Powstanie Wagnera: Rok po powstaniu Rosja kontroluje pozostałości grupy

Mówi się, że kilka dni po powstaniu Prigożin zawarł porozumienie z Putinem, aby skoncentrować działania swojej grupy w Afryce, wzmocnić reżimy i zapewnić Rosji zasoby. Po jego śmierci wiceminister obrony Yunus-Pek Jewkurow odbył tournée po afrykańskich stolicach, zapewniając urzędników, że usługi świadczone przez grupę nie ulegną rozproszeniu.

Na początku tego miesiąca zespół doradców Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM) zwrócił uwagę rosyjskiego rządu po śmierci Prigogine’a. [Africa] Nie osłabiony, ale wzmocniony.”

W lutym BBC uzyskało dokumenty, które to ujawniają Moskwa oferuje „pakiet przetrwania reżimu”. W zamian za dostęp do strategicznie ważnych zasobów naturalnych – podejście preferowane wcześniej przez Grupę Wagnera.

Projekt został zorganizowany przez tak zwany rosyjski „Korpus Ekspedycyjny” – nazywany Afrika Korps – i dowodzony przez byłego generała GRU Andrieja Awerianowa. Wcześniej nadzorował tajne operacje specjalizujące się w zabójstwach i destabilizacji obcych rządów.

Eksperci powiedzieli BBC, że Korpus Afrykański skutecznie zastąpił Wagnera w Afryce Zachodniej. W Telegramie jednostka pochwaliła się pensją rekruta sięgającą 110 000 rubli rocznie i służbą „pod dowództwem zdolnych dowódców z dużym doświadczeniem bojowym”.

W styczniu Burkina Faso ogłosiła rozmieszczenie po raz pierwszy 100 żołnierzy. Mówi się, że w kwietniu do Nigru przybyło kolejnych 100 osób.

Ruslan Trott, analityk ds. bezpieczeństwa w Radzie Atlantyckiej, powiedział BBC, że Wagner „stał się Korpusem Afrykańskim i obecnie służy pełnemu zakresowi celów wywiadu wojskowego”.

„W Afryce ci gracze robią to samo – chronią szlaki handlowe, zabezpieczają zasoby, których Moskwa używa do obchodzenia sankcji gospodarczych itd. – służąc lokalnym armiom i kierując przepływem migrantów” – zauważył.

PISM zauważył, że Afrika Korps miała zostać wykorzystana „bardziej otwarcie” niż Wagner na kontynencie, w celu zastąpienia wpływów zachodnich, a zwłaszcza francuskich, w Afryce.

BBC Russian donosi, że Wagner działa w cieniu swojej dawnej formy jedynie w Republice Środkowoafrykańskiej (CAR), która podobno jest kontrolowana przez syna Prigożyna, Pawła.

READ  Znakomita tenisowa kariera Sereny Williams prawdopodobnie dobiegnie końca po przegranej w trzeciej rundzie singli na US Open

„Moskwa udzieliła następcy pozwolenia na kontynuowanie tego, co zrobił jego ojciec w Afryce, pod warunkiem, że nie będzie to sprzeczne z interesami Rosji” – powiedział BBC Russian źródło współpracujące z Jewgienijem Prigożynem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *