Pływaczka transpłciowa Leah Thomas awansuje do 200. finału kobiet w stylu dowolnym podczas Mistrzostw NCAA Swimming

ATLANTA – pływaczka z University of Pennsylvania Leah Thomas zakwalifikowała się do swojego drugiego finału NCAA w piątek rano po ukończeniu 200 wolnych jardów w ciągu jednej minuty 42,09 sekundy, aby zapewnić drugie miejsce na wieczorny finał.

Stanford Jr. i kanadyjski olimpijczyk Taylor Rock będą najlepszymi rozstawionymi, po wygraniu play-offów z czasem 1:41.89.

Thomas, kobieta transpłciowa, otworzyła wyścig po wielkim na USC Lazia-Lee Transom. Po pierwszej setce była w tyle o prawie długość ciała. Thomas jednak wyprzedził Transom na ostatnim zakręcie.

Thomas przystąpił do zawodów z remisem po raz trzeci z najszybszym czasem w kraju 1:41.93. Utrzymywała się na pierwszym miejscu do środy, kiedy Ruck (1:40.59) i Cal’s Isabel Ivey (1:41.35) mieli lepsze czasy, a Torri Huske ze Stanforda zremisował z Thomasem, rywalizując w sztafecie 800 freestyle na NCAA Championship.

Thomas Wrack i Ivey, trzeci z graczy, wchodzą w ostatnią piątkową noc w odstępie 0,35 sekundy, w rozgrywkach o mistrzostwo NCAA. Możliwe też: Pobicie rekordowego czasu Macy Franklin 1:39.10, ustanowionego w 2015 roku.

Thomas została pierwszą transpłciową zawodniczką, która wygrała mistrzostwo kraju w czwartek, kiedy zdobyła 500. freestyle. Jej zwycięstwo przyszło pośród protestów na zewnątrz McAuley Aquatic Center i zauważalnej ciszy w hałaśliwym tłumie w środku.

Uczennica olimpijska Erica Sullivan i University of Texas, która zajęła trzecie miejsce, w piątek rano wyraziła swoje poparcie w opinii dla Newsweeka.

„Nie mogę siedzieć w milczeniu, ponieważ widzę, że podstawowe prawa innych pływaków są przedmiotem dyskusji” – powiedział Sullivan. „Podobnie jak wszyscy inni w tym sporcie, Lia ciężko trenowała, aby dotrzeć do miejsca, w którym jest i przestrzegała wszystkich zasad i wytycznych, które przed nią przedstawiono. Jak wszyscy inni w tym sporcie, Lia nie wygrywa za każdym razem. A kiedy robi, zasługuje, jak wszyscy w tym sporcie. Sport, celebrujący ciężko zarobione sukcesy, a nie nazywający go oszustem tylko ze względu na jego tożsamość.

READ  Piłka nożna, aby wypróbować niebieskie karty przez 10 minut

Mała grupa protestujących wróciła do parku przed basenem w piątek rano. Na chodniku znajdowały się żółte barierki i była dodatkowa ochrona. Członek personelu wydarzenia powiedział, że dodatkowe bariery wynikały ze zwiększonego zainteresowania Thomasem.

Protestujący stali za barykadami, skandując przez megafon.

„[Thomas winning a national championship] Amy Souza, showrunnerka Save Women’s Sports, która przyjechała do Atlanty ze swojego domu w Waszyngtonie, powiedziała ESPN: „Lea Thomas nie wygrała. [sic] oszukany. Ukradł miejsce kilku kobietom. To było bardzo niszczące”.

Oprócz 200 freestyle’ów w piątek wieczorem, Thomas przepłynie także 100 freestyle’ów w sobotę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *