Pogrzeb papieża Benedykta XVI : Papież Franciszek poprowadził pogrzeb swojego poprzednika, pierwszy w czasach nowożytnych


Rzym
CNN

Papież Franciszek złożył hołd swojemu poprzednikowi Były papież Benedykt XVI W czwartek na placu św. Piotra odbył się pogrzeb, w którym uczestniczyły dziesiątki tysięcy żałobników.

To wydarzenie było pierwszą okazją w czasach nowożytnych, której przewodniczył papież Pogrzeb Od swojego poprzednika – i pierwszego, który odszedł. Benedykt, pierwszy papież od prawie 600 lat, który zrezygnował, zamiast piastować urząd dożywotnio, zmarł w wieku 95 lat 31 grudnia w klasztorze w Watykanie.

Była to okazja naznaczona prostotą życzenia byłego papieża. „Trudno jest mieć proste nabożeństwo na Placu Świętego Piotra, ale myślę, że tak było” – powiedział ksiądz James Martin, jezuicki pastor, pisarz i redaktor, Maxowi Fosterowi i Biance Nobilo w CNN Newsroom.

„Musisz mieć trochę przepychu i ceremonii poprzedniego papieża, ale myślę, że zgodnie z wytycznymi tego, czego chciał papież emeryt Benedykt, zadziałało bardzo dobrze”.

Według rzecznika Watykanu Matteo Bruniego w pogrzebie na Placu Świętego Piotra uczestniczyło około 50 000 osób, w porównaniu z około 1,1 miliona osób na pogrzebie poprzednika papieża Jana Pawła II, papieża Jana Pawła II. W 2005 roku na Placu św. Piotra iw jego okolicach przebywało 500 000 ludzi, a kolejne 600 000 oglądało je na ekranach wideo w innych częściach Rzymu.

Pogrzeb Jana Pawła II był największym jak dotąd zgromadzeniem głów państw poza Organizacją Narodów Zjednoczonych. W skład delegacji weszło dziewięciu monarchów oraz 70 prezydentów i premierów.

Szacuje się, że w ciągu sześciu dni między śmiercią Jana Pawła II a jego pogrzebem przybyło około 3 milionów ludzi, aby złożyć ostatnie wyrazy szacunku. Co godzinę przez Bazylikę św. Piotra przechodziło 21 000 osób. Przeciętny czas oczekiwania na spotkanie z Papieżem wynosił 13 godzin, a kolejka miała maksymalnie 3 mile długości.

READ  Zakazać rosyjskim turystom? Unia Europejska jest podzielona w kwestii ograniczeń wizowych dla zwykłych Rosjan.

Dostojnicy i przywódcy religijni ustawili się w czwartek na placu, który może pomieścić prawie 60 000 osób, na ceremonię. Według powiązanej z CNN Prima, wśród obecnych był premier Czech Petr Fiala.

Ceremonia była podobna do tej panującego papieża, ale z pewnymi modyfikacjami. Benedykt został mianowany papieżem emerytem podczas pogrzebu, a język niektórych modlitw był inny, ponieważ nie był panującym papieżem w chwili śmierci.

Franciszek zaczął prowadzić Mszę w czwartek rano, podczas której wygłosił kazanie około 10 rano czasu lokalnego (4 rano czasu wschodniego). Członkowie tłumu uczestniczyli później w sakramencie.

Franciszek wygłaszając homilię powiedział: „Zgromadzony tutaj wierny lud Boży, towarzyszcie mu teraz i powierzcie im życie pasterza”.

Podobnie jak kobiety w grobie, my również przynieśliśmy zapach wdzięczności i balsam nadziei, aby jeszcze raz okazać mu dozgonną miłość.Chcemy to zrobić z tą samą mądrością, czułością i oddaniem, którymi obdarzył nas nad lat. jego duszę”.

Franciszek dodał: „Benedykcie, wierny przyjacielu pana młodego, niech twoja radość będzie pełna, gdy usłyszysz jego głos teraz i na wieki”.

Trumna Benedykta została przeniesiona przez kościół i przeniesiona do krypty watykańskiej, gdzie została pochowana w pierwszym grobie Jana Pawła II. Grób został ewakuowany po zwłokach Jana Pawła II, a szczątki przeniesiono do kaplicy wewnątrz kościoła po jego ogłoszeniu świętym.

Gdy trumna Benedykta została przeniesiona do Bazyliki św. Piotra, wielu członków tłumu było słychać skandujących „Santo Subito”, zaproszenie do natychmiastowego ogłoszenia papieża emeryta świętym.

Na widowni są wierni, w tym Georg Gänswein (drugi od prawej), arcybiskup Kurii i wieloletni prywatny sekretarz zmarłego Benedykta.

W czasie pochówku podczas obrzędów trumnę otaczano wstęgą z pieczęciami Izby Apostolskiej, Domu Papieskiego i uroczystości liturgicznych. Cyprysowa trumna została umieszczona w zaspawanej i zapieczętowanej trumnie cynkowej, a następnie umieszczona w drewnianej trumnie, która została pochowany, według Bruni.

Oczekuje się, że ceremonia zakończy się około 11:15 czasu lokalnego (5:15 ET).

READ  Nowy europejski klub z 44 narodami podkreśla izolację Rosji

W pogrzebie mają wziąć udział wybitni dygnitarze, w tym królowa Hiszpanii Zofia i kanclerz Niemiec Olaf Schultz, a także ambasador USA przy Stolicy Apostolskiej Joe Donnelly.

Trumna Benedykta została przeniesiona przez plac św. Piotra.

Kardynałowie oddali hołd byłemu papieżowi.

Benedykt został wybrany na papieża w kwietniu 2005 roku po śmierci Jana Pawła II. Był znany jako bardziej konserwatywny niż jego następca, papież Franciszek, który podjął kroki w celu złagodzenia stanowiska Watykanu w sprawie aborcji i homoseksualizmu, a także zrobił więcej, aby poradzić sobie z kryzysem wykorzystywania seksualnego, który ogarnął i przyćmił Kościół w ostatnich latach . Dziedzictwo Benedykta.

Zwój umieszczony w trumnie papieża Benedykta XVI, będący biografią jego życia i przypominający niektóre z najważniejszych momentów jego urzędowania, stwierdza, że ​​walczył on „zdecydowanie” z pedofilią.

„Zdecydowanie zwalczał wykroczenia popełniane przez duchowieństwo wobec nieletnich lub chorych i nieustannie wzywał Kościół do nawrócenia, modlitwy, pokuty i oczyszczenia” – czytamy w księdze.

Jego śmierć przyciągnęła hołdy od przywódców politycznych i religijnych, w tym prezydenta USA Joe Bidena, premiera Wielkiej Brytanii Rishi Sunaka i Dalajlamy.

Około 200 000 żałobników, w tym premier Włoch Giorgia Meloni i prezydent Sergio Mattarella, złożyło wyrazy szacunku byłemu papieżowi na początku tego tygodnia podczas jego pobytu w Bazylice św. Piotra.

Publiczny występ Benedykta zakończył się w środę przed intymnym rytuałem religijnym, podczas którego przedmioty, w tym monety i medale z jego kadencji oraz papieska cewka, zostały umieszczone w jego zapieczętowanej cyprysowej trumnie przed pogrzebem.

Meloni, „oświecony teolog”, pochwalił emerytowanego papieża Benedykta XVI w czwartkowym tweecie.

Dziś w St Peters, aby pożegnać papieża Benedykta XVI-emeryta. Meloni napisał na Twitterze po pogrzebie, na którym byłem.

„Naszą misją jest zachowanie i zawsze szanowanie jej oraz kontynuowanie jej cennych nauk” – dodała.

Włoski rząd ogłosił w środę, że w czwartek włoskie i europejskie flagi będą wywieszane na budynkach publicznych w całych Włoszech z połową masztu.

READ  Syria mówi, że izraelskie samoloty zbombardowały w pobliżu Damaszku i Tartusu, zabijając trzech żołnierzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *