Pracownik finansowy zapłacił 25 milionów dolarów po rozmowie wideo z głęboko zakorzenionym „CFO”

Bonchai Widmakwand/Moment RF/Getty Images

Władze są coraz bardziej zaniepokojone szkodliwym potencjałem, jaki stwarza technologia sztucznej inteligencji.CNN

Według policji w Hongkongu pracownik finansowy międzynarodowej firmy został oszukany i zapłacił 25 milionów dolarów oszustom korzystającym z technologii deepfake w celu udawania dyrektora finansowego firmy podczas wideokonferencji.

W ramach tego złożonego oszustwa oszukano pracownika, aby wziął udział w rozmowie wideo z kilkoma innymi pracownikami, którzy według niego byli kilkoma innymi pracownikami, ale w rzeczywistości wszyscy byli głębokimi, fałszywymi rekonstrukcjami, stwierdziła policja w Hongkongu na piątkowej konferencji prasowej.

„(W) wieloosobowej wideokonferencji okazuje się, że wszyscy [he saw] „To było fałszywe” – powiedział miejskiemu nadawcy publicznemu nadinspektor baron Chan Shun Cheng.

Chan powiedział, że pracownik nabrał podejrzeń po otrzymaniu wiadomości rzekomo od dyrektora finansowego firmy z Wielkiej Brytanii. Początkowo pracownik podejrzewał, że jest to e-mail phishingowy, gdyż mówił o konieczności przeprowadzenia poufnej transakcji.

Chan powiedział jednak, że po rozmowie wideo pracownik odłożył na bok swoje początkowe wątpliwości, ponieważ inne osoby biorące udział w rozmowie wyglądały dokładnie tak samo jak jego koledzy, których rozpoznał.

Del de la Rey/AFP

Słynna panorama Hongkongu.

Policjant dodał, że wierząc, że wszyscy inni uczestnicy rozmowy są prawdziwi, operator zgodził się przekazać łącznie 200 mln HKD, czyli około 25,6 mln dolarów.

Sprawa ta jest jednym z kilku niedawnych epizodów, w których uważa się, że oszuści wykorzystali technologię deepfake do modyfikowania publicznie dostępnych filmów i innych materiałów w celu wyłudzenia ludzi od pieniędzy.

Na piątkowej konferencji prasowej policja w Hongkongu poinformowała, że ​​aresztowała sześć osób w związku z takimi oszustwami.

Chan powiedział, że osiem skradzionych dowodów osobistych z Hongkongu – których zaginięcie zgłosili właściciele – zostało wykorzystanych do złożenia 90 wniosków o pożyczkę i zarejestrowania 54 rachunków bankowych w okresie od lipca do września ubiegłego roku.

READ  Czwartkowe akcje zwyżką jak Nvidia

Według policji co najmniej 20 razy wykorzystano deepfakes oparte na sztucznej inteligencji do oszukania oprogramowania do rozpoznawania twarzy poprzez naśladowanie osób na zdjęciach identyfikacyjnych.

Oszustwo z udziałem fałszywego dyrektora finansowego zostało wykryte dopiero, gdy pracownik odwiedził później siedzibę firmy.

Policja w Hongkongu nie ujawniła nazwy ani szczegółów firmy ani pracownika.

Władze na całym świecie są coraz bardziej zaniepokojone złożonością technologii deepfake i niecnymi sposobami jej wykorzystania.

Pod koniec stycznia w sieci pojawiły się generowane przez sztuczną inteligencję zdjęcia pornograficzne amerykańskiej gwiazdy popu Taylora Swifta Rozprzestrzeniła się w mediach społecznościowych, podkreślając szkodliwy potencjał technologii AI.

Zdjęcia – przedstawiające piosenkarkę w pozach o charakterze jednoznacznie seksualnym i sugestywnym – wyświetlono dziesiątki milionów razy, zanim zostały usunięte z platform mediów społecznościowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *