Planowany przez Chipotle podział 50 do 1 jednoczy miłośników byków i burrito

(Bloomberg) — Przełomowa propozycja Chipotle Mexican Grill Inc. podkreśla… Podział akcji podkreśla ogrom tegorocznej tendencji wzrostowej, pokazując, jak daleko musi się posunąć sieć fast foodów, aby jej zapasy były bardziej dostępne dla tych, którzy lubią burrito po przystępnej cenie.

Najczęściej czytane w serwisie Bloomberg

Ogłoszony we wtorek podział 50 do 1 będzie jednym z największych w historii giełdy nowojorskiej, jeśli zostanie zatwierdzony przez akcjonariuszy na dorocznym zgromadzeniu Chipotle w dniu 6 czerwca, podała kalifornijska spółka. Jeśli zostanie uzgodnione, obrót akcjami rozpocznie się po podziale 26 czerwca.

Chociaż posunięcie to nie zmieni niczego w firmie poza ceną akcji, nadal budzi emocje: akcje Chipotle poszybowały w górę do nowych maksimów, bazując na rekordowym okresie, który w tym roku spowodował wzrost akcji o ponad 26%.

„Podział akcji Chipotle w stosunku 50 do 1 jest niespotykany” – powiedział Howard Silverblatt, weteran z Wall Street z prawie półwiecznym doświadczeniem jako starszy analityk indeksów w S&P Dow Jones Indices. „Nigdy nie widziałem czegoś tak dużego. To nienormalne”.

Podział akcji polega po prostu na podzieleniu udziału na wiele transz bez zmiany ogólnej wartości lub grupy własności. Firmy dążą do podziałów – lub odwrotnych podziałów, które przynoszą odwrotny skutek – głównie ze względów percepcji. Zbyt wysoka cena akcji może zniechęcić inwestorów indywidualnych. Kiedy jest zbyt niski, firma może wyglądać na tanią w jaskrawy sposób.

Silverblatt wyjaśnił, że podziały nie są już preferowane, gdyż ostatnio popularne stało się kupowanie akcji ułamkowych. W zeszłym roku tylko cztery spółki z indeksu S&P 500 dokonały podziałów akcji. Jednak w miarę wzrostu cen akcji w 2024 r. spółki z oszałamiającymi cenami akcji staną się większym problemem wizualnym. Chociaż w tym roku tylko dwie firmy oficjalnie podzieliły swoje akcje, zdają sobie sprawę, że może to spowodować większy popyt wśród klientów detalicznych, ponieważ akcje są warte mniej w dolarach.

READ  Akcje robią największe ruchy na godzinę: Novavax, Allbirds i więcej

„Teraz najważniejsze pytanie brzmi: czy podziały akcji powrócą?” – stwierdził Silverblatt.

zaszokować

Powodem podziału Chipotle jest chęć uczynienia swoich akcji „bardziej dostępnymi” dla pracowników i szerszego grona inwestorów. Kosztująca prawie 2900 dolarów pojedyncza porcja Chipotle jest droższa niż miesięczna spłata kredytu hipotecznego przeciętnego amerykańskiego właściciela domu. Podział 50 za 1 zmniejszyłby akcje Chipotle do około 60 dolarów według piątkowej ceny zamknięcia, podobnie jak w przypadku połączenia zewnętrznego.

Dwie spółki z listy 500 Standard & Poor's, które w tym roku podzieliły swoje akcje, przedstawiły podobne wyjaśnienia. Firma Cooper Cos., która sprzedaje produkty do pielęgnacji zdrowia, w tym soczewki kontaktowe, w lutym wprowadziła podział 4 do 1. Wkrótce pojawił się Walmart Inc. Gigant dyskontowy, podział 3 do 1. Następnie Old Dominion Freight Line ogłosił podział 2 do 1, który odbędzie się pod koniec marca.

Poza celem, jakim jest wyeliminowanie szoku cenowego, podziały mają potencjał poszerzenia puli inwestorów, zwiększając w ten sposób płynność i popyt. Walmart osiągnął rekordowy poziom po podziale, mimo że główni akcjonariusze rodziny Walton sprzedali akcje warte 1,5 miliarda dolarów.

„Jeśli Chipotle zamierza podzielić akcje, przywróćmy im rozsądną cenę” – powiedział Thomas Martin, starszy menedżer portfela w Globalt Investments, który przeważa akcje. „Mimo że ceny rosną wraz z inflacją, ludzie nadal są skłonni płacić za burrito! Kochamy ten towar i się go pozbywamy. „

Niesamowity rozmiar

Propozycja podziału akcji Chipotle przykuła szczególną uwagę ze względu na jej rozmiar.

Poza kilkoma dużymi podziałami związanymi z ofertami akcji, według danych zebranych przez Bloomberg, Chipotle ma rację, że Berkshire Hathaway jest największym. Podział akcji Berkshire w stosunku 50 do 1 B w 2010 r. był częścią przejęcia kolei Burlington Northern Santa Fe.

READ  W 10 supermarketach Big Y w Massachusetts znaleziono skimmery do kart kredytowych

„Myślałem, że źle to odczytałem” – powiedział Ken Mahoney, prezes i dyrektor generalny Mahoney Asset Management, po obejrzeniu reklamy Chipotle. „Korzystałam z Twittera, kiedy wybuchł po raz pierwszy, i ludzie zawsze się z niego naśmiewali” – powiedziała, odnosząc się do platformy X pod jej dawną nazwą.

Chipotle nie miał innego wyjścia, jak tylko dokonać gigantycznego podziału, jeśli chciał, aby jego akcje były bardziej dostępne dla mas. Jest to czwarty najwyższy wynik w indeksie S&P 500, za AutoZone Inc. i Booking Holdings Inc. i NVR Inc.

kto następny

Niektórzy uczestnicy rynku oczekują, że następną spółką w kolejce do podziału akcji będzie Nvidia Corp.

Cena wiodącej na rynku sztucznej inteligencji wzrosła w tym roku o prawie 90%, osiągając rekordowy poziom w 2023 r. i przekraczając poziom, na którym po raz ostatni ogłosił podział akcji w 2021 r. Akcje producenta chipów przekroczyły rekordowy poziom osiągnięty na początku marca, ale nadal… Kurs akcji nadal wynosi ponad 900 dolarów.

Przeczytaj więcej: Nvidia gotowa na podział akcji po rajdzie wartym 1 bilion dolarów (1)

„Podziały akcji są naprawdę trudne do przewidzenia” – stwierdziła Mary Ann Bartels, główna specjalistka ds. strategii inwestycyjnej w Sanctuary Wealth. „Ale im wyższa cena, tym więcej warte są twoje pieniądze, jeśli chcesz stymulować indywidualny udział inwestorów indywidualnych w swoich akcjach”.

-Z pomocą Toma Contiliano.

Najczęściej czytane w Bloomberg Businessweek

©2024 Bloomberg L.P

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *