Prawie 200 banków mogło upaść w taki sam sposób jak SVB: badanie

Praca

18 marca 2023 | 12:03


Prawie 200 innych banków może być narażonych na ten sam rodzaj ryzyka, które doprowadziło do upadku banku w Dolinie Krzemowej: wartość posiadanych przez nie aktywów.

W całym kraju jest 186 banków, które mogą upaść, jeśli połowa ich deponentów szybko wycofa swoje pieniądze, Opublikowano nowe badanie Znaleziono w Social Science Research Network. Nawet ubezpieczeni deponenci – ci, którzy mają w banku 250 000 dolarów lub mniej – mogą mieć problemy z odzyskaniem gotówki, jeśli instytucje te doświadczą tego, co Dolina Krzemowa widziała tydzień temu.

Problem polega na tym, że banki te przechowują znaczną część swoich aktywów w instrumentach finansowych wrażliwych na zmiany stóp procentowych, takich jak obligacje rządowe i papiery wartościowe zabezpieczone hipoteką. Wartość tych starych, niskooprocentowanych inwestycji gwałtownie spadła, ponieważ Rezerwa Federalna podniosła stopy procentowe w ciągu ostatniego roku.

W przypadku SVB, korporacja z Santa Clara w Kalifornii przechowywała dużo swoich pieniędzy w długoterminowych obligacjach rządowych, co jest bardzo bezpieczne pod względem utraty początkowej inwestycji, ale nie było tego warte, gdy kupiło ją SVB, ponieważ stopy procentowe od tego czasu wzrosły. Bank został zmuszony do sprzedaży niektórych z tych obligacji, aby spełnić prośby klientów o wypłatę za mniej niż im zapłacił, co spowodowało stratę prawie 2 miliardów dolarów.

186 banków może być narażonych na te same ryzyka, na które skazany został bank z Doliny Krzemowej.
AFP za pośrednictwem Getty Images
Wiele zagrożonych banków przechowuje pieniądze deponentów w długoterminowych aktywach, takich jak obligacje i kredyty hipoteczne.
agencji Reutera

Kiedy SVB ujawnił tę stratę, wraz z planem pozyskania dodatkowych 500 000 milionów dolarów z Wall Street, wywołało to obawy wśród jego kapitału podwyższonego ryzyka i bazy klientów wschodzących technologii, że bank jest niewypłacalny. W panice wywołanej przez media społecznościowe klienci rzucili się, by wypłacić pieniądze, obawiając się, że sprawa banku się skończy – tradycyjna operacja bankowa.

READ  Tesla pozwany przez byłych pracowników o „masowe zwolnienia”

Rząd federalny wkroczył, obiecując, że będzie wspierać wszystkich deponentów, nie tylko tych z limitem FDIC w wysokości 250 000 USD, aby powstrzymać szerszą panikę, gdy deponenci zaczęli wypłacać pieniądze z innych banków o mniej więcej tej samej wielkości.

Teraz badanie pokazuje, że duża liczba tych innych banków mogłaby być narażona na te same zmiany, gdyby wysoki odsetek zaniepokojonych klientów zaczął próbować wycofywać swoje depozyty.

„Nasze obliczenia wskazują, że te banki są z pewnością zagrożone wyczerpaniem, bez dalszej interwencji rządu lub dokapitalizowania” – napisali ekonomiści.

W badaniu przyjrzano się księgom aktywów banków w całym kraju i stwierdzono szacunkową utratę ich wartości rynkowej na 2 biliony dolarów.
Załaduj więcej…

https://nypost.com/2023/03/18/nearly-200-banks-could-fail-the-same-way-svb-did-study/?utm_source=url_sitebuttons&utm_medium=site%20buttons&utm_campaign=site%20buttons

Skopiuj udostępniony adres URL

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *