Yellen twierdzi, że stopy procentowe „jest mało prawdopodobne” powrócą do poziomów sprzed pandemii

(Bloomberg) – Sekretarz skarbu USA Janet Yellen stwierdziła, że ​​„jest mało prawdopodobne”, aby rynkowe stopy procentowe powróciły do ​​poziomów sprzed pandemii Covid-19, która wywołała falę inflacji i wzrost rentowności.

Najczęściej czytane w serwisie Bloomberg

Zapytana, dlaczego opublikowana w poniedziałek prognoza Białego Domu pokazała znacznie wyższe oczekiwania dotyczące stóp procentowych w nadchodzących latach w porównaniu z oczekiwaniami sprzed roku, Yellen stwierdziła, że ​​nowe dane są zgodne z oczekiwaniami sektora prywatnego.

„Myślę, że odzwierciedla to obecne realia rynkowe i oczekiwania, jakie widzimy w sektorze prywatnym, gdzie wydaje się mało prawdopodobne, aby rentowności powróciły do ​​najniższych poziomów sprzed pandemii” – powiedziała Yellen reporterom w środę w Elizabethtown. ,Kentucky.

Rentowność 10-letnich amerykańskich obligacji skarbowych w ciągu dekady do 2019 r. wyniosła średnio 2,39%, co jest niskim poziomem według standardów historycznych. Wzrosła powyżej 5% w październiku ubiegłego roku, po agresywnej podwyżce stóp procentowych przez Fed w celu zwalczania inflacji, i obecnie wynosi nieco poniżej 4,2%.

Wśród ekonomistów toczy się szeroka debata na temat tego, czy stopy procentowe powrócą w dłuższej perspektywie do poziomów sprzed pandemii, czy też ustabilizują się na wyższym poziomie.

Przeczytaj więcej: Rogoff mówi, że Biden i Trump woleliby „wysadzić” dług. Koniec z niskimi stopami procentowymi

„Ważne jest, aby założenia, które wbudowaliśmy w budżet, były rozsądne i spójne z myśleniem szerokiego grona prognostów” – stwierdziła kanclerz.

W ostatnich tygodniach Yellen dawała do zrozumienia, że ​​jej poglądy w tej sprawie uległy zmianie. W styczniu 2023 r. wskazywał, że prawdopodobny jest powrót niższych stóp procentowych. Ale powiedziała w styczniu zeszłego roku, że „ława przysięgłych wciąż nie zadecydowała” w tej kwestii.

Nowa prognoza Białego Domu była częścią propozycji budżetu prezydenta Joe Bidena na rok budżetowy 2025 wynoszącego 7,3 biliona dolarów. Zakładają obecnie, że średnie oprocentowanie trzymiesięcznych i 10-letnich amerykańskich obligacji skarbowych i papierów wartościowych będzie w ciągu najbliższych trzech lat znacznie wyższe niż oczekiwano rok temu.

READ  Nestle, grupy tytoniowe, ostatnie firmy, które wycofują się z Rosji

Wyższe oczekiwania

Na przykład trzymiesięczna stopa procentowa wyniesie w tym roku średnio 5,1%, w porównaniu z oczekiwanymi 3,8% w marcu ubiegłego roku, podali urzędnicy Białego Domu. Oczekiwania co do rentowności obligacji 10-letnich wzrosły do ​​4,4% z 3,6%.

Najnowsza prognoza mogłaby być jeszcze wyższa, gdyby nie interwencja Laela Brainarda, dyrektora Krajowej Rady Ekonomicznej, jak twierdzą osoby zaznajomione ze sprawą przed publikacją.

Wyższe stopy procentowe rosnącego zadłużenia Ameryki znacząco zwiększają ogólny poziom deficytu i zadłużenia. Przy obecnych założeniach Biały Dom oczekuje, że Stany Zjednoczone wydadzą w tym roku około 890 miliardów dolarów, czyli 3,1% PKB, na wydatki odsetkowe netto.

Yellen przemawiała podczas podróży do Kentucky, aby pochwalić się wynikami polityki gospodarczej administracji Bidena, co stanowi część jej wzmożonych w tym roku wysiłków na rzecz zwracania się do krajowych odbiorców w okresie poprzedzającym wybory w 2024 r.

(Aktualizacja dotycząca rentowności obligacji skarbowych w akapicie czwartym.)

Najczęściej czytane w Bloomberg Businessweek

©2024 Bloomberg L.P

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *