listach przebojów Pop Airplay i Hot 100 magazynu Billboard. W przypadku Country Airplay UMPG stanowi jedną dziesiątą listy.

READ  American Idol 2023: Kim jest Iam Tonji? Zwyciężył Iam Tongi

Istnieje również szansa, że ​​tej wiosny konflikt rozprzestrzeni się na innych wydawców. W czwartek (1 lutego) na imprezie Independent Music Publishers Association w Beverly Hills prezes i dyrektor generalny National Music Publishers Association David jest Izraelczykiem Podczas przemówienia ujawnił, że licencja modelu TikTok jego organizacji zostanie odnowiona w kwietniu. Licencja ta jest negocjowana przez stowarzyszenie handlowe i zatwierdzona przez dużą liczbę niezależnych wydawców w kraju.

NMPA jest znana ze swojego agresywnego podejścia do negocjacji licencyjnych z serwisami społecznościowymi, grami i innymi aplikacjami w ostatnich latach, w tym z pozwu o wartości 250 milionów dolarów przeciwko Same podejście z UMG. Jeśli tak się stanie, wszyscy niezależni wydawcy będą musieli sami zdecydować, czy chcą negocjować bezpośrednio z TikTokiem, czy też opuszczą platformę.

21 z 50 utworów znajdujących się na liście 50 najlepszych utworów TikTok Billboard zostało już usuniętych ze względu na ich powiązania z UMG, ale jak dotąd usunięcia te dotyczyły nagrań firmy, a nie publikacji. Usuwanie utworów UMPG będzie znacznie bardziej żmudnym i złożonym zadaniem niż usuwanie nagrań UMG, ponieważ czasami ten sam podstawowy utwór jest nagrywany przez wielu artystów. Publikacja metadanych – wskazujących, kto napisał daną piosenkę – również jest uważana za niekompletną lub niepoprawną. W niektórych przypadkach metadane często nie są finalizowane i wprowadzane dopiero po tygodniach lub miesiącach od wydania utworu, co jeszcze bardziej komplikuje sprawę.

Powszechnie uważa się, że proces usuwania zainteresowań wydawniczych będzie prawdopodobnie zająć trochę czasu, będzie fragmentaryczny i sporadyczny, co może zmusić zespół UMPG do monitorowania platformy i wysyłania powiadomień o usunięciu.

Tymczasem UMG i TikTok nie wykazują oznak spowolnienia. Po opublikowaniu wiadomości TikTok stwierdził, że firma muzyczna „przedłożyła swoją chciwość ponad interesy swoich artystów i autorów piosenek”. W czwartek UMG odpowiedziało kolejnym oświadczeniem, w którym określił pogląd TikToka na temat wynagrodzeń dla artystów i autorów piosenek jako „żałośnie przestarzały”. Pośród całego wytykania palcami użytkownicy TikToka próbują wypełnić luki utworami spoza UMG lub coverami płyt UMG, podczas gdy co najmniej jeden autor UMPG, Metro Boomin, w Internecie wyraził swoje wsparcie: „Chodzi o to, żeby cholera czas,” Wysłał do X.

READ  Johnny Knoxville pokonuje Samiego Zayn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *