Potężne trzęsienie ziemi zarejestrowane na Marsie było równie potężne jak wszystkie inne razem wzięte: ScienceAlert

Rekordowe potężne trzęsienie ziemi który wstrząsnął Marsem Nowe badania ujawniły w maju tego roku, że był co najmniej pięć razy większy niż poprzedni rekordzista.

Nie jest jasne, jakie było źródło trzęsienia, ale na pewno było dziwne. Oprócz tego, że było to najpotężniejsze trzęsienie ziemi, jakie kiedykolwiek zarejestrowano na Marsie, było ono również najdłuższe o znaczną ilość, wstrząsając Czerwoną Planetą przez 10 godzin.

„Energia uwolniona z tego pojedynczego trzęsienia jest równoważna skumulowanej energii ze wszystkich innych trzęsień ziemi, które do tej pory widzieliśmy” mówi sejsmolog John Clinton ze Szwajcarskiego Federalnego Instytutu Technologii w Szwajcarii: „I chociaż zdarzenie było oddalone o ponad 2000 kilometrów (1200 mil), fale zarejestrowane w InSight były tak duże, że prawie nasyciły nasz sejsmometr”.

Nowa analiza trzęsienia ziemi opublikowana w Listy z badań geofizycznych, ustaw jego rozmiar na 4,7. Poprzednim rekordzistą było trzęsienie ziemi o sile 4,2 stopnia w skali Richtera Został odkryty w sierpniu 2021 roku.

Jednak według ziemskich standardów może to nie brzmieć jak poważne trzęsienie ziemi Najsilniejsze trzęsienie ziemi Jego wielkość została zarejestrowana jako około 9,5. Ale jak na planetę, która była uważana za nieaktywną sejsmicznie, dopóki sonda InSight NASA nie zaczęła rejestrować jej wnętrza na początku 2019 roku, jest to dość imponujące.

Chociaż Mars i Ziemia mają ze sobą wiele wspólnego, istnieje kilka naprawdę istotnych różnic. Mars nie ma płyt tektonicznych; Nie ma też spójnego globalnego pola magnetycznego, co często interpretuje się jako znak, że we wnętrzu Marsa niewiele się dzieje, ponieważ ziemskie pole magnetyczne jest rzekomo powodowane konwekcją wewnętrzną.

InSight ujawnił, że Mars nie jest tak spokojny sejsmicznie, jak wcześniej zakładano. Krzyczy i trzęsie się, dając do zrozumienia aktywność wulkaniczna pod Region Cerberus Fosai To tam lądownik InSight obserwuje ukryte wnętrza planety.

READ  Starożytni ludzie pozostawili rysunki obok śladów dinozaurów w Brazylii
Widmowy wykres trzęsienia ziemi zarejestrowany 4 maja 2022 r. (NASA/JPL-Caltech/ETH Zurich)

Ale określenie stanu aktywności na Marsie nie jest jedynym powodem do monitorowania trzęsień ziemi. Sposób, w jaki fale sejsmiczne rozchodzą się po powierzchni planety, może pomóc w ujawnieniu zmian gęstości w jej wnętrzu. Innymi słowy, można ich użyć do rekonstrukcji struktury planety.

Jest to zwykle wykonywane tutaj na ziemiale setki trzęsień ziemi zarejestrowanych przez InSight pozwoliły naukowcom zbudować Mapa wnętrza Marsabardzo.

Trzęsienie ziemi w maju mogło być tylko jednym zdarzeniem sejsmicznym, ale wydaje się, że było znaczące.

„Po raz pierwszy byliśmy w stanie zidentyfikować fale powierzchniowe, które poruszają się wzdłuż skorupy i górnego płaszcza i które wielokrotnie okrążyły planetę” Clinton mówi.

W dwóch innych osobnych arkuszach w Listy z badań geofizycznychzespół naukowców przeanalizował te fale, próbując zrozumieć strukturę skorupy na Marsie i zidentyfikować regiony osadowy skała i możliwe aktywność wulkaniczna wewnątrz kory.

Ale jest więcej do zrobienia w sprawie samego trzęsienia ziemi. Po pierwsze, pochodzi w pobliżu, ale nie z Cerberus Fossae, i nie można go przypisać żadnym oczywistym cechom powierzchni. To wskazuje, że może to być związane z czymś ukrytym pod skorupą.

Po drugie, trzęsienia ziemi mają zwykle wysoką lub niską częstotliwość, te pierwsze charakteryzują się szybkimi i krótkimi wstrząsami, a te drugie charakteryzują się dłuższymi i głębszymi falami o większej amplitudzie. To trzęsienie ziemi połączyło oba pasma częstotliwości, a naukowcy nie są do końca pewni, dlaczego. Możliwe jest jednak, że wcześniej zarejestrowane trzęsienia ziemi o wysokiej i niskiej częstotliwości, które były analizowane osobno, mogą być częścią tego samego zdarzenia sejsmicznego.

Może to oznaczać, że naukowcy muszą przemyśleć, w jaki sposób rozumieją i analizują bagna, odkrywając więcej tajemnic kryjących się pod zwodniczo spokojną powierzchnią Marsa.

„To było zdecydowanie największe trzęsienie ziemi, jakie kiedykolwiek widzieliśmy” mówi planetolog Taichi Kawamura z Paris Globe Institute of Physics we Francji.

READ  Wykrycie supermasywnej czarnej dziury o masie 30 miliardów kw. dzięki zjawisku załamania światła

„Bądź na bieżąco z bardziej ekscytującymi materiałami po tym”.

Badania opublikowane w Listy z badań geofizycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *