Pogrzeb królowej Elżbiety II

Prezydent USA Joe Biden pod nadzorem Pierwszej Damy Jill Biden podpisuje księgę kondolencyjną w Lancaster House w Londynie 18 września (Brendan Śmiałowski/AFP/Getty Images)

Gdy Wielka Brytania rozpacza, „specjalne stosunki” Ameryki z byłym kolonialnym panem zamykają kolejny cykl jej trwałego życia.

Prezydent USA Joe Biden i pierwsza dama Jill Biden przybyli do Wielkiej Brytanii w sobotę, odwiedzając trumnę królowej Elżbiety II, która następnego dnia leżała w Old Westminster Hall. Później wzięli udział w przyjęciu w Pałacu Buckingham wydanym przez króla Karola III i Królową Małżonkę.

Biden złożył hołd królowej na początku ubiegłego tygodnia, mówiąc królowi Karolowi III, że jego matka pomogła wzmocnić więzy ich narodu, a jej „godność i męstwo pogłębiły trwałą przyjaźń i szczególne stosunki między Stanami Zjednoczonymi a Wielką Brytanią”.

Być może nie było zaskoczeniem, że to zrobiła; Jej panowanie narodziło się u szczytu tego „specjalnego związku”.

To właśnie dyplomacja transatlantycka brytyjskiego premiera Winstona Churchilla w czasie wojny pomogła zdobyć amerykańskie poparcie dla Wielkiej Brytanii podczas II wojny światowej.

W swoim słynnym przemówieniu „Special Relationship” wygłoszonym w Missouri 5 marca 1946 roku, sześć lat przed objęciem przez księżniczkę Elżbiety tytułu królowej, Churchill zaproponował narodom wyznanie wiary: „To jest przesłanie narodów brytyjskich i amerykańskich do ludzkości. praktykujemy – ćwiczmy to, co głosimy”.

Królowa będzie żyła słowami Churchilla co do joty i, co niezwykłe, będzie jej pierwszym i twórczym premierem. Zobaczysz później w 14 kolejnych, chociaż żaden nie ma tak przerażającej reputacji jak jego.

W 1946 r. Churchill prawdopodobnie położył podwaliny pod dziesiątki lat bliskiej współpracy, od ścigania nazistowskich zbrodniarzy wojennych, przez globalne misje pokojowe, po walkę w obronie Ameryki po atakach Al-Kaidy z 11 września.

Związek działał w obie strony; Prezydent Bill Clinton pomógł rządowi królowej ustanowić pokój w Irlandii Północnej w 1998 roku, pokój, nad którego promowaniem niestrudzenie pracowała królowa Elżbieta.

Podczas rozmowy telefonicznej w zeszłym tygodniu „Prezydent Biden wyraził pragnienie kontynuowania bliskich relacji z królem”.

READ  Huragan Fiona atakuje Wyspy Turks i Caicos po tym, jak milion ludzi na Dominikanie i większość Portoryko nie ma prądu bez bieżącej wody

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *