Wybory w Hiszpanii: PP prowadzi, ale żadna partia nie ma wystarczającego absolutnego poparcia, by utworzyć rząd

Marcos del Mazo/Lightrocket/Getty Images

Kobieta oddała głos w niedzielę w Madrycie.CNN

Hiszpania Potem wydaje się, że czeka go bolesne negocjacje polityczne Wybory w niedzielę, żadna partia nie zdobyła wystarczającej liczby miejsc w parlamencie, aby utworzyć rząd. Perspektywy sojuszu pozostają teraz niepewne.

Po przeliczeniu 99% głosów centroprawicowa Partido Popular (PP) jest na dobrej drodze do zdobycia 136 mandatów. Przewiduje się, że potencjalny partner koalicyjny PP, skrajnie prawicowa partia Vox, zdobędzie 33 mandaty.

Tymczasem rządząca centrolewicowa Partia Socjalistyczna premiera Pedro Sáncheza jest na dobrej drodze do zdobycia 122 mandatów, a partner koalicyjny Sumer prawdopodobnie zdobędzie 31 mandatów.

Oscar del Bozo/AFP/Getty Images

Zwolennicy czekają na wyniki wyborów przed siedzibą PP.

Aby utworzyć rząd, partia lub koalicja musi zdobyć większość ze 176 miejsc w 350-osobowym zgromadzeniu.

Lider PP Alberto Nunez Feijoo powiedział, że jest „bardzo dumny” podczas przemówienia w siedzibie partii, chwaląc wzrost udziału w głosach swojej partii z 21% do 33%.

Pomimo imprezowej atmosfery w centrali PP, zwolennicy opozycji powiedzieli CNN, że spodziewają się wyraźnego zwycięstwa.

„Myśleliśmy, że dostaniemy więcej” – powiedziała Mercedes Gonzalez, profesor angielskiego w Madrycie.

A Fernando del Rio, 21-letni projektant stron internetowych z Madrytu, powiedział, że też jest niezadowolony. „Ludzie wypowiadali się przeciwko socjalistycznemu rządowi, ale nie przełożyło się to na głosy” – powiedział.

Tymczasem kibice wiwatowali przed siedzibą Partii Socjalistycznej.

Agustin Salutes, lat 64, emerytowany urzędnik, powiedział CNN, że jest zadowolony z wyników. Bo nie spodziewaliśmy się, że zdobędziemy tyle głosów. Myśleliśmy, że przegramy. To trudna kampania przeciwko Sanchezowi – powiedział.

„(Sanchez) musi zawrzeć układy z partiami niepodległościowymi w Katalonii i Kraju Basków, aby wygrać inwestycję” – dodał Saludes.

Niedzielne głosowanie było politycznym hazardem dla Sáncheza po tym, jak jego partia poniosła poważne niepowodzenia w wyborach regionalnych i lokalnych w maju. W obliczu przesunięcia w prawo w polityce europejskiej na całym kontynencie, PP odniosła w tym miesiącu znaczące zwycięstwa.

READ  Megan Rapinoe ogłosiła zakończenie kariery po mistrzostwach świata w sezonie NWSL

Większość sondaży przewiduje, że PP zdobędzie więcej głosów w niedzielę, ale brakuje jej zdecydowanej większości w parlamencie, co oznacza, że ​​musiałaby utworzyć koalicję ze skrajnie prawicową partią Vox.

Taki układ wywołałby kontrowersje ze skrajnie prawicową partią wchodzącą do rządu po raz pierwszy od dziesięcioleci. Jednak niedzielne liczenie głosów nie otwiera łatwej drogi do utworzenia prawicowej koalicji.

Vox, który wspiera polityki, które wycofują równą ochronę kobiet i osób LGBTQ, stracił kilka miejsc w ostatnim sondażu w niedzielę, w porównaniu z 52, które zdobył w ostatnich wyborach.

Kilka mniejszych partii regionalnych ma również zdobyć mandaty, z których wiele wcześniej wspierało rząd Sáncheza.

Andres Villena, profesor madryckiego Uniwersytetu Complutense, powiedział CNN przed głosowaniem, że Sánchez wykonał „skomplikowany ruch szachowy” w wyborach i może dążyć do wyprzedzenia Feijo, wieloletniego lidera Partii Narodowej w północno-zachodniej Hiszpanii, który kieruje Partią Narodową od kwietnia 2022 roku.

Podczas rządów Sáncheza forsował postępowy program, w tym politykę obejmującą prawa kobiet i prawo dotyczące eutanazji. Reformy te zdobyły głosy na obszarach miejskich, ale tempo zmian wywołało sprzeciw w innych częściach kraju.

Mogą minąć tygodnie, zanim droga kraju stanie się jasna, ponieważ partie walczą o utworzenie rządu i wewnątrzpartyjne rozmowy z udziałem hiszpańskiego króla Filipa VI.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *