Powell może Dent, ale to nie złamie rajdu S&P 500

Jeśli rynki dobrze sobie poradzą, na dzisiejszym posiedzeniu Fed zostanie ogłoszona przedostatnia podwyżka stóp procentowych w cyklu, która ma nastąpić 22 marca o ćwierć punktu procentowego. Jednak prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell może mieć inne pomysły. Dlatego S&P 500 spadł w poniedziałek z sześciotygodniowego maksimum.
XRynki wzmocniły się we wtorek po tym, jak wskaźnik kosztów zatrudnienia wykazał słaby wzrost płac w czwartym kwartale. Jednak nagły wzrost liczby ofert pracy zgłoszony przez Departament Pracy w środę spowodował, że S&P 500 ponownie znalazł się w defensywie przed ogłoszeniem posiedzenia Fed o godzinie 14:00.

Powell może argumentować, dlaczego stopy procentowe muszą wzrosnąć po dzisiejszej podwyżce i pozostać tam dłużej, niż zakładają inwestorzy. Jednak Wall Street podwoiła swoje przekonanie, że podwyżka stóp wkrótce wygaśnie. W rzeczywistości szanse na wzrost o ćwierć punktu w marcu spadły z 98% w poniedziałek do 83% dzisiaj, według CME Group. FedWatch strona.

Chociaż rynki mogą mieć rację, dzisiejsze posiedzenie Fed ma na celu pozostawienie decydentom otwartych możliwości. Co więcej, Powell nie ma żadnego interesu w dostarczaniu pożywki dla S&P 500, aby rósł, a rentowności obligacji skarbowych spadały.

Najważniejszym czynnikiem będzie sposób, w jaki Powell scharakteryzuje równowagę ryzyka. Jeśli powie, że teraz równoważy wyższą niż oczekiwano inflację i niższą inflację w warunkach słabnącej gospodarki, S&P 500 wzrośnie. Ale prawdopodobnie nie jest jeszcze gotowy, aby tam pójść i będzie nadal twierdził, że ryzyko inflacji jest w górę.

Wyraźny, impulsywny sygnał dla S&P 500 pojawiłby się, gdyby w oświadczeniu pominięto sformułowanie, że Komitet Polityczny oczekuje „kontynuacji podwyżek” kluczowej stopy procentowej Fed. Większość ludzi oczekuje, że język pozostanie.

Ostrzeżenie o wystrzałach kilka minut przed posiedzeniem Fed

Protokoły z posiedzenia Fed w połowie grudnia uwydatniły obawy decydentów co do „nadmiernego złagodzenia warunków finansowych”. W protokole stwierdzono, że ożywienie na rynkach finansowych może „skomplikować wysiłki komisji w celu przywrócenia stabilności cen”.

READ  Urzędnicy ostrzegają przed przerwami w dostawie prądu tego lata z powodu upałów i trudnych warunków pogodowych

Ta obawa może zaprzątać głowy decydentów na posiedzeniu Rezerwy Federalnej w tym tygodniu. To dlatego, że pomiar krajowej sytuacji finansowej przez Chicago Fed do 20 stycznia pokazał, że były one łatwiejsze niż kiedykolwiek, odkąd zaczęły podnosić stopy procentowe w marcu ubiegłego roku.

Jednak konferencja prasowa Powella o 14:30 po zakończeniu posiedzenia Fed nie będzie ostatnim słowem w kwestii oczekiwań na podwyżki stóp. Prawdopodobnie seria danych z rynku pracy opublikowana w tym tygodniu będzie miała większy wpływ na rynki niż dane Powella.

Dane dotyczące miejsc pracy i płac są podstawowe

We wtorek rano Indeks Kosztów Zatrudnienia Departamentu Pracy pokazał, że koszty wynagrodzeń wzrosły o 1% w czwartym kwartale w porównaniu z oczekiwanymi 1,1%. Jednak wynagrodzenia wzrosły o 5,1% w porównaniu z rokiem ubiegłym, nieznacznie w górę w porównaniu z 5% wzrostem w trzecim kwartale.

Ekonomiści zwracają baczną uwagę na wzrost płac pracowników sektora prywatnego, z wyłączeniem osób wykonujących płatne zawody, jako dobry wskaźnik podstawowego wzrostu płac. W IV kwartale płace w tej kategorii wzrosły o 0,9%, czyli w tempie rocznym 3,6%. Środek ten wyklucza zawody, w przypadku których wynagrodzenie jest uzależnione od prowizji, na które mogą bardziej wpływać okresowe wzloty i upadki.

Znaczenie raportu ECI wzrosło, ponieważ Fed podkreślił potrzebę niższego wzrostu płac, aby sprowadzić inflację z powrotem do celu 2%. Powell powiedział, że wystarczy złagodzenie wzrostu płac do 3,5 proc.

Jednak po świetnych wiadomościach o wzroście płac nieoczekiwany skok zatrudnienia o 572 tys. do 11 mln w grudniu ostudził entuzjazm inwestorów.

Powell wielokrotnie podkreślał nadwyżkę ofert pracy dla bezrobotnych jako główną przyczynę niezwykle silnego wzrostu płac. W grudniu stosunek wolnych miejsc pracy do bezrobotnych wzrósł do 1,9 z 1,7, czyli znacznie powyżej szczytu sprzed Covid-19.

Ponieważ zarówno wydatki konsumpcyjne, jak i produkcja wykazują oznaki słabości, piątkowy styczniowy raport o zatrudnieniu dostarczy więcej dowodów na to, czy ostatnie główne źródło siły dla gospodarki wygasło. Analitycy spodziewają się silnego wzrostu z 185 000 miejsc pracy, ale oczekuje się, że średni wzrost godzinowych zarobków spadnie do 4,4% z 4,6% w grudniu.

READ  OPEC+ zgadza się na głębokie cięcia wydobycia ropy, jak Biden nazywa je krótkowzrocznymi

Konfiguracja S&P 500

W akcji giełdowej w środę rano S&P 500 spadł o 0,2%. Nastąpiło to po wtorkowym wzroście o 1,5% dla S&P 500 po poskromieniu danych ECI. Podczas wtorkowego zamknięcia indeks S&P 500 wzrósł o 14% w stosunku do najniższego poziomu z bessy z 12 października, ale nadal był o 15% poniżej swojego rekordowego maksimum.

W piątek S&P 500 osiągnął szczyt wokół 4094, odnotowując trzeci bieg na rozliczeniu 4100 od początku grudnia. Jest to kluczowy poziom do obserwowania w tej chwili. S&P 500 zamknął wtorek na poziomie 4076,60, blisko swojego dziennego maksimum.

Koniecznie przeczytaj IBD Wielkie zdjęcie Codziennie bądź na bieżąco z trendami rynkowymi i ich znaczeniem dla Twoich decyzji handlowych.

Może Ci się spodobać:

Nowa główna stopa inflacji Fed spadła w grudniu

Dołącz do IBD Live i poznaj najlepsze techniki czytania wykresów i handlu od profesjonalistów

Złap kolejne zwycięskie akcje z MarketSmith

Jak zarabiać na akcjach w 3 prostych krokach

Kontrakty terminowe: wzrost rynku w Fed; AMD, Snap to dwa główne czynniki napędzające ostatnio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *