Polio Paul, który ostatnie 70 lat spędził w żelaznym płucu, umiera w wieku 78 latCNN

Paul Alexander, który spędził większość ostatnich 70 lat w żelaznych płucach i wbrew oczekiwaniom został prawnikiem i pisarzem, zmarł w poniedziałek po południu w wieku 78 lat, poinformował jego brat Philip Alexander.

We wtorek ogłoszono jego śmierć strona GoFundMe Założona, aby pomóc w opłaceniu jego mieszkania i opieki zdrowotnej.

„Czytanie wszystkich komentarzy i świadomość, że Paul inspiruje tak wiele osób, jest czymś niesamowitym. Jestem bardzo wdzięczny” – powiedział Phillip na stronie GoFundMe.

Dokładna przyczyna śmierci Pawła jest niejasna. Philip powiedział, że trzy tygodnie temu był hospitalizowany z powodu zakażenia Covid-19, ale w tym tygodniu nie uzyskał pozytywnego wyniku testu.

„Paul, będzie nam Ciebie brakowało, ale zawsze będziemy o Tobie pamiętać. Dziękujemy, że podzieliłeś się z nami swoją historią” – napisał na stronie Christopher Ulmer, organizator zbiórki GoFundMe.

Paul zachorował na polio latem 1952 roku, w wieku 6 lat. Był to szczyt epidemii polio; W tym roku w Stanach Zjednoczonych zgłoszono ponad 21 000 przypadków polio paralitycznego. Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom.

Według CDC polio uważa się obecnie w Stanach Zjednoczonych za wyeliminowane dzięki szczepionkom opracowanym pod koniec lat pięćdziesiątych XX wieku.

W wyniku tej choroby Paweł został sparaliżowany aż do szyi i nie mógł samodzielnie oddychać. Umieszczono go w żelaznym płucu, które według jego autobiografii było dużym metalowym cylindrem, który zmieniał ciśnienie powietrza, aby wywołać oddychanie.

Matka Paula, Doris Alexander, napisała w swojej autobiografii: „Lekarze powiedzieli nam, że Paul nie przeżyje. „Wystąpiło kilka przerw w dostawie prądu i musieliśmy ręcznie pompować mu płuca. Nasi sąsiedzi przyjeżdżali i pomagali nam w pompowaniu.

Paul spędził następne siedem dekad w Żelaznych Płucach. W marcu 2023 roku został ogłoszony najdłużej żyjącym pacjentem z żelaznym płucem na świecie Księga rekordów Guinnessa.

READ  Przyrodnia siostra Obamy wystrzeliła gaz łzawiący podczas protestów w Kenii

Ambicje Pawła nie były ograniczone jego stanowiskiem. Nauczył się technik oddychania, które pozwoliły mu opuścić żelazne płuco na wiele godzin. Ukończył studia, uzyskał dyplom prawnika i przez 30 lat prowadził praktykę adwokacką.

Opublikował swoją autobiografię „Trzy minuty dla psa: moje życie w żelaznym płucu” po tym, jak nauczył się swobodnie oddychać przez co najmniej trzy minuty. Według książki pies był obdarzony talentem.

W 2022 roku Paul powiedział CNN, że pracuje nad drugą książką. Używając długopisu przyczepionego do trzymanego w ustach plastikowego patyczka do uderzania w klawisze klawiatury, zademonstrował proces pisania.

„Mam wielkie marzenia. Nie zamierzam akceptować niczyich ograniczeń” – powiedział w wywiadzie. „Moje życie jest niesamowite.

W styczniu założył „Mleko Polio”. Konto TikTok, gdzie opisał swoje życiowe osiągnięcia i zapytał: „Jak idziesz do łazienki?” Odpowiadał na pytania dotyczące życia w żelaznych płucach i „Jak zachować pozytywne nastawienie?” W chwili śmierci miał 300 000 obserwujących i ponad 4,5 miliona polubień.

Paul był także zwolennikiem szczepionki przeciwko polio. W swoim pierwszym filmie na TikToku powiedział: „Miliony dzieci nie są chronione przed polio. Muszą to zrobić, zanim wybuchnie kolejna pandemia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *