Pociski artyleryjskie przelatują nad liniami frontu na Ukrainie pomimo „rozejmu”. Wiadomości o wojnie między Rosją a Ukrainą

Rosyjska i ukraińska artyleria nadal ostrzeliwała cele na rozdartej wojną wschodniej Ukrainie, mimo że rosyjski przywódca Władimir Putin powiedział, że nakazał swoim siłom przestrzeganie 36-godzinnego zawieszenia broni na prawosławne Boże Narodzenie.

Wymiana ognia artyleryjskiego została zgłoszona wzdłuż linii frontu ukraińskiego miasta Pakhmut, miasta Krymina i innych miejsc w obwodzie donieckim i ługańskim w piątek po tym, jak Moskwa wydała swoim siłom rozkaz utrzymania jednostronnego rozejmu od południa. Z rosyjskiego święta.

Rosyjskie rakiety uderzyły również w dzielnice mieszkalne w miastach Chersoniu i Kramatorsku, zanim rozejm rozpoczął się w południe czasu moskiewskiego (09:00 GMT).

Co to jest zawieszenie broni? Słyszycie?” – powiedział agencji Reuters ukraiński żołnierz, gdy w oddali na froncie w Kryminie rozległa się eksplozja.

„Co chcą osiągnąć, jeśli dalej będą strzelać? Wiemy, że nauczyliśmy się im nie ufać” – powiedział żołnierz.

Siły ukraińskie w Kryminie odpowiedziały ogniem czołgów.

Korespondenci Agence France-Presse dowiedzieli się o ostrzałach linii frontu w Bakhmut, po tym jak miało rozpocząć się rosyjskie zawieszenie broni.

Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że jego siły zbrojne zaczęły monitorować zawieszenie broni od południa czasu moskiewskiego „na całej linii kontaktu”, ale poinformowało, że Ukraina nadal bombarduje zaludnione obszary i pozycje wojskowe.

Pawło Dyaczenko, policjant z Bachmutu, powiedział, że wątpi, by zawieszenie broni miało duże znaczenie dla cywilów w mieście, nawet gdyby rosyjscy żołnierze je respektowali.

Co może oznaczać dla nich święto kościelne?

Bombardują każdego dnia i nocy i prawie każdego dnia ludzie padają”.

Świadek z Doniecka, okupowanej przez Rosję stolicy regionu, opisał ostrzał artyleryjski z prorosyjskich pozycji na obrzeżach miasta po wejściu w życie rozejmu.

Ukraiński gubernator obwodu ługańskiego na wschód od linii frontu Serhij Hajdaj powiedział, że w ciągu pierwszych trzech godzin rzekomego zawieszenia broni Rosjanie zbombardowali pozycje ukraińskie 14 razy i trzykrotnie szturmowali jedną osadę.

Gubernator regionu powiedział, że jeden ratownik zginął, a czterech innych zostało rannych, gdy siły rosyjskie zbombardowały straż pożarną w mieście Chersoń na południu Ukrainy przed wyznaczonym terminem w piątek.

READ  Zajrzyj do drogiego wiejskiego domu Ukrainy Wiktora Medwedczuka

Krótko przed planowanym zawieszeniem broni pociski uderzyły w budynek mieszkalny w mieście Kramatorsk, w pobliżu wschodniej linii frontu, niszcząc 14 domów, chociaż nie było ofiar, ponieważ wiele osób uciekło.

„Jest źle, bardzo źle” – powiedział 36-letni Oleksnader przed supermarketem w czasie ataku.

„Często się to zdarza, nie tylko podczas świąt. Co drugi dzień”.

Kreml ogłosił w czwartek 36-godzinne zawieszenie broni, choć Kijów powiedział, że nie zastosuje się do jednostronnego środka, który prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nazwał sztuczką Putina mającą na celu spowolnienie postępu Ukrainy i stworzenie Rosji możliwości uzupełnienia sił.

Rosyjska Cerkiew Prawosławna, której patriarcha popiera wojnę Moskwy na Ukrainie, obchodzi Boże Narodzenie 7 stycznia. Główna Cerkiew prawosławna na Ukrainie odrzuciła autorytet Moskwy, a wielu ukraińskich wierzących zmieniło swój kalendarz, aby obchodzić Boże Narodzenie 25 grudnia, podobnie jak na Zachodzie.

Departament Stanu USA stwierdził, że trwające w piątek rosyjskie ataki dowiodły, że zawieszenie broni było „cyniczną” fikcją, podczas gdy francuskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych nazwało je „prymitywną” próbą odwrócenia uwagi Moskwy od jej odpowiedzialności za wojnę.

Najwyższy dyplomata UE powiedział w piątek, że zawieszenie broni jest „niewiarygodne”.

Josep Borrell, szef polityki zagranicznej Unii Europejskiej, powiedział podczas wizyty w Maroku, że „Kreml jest całkowicie niewiarygodny, a deklaracja jednostronnego zawieszenia broni nie jest wiarygodna”.

Ogłoszenie zawieszenia broni na Ukrainie spotkało się z powszechnym sceptycyzmem.

„Nigdy, przenigdy nie można im ufać… cokolwiek obiecują, nie dotrzymują” – powiedziała 46-letnia Olena Fedorenko z rozdartego wojną miasta portowego Mikołajów na południu kraju.

READ  Aktywiści klimatyczni biorą na cel puszki zupy Campbella zaprojektowane przez Andy'ego Warhola w australijskiej Galerii Narodowej | Andy Warhol

W sobotę Putin osobiście uczestniczył w nabożeństwach bożonarodzeniowych w cerkwi w kremlowskiej katedrze, zamiast dołączać do innych wiernych podczas publicznej ceremonii.

RIA poinformowała, że ​​po raz pierwszy od lat Putin świętował Boże Narodzenie w Moskwie, a nie w okolicach stolicy.

Telewizja państwowa pokazała dwa klipy na żywo przedstawiające Putina w pozłacanej katedrze Zwiastowania, podczas gdy prawosławni księża odprawiali nocne modlitwy, znane jako Boska Liturgia.

Putin, który był ubrany w niebieską marynarkę i biały golf, był jedynym wiernym i kilka razy przeżegnał się w klipie wideo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *