Po trzyletnim oczekiwaniu, Falcon Heavy SpaceX może ponownie wystartować jeszcze w tym miesiącu – Spaceflight Now

Rakieta Falcon Heavy II firmy SpaceX unosi się z platformy 39A 11 kwietnia 2019 r. Na pokładzie satelity komunikacyjnego Arabsat 6A. Źródło: Walter Scriptonas II / Teraz kosmiczny lot

Ponad trzy lata po tym, jak rakieta SpaceX Falcon Heavy znalazła się na orbicie, 28-silnikowa wyrzutnia ma wreszcie wystartować ponownie już 28 października z Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego na Florydzie w długo oczekiwanej misji bezpieczeństwa narodowego dla Stanów Zjednoczonych Państwa. Rzecznik wojskowy Sił Kosmicznych powiedział.

Misja rakietowa Falcon Heavy, o kryptonimie USSF-44, ma być kolejnym startem z Launch Complex 39A w Kennedy po wystrzeleniu w środę rakiety Falcon 9 i kapsuły Dragon, przewożącej czteroosobową załogę na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Zespoły naziemne SpaceX na Platformie 39A skonfigurują deskę Falcon Heavy, która ma inną konfigurację niż Falcon 9 z trzema dopalaczami rakietowymi Falcon połączonymi ze sobą, aby podwoić ogólny ciąg wyrzutni.

Start w świetle dziennym jest spodziewany w godzinach porannych, ale siły kosmiczne nie podały oficjalnie czasu startu misji USSF-44, czwartego lotu rakiety SpaceX Falcon Heavy i pierwszego od czerwca 2019 r.

Długa przerwa między startami Falcon Heavy była spowodowana opóźnieniami ładunku. Misja USSF-44 miała pierwotnie wystartować pod koniec 2020 roku, ale prawie dwa lata temu z powodu problemów z ładunkiem sił kosmicznych, który miał latać na rakiecie. Rzecznik wojskowy powiedział Spaceflight Now, że problemy z ładunkiem USSF-44 zostały już rozwiązane, bez podawania dodatkowych szczegółów.

Siły Kosmiczne opublikowały niewiele informacji na temat tego, co rakieta Falcon Heavy wyniesie na orbitę podczas misji USSF-44.

Jednym z ładunków przeznaczonych dla misji USSF-44 jest mały satelita o nazwie TETRA 1. Zbudowany przez Millennium Space Systems, firmę Boeing z siedzibą w El Segundo w Kalifornii, mały statek kosmiczny jest przeznaczony do „prototypowania misji, taktyk i technologii. „oraz procedury na orbicie geosynchronicznej i wokół niej” – powiedzieli przedstawiciele sił kosmicznych.

Urzędnicy wojskowi nie ujawnili żadnych dodatkowych szczegółów na temat misji Tetra 1.

Pierwotne oświadczenie Pentagonu dotyczące zamówień dla potencjalnych dostawców misji startowych dla misji USSF-44 wskazywało, że misja zostanie wystrzelona z dwoma statkami kosmicznymi. Ale to było cztery lata temu, a siły kosmiczne nie opublikowały żadnych aktualizacji ostatecznej liczby satelitów przeznaczonych do lotu.

W zapytaniu ofertowym dotyczącym startu USSF-44 Siły Powietrzne powiedziały potencjalnym dostawcom startów, aby założyli, że łączna masa dwóch ładunków będzie mniejsza niż 8200 funtów, czyli około 3,7 tony metrycznej. Sama TETRA 1 będzie stanowić niewielką część tej masy.

READ  Hubble widzi skały uciekające z asteroidy Dimorphos

Oczekuje się, że Falcon Heavy przeniesie satelity misji USSF-44 na orbitę geosynchroniczną dużej wysokości. Górny stopień rakiety zostanie wystrzelony kilka razy, aby ustawić satelity na pozycjach ponad 22 000 mil nad równikiem. Profil lotu wyższego stopnia będzie obejmował linię brzegową trwającą ponad pięć godzin między wypaleniami, co czyni misję USSF-44 jednym z najbardziej wymagających startów SpaceX do tej pory.

Na Najnowsza misja Falcon Heavy, Górny stopień rakiety zakończył cztery spalanie w ciągu trzech i pół godziny lotu demonstracyjnego sponsorowanego przez Siły Powietrzne.

Złożone manewry orbitalne podczas misji Wojskowego Programu Testów Kosmicznych z czerwca 2019 r. wymagały umieszczenia 24 ładunków satelitarnych na trzech różnych orbitach. Przećwiczyli także możliwości silnika Falcon Heavy i silnika górnego stopnia Merlin, zanim armia powierzyła wyrzutni bardziej znaczące i droższe ładunki bezpieczeństwa narodowego podczas przyszłych lotów.

SpaceX użyje trzech nowo wyprodukowanych dopalaczy do misji USSF-44. Wszystkie posiłki dla misji USSF-44 zostały dostarczone do bazy startowej na Florydzie w zeszłym roku.

Według sił kosmicznych, cewka do twardego startu nie pozostawi żadnego motywu do odbicia centrum Falcon Heavy. Pierwsza faza zostanie wydana na USSF-44, podczas gdy dwa boczne dopalacze rakiety powrócą do niemal równoczesnych lądowań w obszarze odzyskiwania SpaceX na stacji kosmicznej Cape Canaveral, według rzecznika Dowództwa Systemów Kosmicznych.

Jest to zmiana w stosunku do tego, co wcześniej powiedziały Siły Kosmiczne. Rzecznik wojskowy powiedział w 2021 r., że boczne dopalacze Falcon Heavy w misji USSF-44 będą miały na celu lądowanie na dwóch bezzałogowych statkach SpaceX pływających na Oceanie Atlantyckim.

Dwa dopalacze rakietowe wielokrotnego użytku lądują na Cape Canaveral Air Force One po udanym wystrzeleniu rakiety SpaceX Falcon Heavy na satelicie Arabsat 6A, 11 kwietnia 2019 r.

Tom Ochinero, wiceprezes ds. sprzedaży komercyjnej SpaceX, powiedział w zeszłym miesiącu, że firma planuje sześć misji Falcon Heavy w ciągu najbliższych 12 miesięcy, wśród napiętego harmonogramu misji Falcon 9, które latają średnio częściej niż raz w tygodniu.

READ  „Lodowiec Doomsday” na Antarktydzie wisi „na paznokciach”

USSF-44, misja, która ma się rozpocząć jeszcze w tym miesiącu, jest kolejną misją Falcon Heavy w harmonogramie SpaceX. Satelita szerokopasmowy nowej generacji lub misja USSF-67 Sił Kosmicznych będzie prawdopodobnie kolejnym startem Falcon Heavy po USSF-44.

Viasat poinformował w zeszłym tygodniu, że pierwszy z trzech szerokopasmowych satelitów internetowych Viasat 3, które zostały zarezerwowane do wystrzelenia na orbitę geosynchroniczną Falcon Heavy, ma zostać wystrzelony przed końcem roku. Jednak źródła branżowe twierdzą, że pierwsze uruchomienie Viasata 3, które zostało już opóźnione z powodu problemów z łańcuchem dostaw wpływających na produkcję satelitów i ładunek, może zostać opóźnione do początku 2023 roku.

Siły Kosmiczne poinformowały, że misja USSF-67, która według wojska zostanie wystrzelona na orbitę geosynchroniczną, podobnie jak USSF-44, jest obecnie zaplanowana na styczeń. Armia nie ujawniła oficjalnie ładunków dla misji USSF-67, ale łatki misji dla misji USSF-67 wskazują, że będzie ona przewozić drugi statek kosmiczny programu SATCOM lub CBAS. Pierwszy satelita CBAS został wystrzelony w 2018 r., a urzędnicy powiedzieli, że satelita został zaprojektowany do przesyłania sygnałów komunikacyjnych między wyższymi dowódcami a dowódcami wojskowymi.

Kolejna misja dostarczania satelity Space Force na pokładzie Falcon Heavy, o kryptonimie USSF-52, ma wystartować w drugim kwartale 2023 r. – między 1 kwietnia a 30 czerwca.

Inne misje Falcon Heavy, które mają zostać wystrzelone w ciągu najbliższych 12 miesięcy, obejmują komercyjny satelita szerokopasmowy Jupiter 3 o dużej wadze ciężkiej oraz Hughes Network Systems później w 2023 roku.

Eksplorator asteroid Psyche NASA, który miał wystartować w sierpniu tego roku na pokładzie Falcon Heavy, został uziemiony z powodu problemów z testowaniem oprogramowania. NASA analizuje plany rozwiązania problemów z oprogramowaniem, a agencja kosmiczna zdecyduje w nadchodzących tygodniach, czy spróbować wystrzelić statek kosmiczny Psyche, wciąż na rakiecie Falcon Heavy, w następnym dostępnym wystrzeleniu w lipcu 2023 roku.

Chociaż Falcon Heavy nie wystartował od 2019 roku, SpaceX nadal zdobywa kontrakty na zbudowanie portfela misji Falcon Heavy, który zapewnia większą ładowność niż Falcon 9, ale mniej niż Starship i rakieta Super Heavy nowej generacji. Falcon Heavy jest napędzany przez 27 głównych silników Merlin z trzema połączonymi rdzeniami rakietowymi Falcon, generując 5,1 miliona funtów ciągu podczas startu i ma 229 stóp (70 m) wysokości i 40 stóp (12,2 m) szerokości.

READ  Doły La Brea Tar Pits są pełne tajemnic. Oto trzy najbardziej zaskakujące

Górny stopień Falcon Heavy jest w większości identyczny z górnym stopniem rakiety Falcon 9, z pojedynczym silnikiem Merlin.

SpaceX twierdzi, że Falcon Heavy jest w stanie umieścić ładunek o wadze do 140 000 funtów, czyli ponad 63 tony metryczne, na orbitę na małej wysokości. Ta liczba zakłada, że ​​dopalacze Falcon Heavy wypaliły się w pobliżu wyczerpania paliwa i nie zostały odzyskane.

Ostatni kontrakt na wystrzelenie Falcon Heavy SpaceX miał miejsce w lipcu, kiedy NASA przyznała firmie umowę o wartości 255 milionów dolarów na wystrzelenie rzymskiego teleskopu kosmicznego Nancy Grace w 2026 roku.

Dzięki rumuńskiej umowie na start SpaceX ma teraz do 13 misji rakietowych Falcon Heavy. Obejmują one misje USSF-44, USSF-67 i USSF-52, których start zaplanowano na koniec tego roku i 2023 r., wystrzelenie sondy asteroid NASA Psyche w 2023 r., wystrzelenie klipra NASA Europa w 2024 r. w celu zbadania lodowy księżyc Jowisza, wystrzelenie pierwszych dwóch komponentów ministacji kosmicznej NASA Gateway planowanych na orbicie Księżyca.

NASA zleciła również SpaceX dla Falcon Heavy, aby wystrzelił geostacjonarnego satelitę pogodowego GOES-U NOAA w 2024 roku i dwie komercyjne misje zaopatrzenia w Gateway później w 2020 roku. Status kontraktu na misje logistyczne Gateway jest niejasny. Został podpisany w 2020 roku, ale NASA nie dała jeszcze SpaceX upoważnienia do kontynuowania przygotowań do rozpoczęcia lotów z zaopatrzeniem dla Gateway.

SpaceX zdobył kontrakty na dwie misje Falcon Heavy, aby wystrzelić duże geostacjonarne satelity do komunikacji internetowej dla Viasat i EchoStar. Falcon Heavy ma wystrzelić zrobotyzowany statek kosmiczny NASA VIPER w kierunku Księżyca pod koniec 2024 roku w komercyjnym locie na Księżycu obsługiwanym przez Astrobotics.

Wyślij e-mail do autora.

Obserwuj Stephena Clarka na Twitterze: Umieść tweeta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *