Pływaczka transpłciowa Leah Thomas awansuje do 200. finału kobiet w stylu dowolnym podczas Mistrzostw NCAA Swimming

ATLANTA – pływaczka z University of Pennsylvania Leah Thomas zakwalifikowała się do swojego drugiego finału NCAA w piątek rano po ukończeniu 200 wolnych jardów w ciągu jednej minuty 42,09 sekundy, aby zapewnić drugie miejsce na wieczorny finał.

Stanford Jr. i kanadyjski olimpijczyk Taylor Rock będą najlepszymi rozstawionymi, po wygraniu play-offów z czasem 1:41.89.

Thomas, kobieta transpłciowa, otworzyła wyścig po wielkim na USC Lazia-Lee Transom. Po pierwszej setce była w tyle o prawie długość ciała. Thomas jednak wyprzedził Transom na ostatnim zakręcie.

Thomas przystąpił do zawodów z remisem po raz trzeci z najszybszym czasem w kraju 1:41.93. Utrzymywała się na pierwszym miejscu do środy, kiedy Ruck (1:40.59) i Cal’s Isabel Ivey (1:41.35) mieli lepsze czasy, a Torri Huske ze Stanforda zremisował z Thomasem, rywalizując w sztafecie 800 freestyle na NCAA Championship.

Thomas Wrack i Ivey, trzeci z graczy, wchodzą w ostatnią piątkową noc w odstępie 0,35 sekundy, w rozgrywkach o mistrzostwo NCAA. Możliwe też: Pobicie rekordowego czasu Macy Franklin 1:39.10, ustanowionego w 2015 roku.

Thomas została pierwszą transpłciową zawodniczką, która wygrała mistrzostwo kraju w czwartek, kiedy zdobyła 500. freestyle. Jej zwycięstwo przyszło pośród protestów na zewnątrz McAuley Aquatic Center i zauważalnej ciszy w hałaśliwym tłumie w środku.

Uczennica olimpijska Erica Sullivan i University of Texas, która zajęła trzecie miejsce, w piątek rano wyraziła swoje poparcie w opinii dla Newsweeka.

„Nie mogę siedzieć w milczeniu, ponieważ widzę, że podstawowe prawa innych pływaków są przedmiotem dyskusji” – powiedział Sullivan. „Podobnie jak wszyscy inni w tym sporcie, Lia ciężko trenowała, aby dotrzeć do miejsca, w którym jest i przestrzegała wszystkich zasad i wytycznych, które przed nią przedstawiono. Jak wszyscy inni w tym sporcie, Lia nie wygrywa za każdym razem. A kiedy robi, zasługuje, jak wszyscy w tym sporcie. Sport, celebrujący ciężko zarobione sukcesy, a nie nazywający go oszustem tylko ze względu na jego tożsamość.

READ  Bengalczyk Tyler Boyd zastanawia się nad zapłaceniem kary za spóźnienie, gdy fani NFL atakują Super Bowl

Mała grupa protestujących wróciła do parku przed basenem w piątek rano. Na chodniku znajdowały się żółte barierki i była dodatkowa ochrona. Członek personelu wydarzenia powiedział, że dodatkowe bariery wynikały ze zwiększonego zainteresowania Thomasem.

Protestujący stali za barykadami, skandując przez megafon.

„[Thomas winning a national championship] Amy Souza, showrunnerka Save Women’s Sports, która przyjechała do Atlanty ze swojego domu w Waszyngtonie, powiedziała ESPN: „Lea Thomas nie wygrała. [sic] oszukany. Ukradł miejsce kilku kobietom. To było bardzo niszczące”.

Oprócz 200 freestyle’ów w piątek wieczorem, Thomas przepłynie także 100 freestyle’ów w sobotę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.